Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
הילד הטוסקני
סופר/ת:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 319
רומן חדש מאת ריס בּואֶן, מחברת רבי־המכר של "הניו יורק טיימס" ו"הוול סטריט ז'ורנל", המגולל את סיפורה של אישה המעזה לחשוף סודות מעברו של אביה. השנה 1944 . הטייס הבריטי הוגו לנגלי נאלץ לנטוש את המפציץ שלו וצונח בשדותיה המוריקים של טוסקנה הכבושה בידי הגרמנים. הוא נפצע קשה ומוצא מפלט בין הריסות כנסייה ובזרועותיה של סופיה בַּרטוֹלי. אבל את האהבה שניצתת ביניהם מערער מעשה בגידה. כעבור כשלושים שנה שבה בתו של הוגו, ג'ואנה, הביתה לאנגליה הכפרית כדי לארגן את סידורי ההלוויה של אביה. בין חפציו האישיים היא מוצאת מכתב סגור הממוען לסופיה. ג'ואנה, שמתמודדת עם טראומה אישית, יוצאת למסע בטוסקנה במטרה להבין את קורותיו של אביה – ואולי גם להבין את עצמה. עד מהרה היא מגלה שיש מי שמעדיפים שהעבר יישאר קבור, אבל היא כבר הרחיקה לכת מכדי שתוכל עתה להרפות. ריס בּואֶן מחברת רבי־המכר של "הניו יורק טיימס" ו"הוול סטריט ז'ורנל", זכתה בשלל פרסים וביניהם ה"אגתה" וה"אדגר". בּואֶן נולדה באנגליה, למדה באוניברסיטת לונדון, ועכשיו מחלקת את זמנה בין צפון קליפורניה לאריזונה.

את הספר קראתי אחרי הספר "המכתב האבוד", ואני חייבת לציין שהיו בו כמה קווי דמיון משותפים- בת המוצאת מכתב של אביה שלא נשלח/לא הגיע ליעד, בתקופת מלחמת העולם השניה,  ויוצאת לחקירה בעקבותיו.. גם הספר הזה כקודמו הוא ספר טוב וקליל.

בעקבות מותו של אביה נקראת ג'ואנה לפנות את חפציו ממגוריו באחוזה המשפחתית שהייתה בעבר שייכת לאבות אבותיו. היחסים עם אביה מאז ומעולם היו צוננים, הוא גידל אותה לבד מאז מות אימה, בגיל 11, וכמעט ולא העניק לה חום ואהבה.
בעת החיטוט בארגזים הישנים היא מוצאת מכתב אהבה של אביה ממוען לכתובת בטוסקנה, שהוחזר מסיבת – נמען לא ידוע.

ג'ואנה הנמצאת בצומת דרכים בחייה, מחליטה לטוס לאיטליה ולנסות לאתר את הנמענת המסתורית, שנראה כי הייתה אהובתו של אביה, ולהבין את פשר המכתב.

לסירוגין מסופר סיפור הישרדותו של הוגו האב בתקופת מלחמת העולם השנייה, עת היה טייס בחיל האוויר הבריטי ומטוסו הופל מעל שמי טוסקנה. הוא מתגלה ע"י סופיה בת המקום המסייעת לו במציאת מסתור במבנה של מנזר שהופצץ, ובדאגה למזון ושמיכות להגנה מהקור. סופיה מודעת לכך שהיא מסכנת את חייה ואת חיי תושבי העיירה בעזרתה לטייס הבריטי, אך אינה מוותרת וממשיכה בכך באהבה רבה.

ג'ואנה מתאהבת בעיירה הקטנה סן סלוודרו, היא מוצאת שם את מה שהיה חסר לה: חום , בישולים ביתיים, תחושת משפחתיות ומרפא ללב השבור. במהלך הניסיונות להתחקות אחר אביה מתרחשים דברים מסתוריים המקשים עליה לגלות את ההיסטוריה של אביה, ונראה כי יש אנשים השמים רגל בדרכה ואינם רוצים לחשוף את העבר..

זהו ספר מרגש, מלא בתיאורי אוכל איטלקי עשיר , תיאורי נוף, וחיפוש אחר שקט נפשי ואושר. הוא אמנם מתרחש בחלקו בתקופת מלחמת העולם השניה, אך כמעט ואין בו תיאורי מלחמה , למעט הפחד החזק מהגרמנים.
ג'ואנה מעוררת חמלה בבדידותה בתחילת הספר, ומהר מאוד היא נכנסת ללב הקורא. עצוב לגלות שהוגו אביה, שידע אהבה, וידע להיות רומנטיקן, אטם את ליבו לאהבת ביתו או לפחות הסתיר אותה מפניה ושמר על ריחוק.
הספר מעורר מחשבה על כמה חשוב לאהוב את ילדינו בלי תנאים, ולהביע רגשות חיבה כל אימת שניתן. וכילדים לטפח את היחסים עם הורינו לפני שחלילה יהיה מאוחר מדי..
לסיכום ספר מקסים, קריא ושובה לב!

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. ריטה פרץ

    ספר נהדר וסקירה נפלאה!

  2. חוי

    תודה ריטה יקרה!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן