Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
היא סיפור חיי
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 266
אין‭ ‬סופרת‭ ‬ישראלית‭ ‬יותר‭ ‬מגלילה‭ ‬רון–פדר‭-‬עמית‭, ‬שאת‭ ‬יצירותיה‭ ‬קוראים‭ ‬בנאמנות‭ ‬כבר‭ ‬חמישה‭ ‬עשורים‭. ‬עד‭ ‬היום‭ ‬רק‭ ‬גיבוריה‭ ‬נחשפו‭, ‬ואילו‭ ‬כעת‭, ‬בסיפור‭ ‬אוטוביוגרפי‭ ‬יוצא‭ ‬דופן‭ ‬זה‭, ‬היא‭ ‬חושפת‭ ‬את‭ ‬האדם‭ ‬שמאחורי‭ ‬הסיפורים‭, ‬ומוליכה‭ ‬את‭ ‬קוראיה‭ ‬למסע‭ ‬בתחנות‭ ‬חייה‭ ‬שעיצבו‭ ‬אותה‭ ‬כיוצרת‭, ‬החל‭ ‬בילדותה‭ ‬המוקדמת‭, ‬אז‭ ‬התאהבה‭ ‬בגיבור‭ ‬שיצרה‭ ‬ועליו‭ ‬כתבה‭.‬ מנחם‭ ‬בגין‭ ‬היה‭ ‬זה‭ ‬שקרא‭ ‬את‭ ‬הרומן‭ ‬הראשון‭ ‬שכתבה‭ ‬וחיזק‭ ‬את‭ ‬אמונתה‭ ‬בעצמה‭ ‬ככותבת‭, ‬והוא‭ ‬שעודד‭ ‬אותה‭ ‬להתמקד‭ ‬בכתיבה‭ ‬לילדים‭ ‬ולנוער‭, ‬וכך‭ ‬נולדו‭ ‬ציון‭ ‬מ’אל‭ ‬עצמי’‭, ‬‘ג’ינג’י‮’‬‭, ‬‘נאדיה‮’‬‭ ‬וסדרות‭ ‬נוספות‭. ‬ההתמודדות‭ ‬עם‭ ‬המחיר‭ ‬הנפשי‭ ‬שגבתה‭ ‬ממנה‭ ‬הכתיבה‭ ‬הביאה‭ ‬אותה‭ ‬לכתוב‭ ‬גם‭ ‬ספרים‭ ‬למבוגרים‭, ‬ביניהם‭ ‬‘טעות’‭, ‬‘משוחררת‭ ‬לעוף’‭, ‬‘יש‭ ‬אישה‭ ‬אחרת’‭, ‬ועוד‭. ‬את‭ ‬‘חיפושים‮’‬‭ ‬כתבה‭ ‬בעקבות‭ ‬מפגש‭ ‬עם‭ ‬נזיר‭ ‬בודהיסטי‭, ‬שבאמצעות‭ ‬המדיטציה‭ ‬שלימד‭ ‬אותה‭ ‬פתרה‭ ‬את‭ ‬סכסוכיה‭ ‬עם‭ ‬עצמה‭.‬ נקודת‭ ‬העגינה‭ ‬של‭ ‬רון–פדר‭-‬עמית‭ ‬היא‭ ‬הדמויות‭ ‬שבספריה‭. ‬בכל‭ ‬פרק‭ ‬היא‭ ‬מספרת‭ ‬מהם‭ ‬התנאים‭ ‬החברתיים‭ ‬והנפשיים‭ ‬שהולידו‭ ‬גיבור‭ ‬זה‭ ‬או‭ ‬אחר‭. ‬תהליך‭ ‬הכתיבה‭ ‬הייחודי‭ ‬שלה‭, ‬שבמסגרתו‭ ‬היא‭ ‬מתאחדת‭ ‬עם‭ ‬גיבוריה‭ ‬ורוקמת‭ ‬את‭ ‬סיפוריהם‭, ‬עולה‭ ‬מתוך‭ ‬הסיפור‭ ‬שהוא‭ ‬שיר‭ ‬אהבה‭ ‬למלאכת‭ ‬הכתיבה‭. ‬אך‭ ‬לא‭ ‬רק‭ ‬הכותבת‭ ‬היא‭ ‬גיבורת‭ ‬הסיפור‭. ‬גיבורה‭ ‬נוספת‭ ‬שלו‭ ‬היא‭ ‬מדינת‭ ‬ישראל‭, ‬שכן‭ ‬תחנות‭ ‬חייה‭ ‬של‭ ‬רון–פדר‭-‬עמית‭ ‬מצטלבות‭ ‬עם‭ ‬תחנות‭ ‬הרות‭ ‬גורל‭ ‬בתולדות‭ ‬ישראל‭ ‬והאישים‭ ‬שעיצבו‭ ‬אותה‭:‬‭ ‬א”ד‭ ‬גורדון‭, ‬ביאליק‭, ‬זאב‭ ‬ז’בוטינסקי‭, ‬וכמובן‭ ‬מנחם‭ ‬בגין‭. ‬ האוטוביוגרפיה‭ ‬הזאת‭ ‬שונה‭ ‬מאחרות‭ ‬שרואות‭ ‬אור‭ ‬בתקופה‭ ‬זו‭, ‬בהציגה‭ ‬מערכת‭ ‬יחסים‭ ‬מטלטלת‭ ‬בין‭ ‬יוצרת‭ ‬לדמויותיה‭ ‬הבדויות‭. ‬גילוי‭ ‬וכיסוי‭ ‬משמשים‭ ‬בו‭ ‬בערבוביה‭, ‬ועולה‭ ‬ממנו‭ ‬כותבת‭ ‬נדירה‭ ‬בכנותה‭, ‬ברגישותה‭ ‬ובעיקשותה‭. ‬ ד”ר‭ ‬שי‭ ‬רודין

חשוב מאד שבחייך בכלל, ובכתיבה בפרט, לא תרגישי שאת חייבת שום דבר לאף אחד בעולם.

הסופרת גלילה רון פדר היא אחת הסופרות האהובות של ילדותי, את סדרת "אל עצמי" שלה קראתי כילדה בשקיקה ועקבתי בנאמנות אחר חייהם הסוערים של ציון כהן ואחיו החורג ניר שרוני.
שמחתי לגלות שיצא ספר אוטוביוגרפי על חייה ועל הדמויות שהיא יצרה במהלך השנים והסתקרנתי לגלות עוד פרטים על האישה והאגדה.

גלילה סוחפת אותנו בספרה אל תוך המסע של חייה, מילדותה בחיפה ועד חייה כאישה בוגרת שמתגוררת עם בעלה וילדיה בירושלים.
גלילה מתארת את החיים בארץ ישראל בשנות החמישים כאשר ניצולי שואה חיו בארץ וטרם התאוששו מהזוועות שהם עברו באירופה, מלחמת העצמאות ברקע, אנשי ממשלה שניסו למצוא פתרונות לבעיות של אותה תקופה וקשיי פרנסה של תושבי המדינה.
גלילה היתה ילדה סקרנית ומלאת דמיון מפותח שגדלה על ספריו של אריך קסטנר והעבירה את חייה במרכז הכרמל.
בגיל תשע היא מגלה לראשונה שהיא אוהבת מילים ואף כותבת את הסיפור הראשון שלה.
גלילה גדלה לתוך אהבת ארץ ישראל והיא מרחיבה לספר על האפליה העדתית בין האשכנזים לספרדים ובין החלוצים הותיקים שבנו את המדינה מאפס לבין העולים החדשים מצפון אפריקה שהגיעו למדינה חופשית מין המוכן.

כנערה, גלילה היתה טום בוי ואהבה לשחק כדורגל עם הבנים אבל היא אהבה במיוחד לקרוא והיתה מושפעת בעיקר מדמותם של תום סוייר וג'ו מארץ' מהספר "נשים קטנות".
הדמויות של ספריה מצליחים לחדור גם לחיי היום יום שלה ולהגביר את דימיונה הפורה והעשיר.
בצבא היא פוגשת במקרה את אחותו של מנחם בגין שקורא את יומן המחתרת שכתבה ונחוש בדעתו להוציא זאת לאור כספר, לימים הקשר ביניהם ימשיך ללוות אותה ובגין ישמש בחייה כמנטור ודמות אב.
דרכה של גלילה כסופרת מתחילה להיסלל לאט אבל בטוח ולתוך מוחה הקודח נרקמת דמותו של ציון כהן, הילד הנטוש מבית שאן שהפך לאגדה וסחף את כל ילדי המדינה בסדרת הספרים של "אל עצמי" ומכאן הדרך למעלה היתה ברורה.

הסיפור נע בין חייה האישיים של גלילה כילדה לבין המאורעות הפוליטיים/מדיניים שהתרחשו בארץ ישראל לאורך כל התקופה.
סיפור ילדותה של גלילה החזיר אותי ברגע אחד לילדות שלי בחיפה, למקומות, לאנשים ולריחות הילדות בכרמליה.
הסתקרנתי לקרוא על גיבורת ילדותי, על הדרך שעשתה שהביאה אותה להיות סופרת כל כך מוערכת, רגישה ומיוחדת שנגעה ללב כולנו כילדים עם הדמויות הקסומות שהיא יצרה עבורנו.
גלילה חיה את הדמויות שלה כאילו שהם חלק בלתי נפרד ממנה ולכן ספריה כל כך אמינים ומרתקים והיא גם תמיד היתה מאד רגישה לסביבתה והרבה אנשים שפגשה בדרכה במהלך חייה הפכו בהמשך לדמויות מובילות בספרים שלה – ספר מושלם לכל מעריצי גלילה ובכלל.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן