Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
היא לא שם
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 414
כאשר ג'ונה ואחיו רפאל מתעוררים בבוקר אחד הם מגלים שאמם לוסי נעלמה. ג'ונה בן התשע הוא הילד הגדול והאחראי ויודע מספיק על העולם כדי לשמור את דבר היעדרותה של לוסי בסוד. אם מישהו יֵדע שהם נשארו לבד, הם עלולים להישלח ל"סבתא סיוט" ואולי אפילו לבית יתומים. ג'ונה בטוח שהיא תחזור. הם רק צריכים להחזיק מעמד כמה ימים. בדאגה הולכת וגוברת הוא מנסה למצוא תשובות לשאלות שאולי יעזרו לו למצוא את אמו: מי שלח לה את הפרחים? למה כל הנעליים שלה נשארו בבית? למה הטלפון האדום שלה נמצא קבור בתוך עציץ? מהו מקלון הפלסטיק שמצא בכיס החלוק שלה? והחשוב מכול: האם מישהו מדיירי השכונה הדרום-לונדונית המגוונת שבה הם גרים יודע משהו על היעלמותה של לוסי? באמצעות קולם המדויק והאותנטי של שני האחים המנסים להבין את עולמם הלא הגיוני של המבוגרים יוצרת טמזין גריי סיפור מבריק, מצחיק ושובר את הלב, שיישאר איתכם זמן רב לאחר שתסיימו את קריאתו. טמזין גריי גדלה בלונדון ובזמביה. זהו ספרה הראשון.

ג'ונה בן ה 9 ואחיו רף בן החמש. הם הילדים של לוסי. היא מגדלת אותם לבד. בוקר אחד מתעוררים הילדים, יורדים מהמיטה והבית ריק. לוסי איננה. הם מחפשים אותה בכל הבית, יוצאים לרחוב – לוסי נעלמה!

הם מחליטים ללכת לבית הספר ולחטיבה הצעירה בתקווה שהם ישובו אחרי הצהריים, לוסי תחזור. לוסי לא חזרה. הם שבו לבית ריק עם כלים מלוכלכים, זבל שנערם ולכמה קופסאות שימורים שנשארו בארון המטבח.

האחים מתחילים לחפש רמזים להמצאה/ העלמותה של אימם ומגלים כמה דברים שאת פשרם הם לא מבינים . משהו שלח ללוסי זר פרחים ערב לפני שהיא נעלמה. הטלפון הנייד שלה היה קבור בתוך עציץ. הם מצאו פתק שהיה כתוב בו  "נפגש בערב". מקלון פלסטיק מתוך החלוק שלה. מהי המשמעות של כל הרמזים הללו? לאן נעלמה לוסי? איך היא יצאה מהבית כשכל הנעליים שלה נמצאות בבית?

הילדים לא מספרים לאף אחד שלוסי נעלמה. הם משקרים לכולם על מקום המצאה של לוסי, היא מניחים שהיא תחזור בקרוב והכל ישוב לקדמותו. הם מפחדים לספר שאימם נעדרת מאחר ולא רצו ש"סבתא סיוט" שתהיה איתם. עוד קצת והיא תבוא.

בינתיים ג'ונה מגלה תושיה ומטפל באחיו הקטן. לאוכל, לשינה ולהגעה למסגרות החינוכיות שלהם. הם ממשיכים בהעמדת הפנים הזו ימים ספורים כשהם מנסים להסתדר בכוחות עצמם, להשאר בחיים ולשמור על הסוד.

אימם, לוסי, ליוותה אותם בכל אשר הלכו. ג'ונה חיפש אותה, דמיין שהיא איתם, חשב מה היתה חושבת בכל סיטואציה או מה היתה עושה. היא היתה חסרה להם מאוד לאחר שנעלמה. היא כל מה שהיה להם בחיים. היא היתה המשפחה שלהם. לאט לאט גילו עוד מידע על חייה של לוסי שהסתירה מהם. על עוד רמזים על מה שקרה ועל מי שיכל להזיק לאימם.

מה עלה בגורלה של לוסי? האם תשוב לילדיה?

הסיפור כתוב מנקודת מבטם של הילדים, כתיבת הספר טובה וזורמת. סקרן אותי לדעת מה עלה בגורלה של לוסי והתקשתי להניח את הספר מהיד, אך לצערי היו קטעים לא מעטים בספר שלא עניינו אותי. הייתי רוצה לקרוא יותר של נסיבות העלמותה של לוסי ועל רמזים נוספים ופחות על קורות הילדים. הרעיון של הספר/ הסיפור מוצלחים, הכתיבה טובה, אך משום מה לא הצלחתי להתחבר לגמרי לספר.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן