Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
הילדות האבודות של פריז
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 400
סיפור יוצא דופן על חברות ואומץ של שלוש נשים שהיו חלק מרשת של סוכנות חשאיות בזמן מלחמת העולם השנייה. מנהטן, 1946 בדרכה לעבודה כבכל בוקר דרך תחנת גרנד סנטרל, מושך חפץ מעניין את תשומת לבה של גרייס הילי: זוהי מזוודה נטושה המוחבאת מתחת לאחד הספסלים. סקרנותה של גרייס גוברת עליה והיא פותחת את המזוודה ומגלה בפנים עשרות תצלומים של נשים שונות. בדחף רגעי היא לוקחת את התמונות ומסתלקת במהירות מהתחנה. עד מהרה מתברר לה שהמזוודה שייכת לאישה בשם אלינור טריג, מנהיגה של רשת של סוכנות חשאיות בריטיות שגויסו למאמץ המלחמתי ואומנו בבית אחוזה בסקוטלנד. שתים-עשרה מהנשים הללו, שנשלחו לאירופה הכבושה לסייע לכוחות המהפכה כבלדריות או כאלחוטאיות, לא חזרו הביתה מעולם, וגורלן נותר בגדר שאלה לא פתורה. במטרה לגלות את האמת לגבי הנשים שבתמונות, מוצאת עצמה גרייס נמשכת כבחבלי קסם אחר אם צעירה שנהפכה לסוכנת בשם מארי, שמשימתה הנועזת מעבר לים חושפת סיפור יוצא דופן על חברות, אומץ-לב ובגידה. מחברת רבי-המכר פאם ג'נוף ('סיפורו של יתום') אורגת בכישרון רב אירועים היסטוריים לכדי סיפור מסעיר על תעוזה ועל אחוות נשים בנסיבות הקשות ביותר. "גירל פאואר אמיתי." – קוסמופוליטן

רומן היסטורי סוחף המתרחש לקראת סוף מלחמת העולם השנייה בין השנים 1943-1946 ומציג את שעתם היפה של הנשים והתגייסותן למאמץ הלאומי.

הסיפור נפתח במנהטן בשנת 1946, גרייס אלמנה צעירה, בדרכה לעבודה לאחר בילוי לילי שאינו אופייני לה. היא מאחרת ונאלצת לבחור במסלול שונה מהשגרה, עקב תאונת דרכים ועוברת דרך תחנת גרנד סנטרל. לגרייס יש זיכרונות עצובים מהתחנה ומפגש שלא התקיים עם בעלה החייל, כאשר היא ממהרת היא מגלה "רכבת" בגרביונים שלה שמאלצת אותה לעבור דרך השירותים. היא נסערת מכל האירועים שעברו עליה בכניסה ונתקלת בספסל שמתחתיו מזוודה. בהיסוס היא פותחת את המזוודה ומוצאת בין החפצים הנשיים תמונות עטופות בבד תחרה. גרייס היא מזכירתו של פרנקי העוזר למהגרים עם המסמכים והאשרות שהם צריכים בשביל להיקלט באמריקה, בין כל המסמכים ואנשי הקשר היא מנסה לפענח מי הן הנשים בתמונות. סקרנותה גורמת לה לחקור ולברר מי הן. מה היא תגלה? 

לונדון סוף שנת 1943, אלינור טריג עובדת כמזכירה במפקדה של המנהלת, האחראית על חלק מהמבצעים החשאיים לקראת הפלישה לנורמנדי ( D DAY) בעקבות שיחה עם ה"מנהל" קולונל וינסלו, לאחר תפיסת כמה סוכנים בצרפת היא מעלה רעיון לשלב נשים כסוכנות בצרפת. אלינור ברחה מפולין ועובדת קשה על מנת לקבל את המסמכים שלה כדי להפוך לאזרחית. היא אחראית באופן אישי על גיוס הבנות שיודעות צרפתית ויהיו מסוגלות להיטמע באזור המלחמה ולשדר ללונדון מסרים חשובים. האחריות על כתפיה רבה אך היא סומכת על שיקול דעתה ונחושה להצליח. סוכנים רבים נתפסו ע"י הנאצים. האם הנשים ברשת יצליחו במשימות?

לונדון 1944 מארי כתבנית במשרד קודר המסופח למיניסטריון המלחמה, שלחה את ביתה היחידה לדודתה בכפר בתקווה לאיכות חיים, שאינה אפשרית בעיר במלחמה. היא מגויסת עם עוד כמה נשים ולאחר אימון קצר ולמרות חוסר בטחונה וכשירותה היא מונחתת בצרפת. האם מארי תצליח במשימותיה? 

העלילה מסתבכת ככל שמתקרב יום הפלישה ובכדי לא לעשות ספוילרים אני ממליצה לכם לקרוא על נשים כה ראויות להערצה, נשים אמיצות שמילאו תפקיד פעיל וחשוב במהלך מלחמת העולם השנייה. הם הקריבו כל כך הרבה באמונתם ולמען האנשים היקרים להם.

לא מעט ספרים יצאו בשנים האחרונות על מלמת העולם השנייה. זהו רומן בעל השפעה עמוקה, החוקר קטע מזעזע ובלתי ידוע ברובו של ההיסטוריה בזמן המלחמה, ומביא לאור את הגבורה והנחישות העצומות שהיו לנשים הללו ביכולת לעלות מדרגה ולהשקיע במאמץ המלחמתי, בדיוק כמו הגברים. כמו תמיד, העובדה שזה התבסס על אירועים אמיתים הפכה את הספר לעוצמתי עוד יותר עבורי.

מצאתי שהסיפור בקצב מהיר ומלא מתח, שהיה קשה להניח את הספר מהיד, סיפור מרגש במיוחד. כתיבה יפה וסוחפת. נזכור ולא נשכח.

לרכישת הספר דרך אתר עברית, לחצו כאן 

יעל גילת נוי

יעל גילת נוי, קוראת כמו אוויר לנשימה. מטיילת בעולם מעל דפי הספרים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן