Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
היכן את ציונה
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 314
"היכן את ציונה" נוגע בפצע הפתוח של חטיפת ילדי תימן דרך סיפורם של שני צעירים, יוליה ויוסף, הנפגשים בעת לימודיהם בפקולטה לרפואה באוניברסיטה בווינה. יוסף הוא בן למשפחה שמקורה בכפר נידח בתימן. הבשורה על פתיחת שערי ציון לעלייה הניעה את המשפחה, יחד עם אלפי יהודים חדורי להט, לעלות לישראל. דרכם מביתם עד לעדן בתימן ומשם למחנה עולים בארץ הייתה רצופה ייסורים. במחנה העולים נעלמה ציונה, אחותו התאומה של יוסף, מבית הילדים. למשפחה נמסר  שהיא חלתה והועברה לבית חולים, אך משם לא שבה מעולם. יוליה היא בתם המאומצת של מרגיט ואריך. השניים, אסירים לשעבר באי גולי אוטוק שביוגוסלביה, נישאו ועברו להתגורר בביתו של אריך בווינה. כשכשלו ניסיונותיה של מרגיט להרות עקב עינויים שעונתה באי, החליט הזוג לאמץ תינוקת שעברה אינו ידוע. המפגש בין יוסף ויוליה מוליד אהבה גדולה, ורגע לפני מימושה מתגלים סודות עבר המזעזעים את שתי המשפחות. פרופסור יונה קרוננברג הוא מנתח בעל שם עולמי בתחום כירורגיית האוזניים ושיקום השמיעה. עבודותיו המקצועיות פורסמו בעיתונות המדעית הבין-לאומית. את עתותיו הפנויות הוא מקדיש לכתיבה.

ג'מילה צורף גדלה בכפר נאדב שבצנעא יחד עם בני משפחתה.
אביה סאלם עסק במלאכת הצורפות במשך דורות רבים והמשפחה נחשבה לעמידה. ג'מילה היתה בבת עיניו של אביה והיא גדלה עם הרבה אהבה.
ג'מילה לא רצתה להינשא בגיל צעיר כמו אמה, ויותר מכל דבר אחר היא רצתה ללמוד בבית הספר ולקרוא ספרים על אף שקריאה היתה זכות השמורה לגברים בלבד אבל היא גם לא רצתה להמרות את פיהם של הוריה וכאשר היא הגיעה לפירקה היא הבינה שאין מנוס מחתונה קרובה.
יום אחד ג'מילה נתקלת במקרה בילד יהודי בשם יחיא ונפשם של השניים נקשרת.
יחיא מבקש את ידה של ג'מילה וכך, בזמן שהם בדרכם לארץ הם נישאים כשג'מילה רק בת 14 ובהמשך נולדים להם התאומים: ציונה ויוסף.

לאחר מספר חודשים וטלטלות רבות של רעב, מחלות וקשיים, ג'מילה, יחיה ושאר בני המשפחה ובני הקהילה שלהם עולים על מטוס לארץ ישראל ומתקבלים למחנה עולים בעין שמר.
הם ישנים באוהלים ונתקלים בקשיי השפה, במנטליות שונה ממה שהורגלו אליה וגם ההקפדה שלהם על המסורת והדת נוגדת את המטירנות של תושבי הקיבוץ הסמוך להם.
התאומים יוסף וציונה בני השנה וחצי לנים בבית הילדים וג'מילה מגיעה מידי פעם לשם כדי להניק אותם אבל יום אחד ציונה נעלמת ממיטתה ולג'מילה הנסערת נאמר שהיא חלתה ונלקחה לבית החולים.
לאחר שבועיים שציונה לא חוזרת הביתה, יחיא מחליט לחפש אותה ושם מספרים לו שהילדה מתה אבל הוא מסרב להאמין ומאותו רגע ציונה נעלמת לתמיד מחייהם.

העלילה נעה בין חייהם של משפחת צורף לבין משפחה אחרת באירופה שעוברת טלטלות משלה.
פרופסור יונה קרוננברג מכניס אותנו למסע הכואב שעברו יהודי תימן, לקשיים שהם עברו כאשר הגיעו לקיבוץ הגלויות הזה שנקרא ארץ ישראל ולאחד הסיפורים הקשים הקשורים לחטיפתם של ילדי תימן.
סיפור העלילה היה חשוב ונוגע ללב אבל עדיין הרגשתי שלא הצלחתי להסחף לגמרי לתוך כל מה שקרה שם.
הכתיבה היתה קולחת והשפה גבוהה ואני בטוחה שהרבה אנשים שחיו בימים החשוכים ההם יצליחו להזדהות עם סיפור העלילה.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן