Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הירושה
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 364
ארבעת האחים לבית פְּלָאם מחכים בקוצר רוח ליום הולדתה ה-40 של מלודי, הצעירה שבהם. בתאריך הזה הם עתידים לקבל את חלקם ב"ירושה", קרן ההשקעות שהוריש להם אביהם. כל אחד מהם מסתיר סוד בעייתי וזקוק לכסף נואשות. כל הקלפים נטרפים, כל השרוולים מופשלים, עשורים של מתחים סמויים מגיעים לנקודת רתיחה באחר צהריים קר אחד בעיר ניו יורק כאשר מלודי, ביאטריס וג'ק פלאם מתכנסים כדי להתעמת עם ליאו, אחיהם הבכור הכריזמטי וחסר האחריות, שמעמיד את עתידם בסכנה. שלושת האחים הצעירים מקווים שליאו יתעשת ולראשונה בחייו ייקח אחריות על מעשיו, אבל בה בעת הם מבינים שייתכן כי ייאלצו לשנות את תוכניותיהם ולהתכונן לעתיד שונה לחלוטין, נוח הרבה פחות ממה שציפו. הירושה הוא סיפור על משפחה ועל כסף – שילוב המועד לפורענות גם במשפחות הכי טובות – ועל הדרכים שבהן בני משפחה תלויים זה בזה ומאכזבים זה את זה שוב ושוב. בספר שנון, משעשע ומרתק מפיחה סינתיה ד'אפרי סוויני חיים באוסף נפלא של דמויות כדי להפנות את תשומת הלב להשפעה שיש לכסף על מערכות יחסים, לשינוי שמתחולל בשאיפות שלנו בחלוף השנים ולקשרים הטעונים אך האיתנים להפליא שיש לנו עם היקרים לנו מכול. הירושה הוא ספר הביכורים של סינתיה ד'אפרי סוויני. היא החלה לכתוב אותו לאחר קריירה מצליחה וארוכת שנים בתחום השיווק ותוך כדי לימודים בקורס לכתיבה יוצרת. הירושה זכה להצלחה מטאורית, תורגם ל-30 שפות, גרף ביקורות מעולות וכיכב ברשימות רבי-המכר בארצות הברית ובעולם, בהן הרשימות של "הניו יורק טיימס", "וול סטריט ג'ורנל" ועוד.

בני משפחת פלאם חיים בלונג איילנד והם מונים ארבעה אחים: ליאו האח הבכור והיפה, ג'ק, ביאטריס ומלודי.
כשהיו האחים צעירים, אביהם לנארד שם להם בצד כסף בקרן נאמנות וזו היתה הירושה שלהם שנקראה בפיהם "האוצר" והוא הבהיר להם בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים שהכסף ישוחרר רק לאחר שמלודי (האחות הצעירה) תגיע לגיל 40.
האחים התרעמו על ההחלטה אבל לנארד חשב שעדיף שהכסף יגיע לידיהם כאשר יהיו בוגרים ושקולים מספיק כדי להשתמש בו בתבונה.
עם השנים קרן הנאמנות תפסה תאוצה וסכום הירושה הגיע למיליונים.
ערב אחד, ליאו הפוחז והבעייתי עושה תאונה קשה עם רכבו בזמן שניהל אקט מיני עם מלצרית בת 19, אחרי התאונה היה ליאו מספר חודשים במכון גמילה מאלכוהול וסמים וגם אשתו הראוותנית החליטה להתגרש ממנו ולכן החליטה אמו לעזור לו כלכלית וחלק מכספי הירושה כיסו את חובותיו, כמובן על חשבון הכספים שהגיעו לאחים שלו, מיותר לציין שהאחים לא אהבו בלשון המעטה את הצעד הזה.

אחיו ואחיותיו של ליאו נאלצו להסכים שהעובדה שהוא פישל בגדול היתה מדאיגה אבל לא מפתיעה.  אבל העובדה שהפשלה של ליאו דחפה את אמם המרוחקת לממש את ייפוי הכח שלה ולרוקן את האוצר היתה מזעזעת. (עמ' 54)

האחים הנסערים נאלצים לקבוע פגישה עם ליאו כדי למצוא פתרון כיצד להוציא ממנו את הנתח שמגיע להם מהירושה.
רוב הסכום הלך לפרודתו ויקטוריה בהסכם הגירושין והחלק השני עבר למטילדה רודריגז, אותה מלצרית שהיתה איתו ברכב בזמן התאונה ואיבדה במהלך התאונה את כף רגלה.
כל אחד מהאחים היה לחוץ על הכסף מסיבות שונות: ג'ק רוצה לפרוש ממרוץ החיים ולעבור לבית בכפר יחד עם הבעל שלו ווקר (הוא גם נכנס לחובות עצומים אבל מסתיר זאת מווקר) , מלודי צריכה בקרוב לשלם שכר לימוד לקולג' לשתי בנותיה התאומות וביאטריס עומדת להוציא לאור את ספרה הראשון.
כל אחד מהם בנה חיים שלמים על הרגע בו הוא יזכה בירושה ויוכל להנות מחיי נוחות ורווחה אבל החלום נגוז והתפוגג אל מול עיניהם הפקוחות.
ליאו מבטיח לאחיו שתוך שלושה חודשים יציג בפניהם תוכנית כיצד יוכל להחזיר להם את הכסף (כמובן שהוא גם מסתיר השקעה צדדית אבל איש לא יודע עליה) אבל האם יצליח להקים את עצמו מחדש כשיש לו נטיה להתמכרויות, הרס עצמי ומשיכה לנשים שעושקות אותו?

ליאו החל לחשוב שאם יצליח לארגן משהו, אולי יוכל להשיג הלוואה ולהחזיר למשפחתו את הכסף בלי לגעת בהשקעות שלו, היה סביר לחלוטין שהוא יתחיל מחדש.  הוא כבר עשה את זה בעבר. (עמ' 178)

האחים אופטימיים ומקווים שליאו יצליח להשיג את הסכום החסר מ"האוצר" עד ליום הולדתה ה 40 של מלודי בזמן שליאו, אשר כל הדלתות נסגרות בפניו, חושב רק איך לברוח כמה שיותר רחוק בלי להותיר עקבות.
האם יחזיר ליאו לאחיו את הסכום הדרוש ויצליח לשקם את חייו המתפוררים? האם יש אנשים שיש להם תקנה?
כל אחת מהדמויות בעלילה מסתירה משהו וכל אחד טרוד במשהו אחר וחולם שהכסף יפתור את הכל.
היחסים בין האחים די מעורערים, במיוחד היחס שלהם כלפי ליאו ואין שום קירבה או אווירה משפחתית מחבקת ותומכת ביניהם, כל אחד מהם מרוכז בעצמו ובצרכים שלו.
ליאו אכן היה מנוול אבל עדיין משפחה זאת משפחה ואף אחד לא טרח אפילו פעם אחת לשאול אותו איך הוא מרגיש לאחר התאונה שעבר.
כל אחד מהם היה כל כך חומרני ובדרך להגשמת החלום כדי להשיג את האוצר הנכסף הם בעצם שכחו לחיות, להנות ולהרגיש.
לא הצלחתי להתחבר לאף אחד מהאחים, כל אחד היה אגואיסט בדרכו שלו אבל עלילת הספר היתה קולחת ומרתקת ואפילו מרגשת לקראת הסוף.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן