Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
היא לא שם
סופר/ת:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 414
כאשר ג'ונה ואחיו רפאל מתעוררים בבוקר אחד הם מגלים שאמם לוסי נעלמה. ג'ונה בן התשע הוא הילד הגדול והאחראי ויודע מספיק על העולם כדי לשמור את דבר היעדרותה של לוסי בסוד. אם מישהו יֵדע שהם נשארו לבד, הם עלולים להישלח ל"סבתא סיוט" ואולי אפילו לבית יתומים. ג'ונה בטוח שהיא תחזור. הם רק צריכים להחזיק מעמד כמה ימים. בדאגה הולכת וגוברת הוא מנסה למצוא תשובות לשאלות שאולי יעזרו לו למצוא את אמו: מי שלח לה את הפרחים? למה כל הנעליים שלה נשארו בבית? למה הטלפון האדום שלה נמצא קבור בתוך עציץ? מהו מקלון הפלסטיק שמצא בכיס החלוק שלה? והחשוב מכול: האם מישהו מדיירי השכונה הדרום-לונדונית המגוונת שבה הם גרים יודע משהו על היעלמותה של לוסי? באמצעות קולם המדויק והאותנטי של שני האחים המנסים להבין את עולמם הלא הגיוני של המבוגרים יוצרת טמזין גריי סיפור מבריק, מצחיק ושובר את הלב, שיישאר איתכם זמן רב לאחר שתסיימו את קריאתו. טמזין גריי גדלה בלונדון ובזמביה. זהו ספרה הראשון.
לקח לי יותר משבועיים לסדר את המחשבות בראש על הספר, כל ספר קשה בפרט על ילדים מצליח לערער אותי.
הסיפור על שני ילדים שננטשו על-ידי אמם, בבוקר בהיר אחד ג'ונה בן ה-9 מגלה שאמם לוסי נעלמה הוא מסתיר זאת מאחיו רף בן ה-5, ג'ונה לוקח אחריות ודואג לאחיו הקטן, ג'ונה מאמין שאם התנהלו כרגיל ילכו לבית הספר כולו תקווה כשיחזרו אמם לוסי תחזור הביתה.
כשהם חוזרים הביתה הם מגלים שאין כל זכר לאמא שלהם, ג'ונה מבין שלוסי נעלמה ואין שום רמז להימצאותה, שני האחים מחליטים לחפש רמזים אבל לא מבינים את הקשר של רמזים להיעלמותה. הם מתחילים לדאוג אבל מבינים שחשוב לשמור על זה בסוד, אם מישהו ידע על כך הם ישלחו לבן משפחה אחר אבל, אין להם אף אחד חוץ מאמם שגדילה אותם לבדה, אבא שלהם בכלא, נשארה רק "סבתא סיוט", האמא של האבא וגרוע מזה הם עלולים להישלח לבית היתומים ומזה הם ממש מפחדים!
אז מה עושים שני ילדים קטנים, חסרי כול ללא כסף, ללא אוכל, עם קורת גג אחת אבל מוזנחת במיוחד. הבית מתחת לכל ביקורת תחת הזנחה תעבורתית, זוהמה סכנה לבריאות אבל, בשביל לשרוד הם חייבים להיות מספיק יצירתיים להשיג לעצמם מזון הם מאמינים שזה עניין של זמן, כמו של לוסי נעלמה ככה היא תחזור וחייהם יחזרו למסלול.
הסיפור מגולל שבוע של אימה, הילדים שומרים על הסוד הנורא מפני הסביבה מבית הספר וכל מי ששואל לשלומם, למרות שכולם מרגישים שהם לא במיטבם אף גורם אחראי לא בא לבדוק באמת מה מתחולל שם, זה יוכל היה להציל אותם ליבי יצא אל הילדים הקטנים ואומללים האלו, רציתי לעטוף ולחבק אותם ולטפל בהם, זאת הזנחה פושעת של מערכת חינוך שלמה.
לעומת זאת התרגשתי מהבגרות של ג׳ונה בן ה 9, בגרות של ילד קטן עם יכולת חשיבה של בוגר, כנראה שהצורך הישרדות נכנס לפעולה אחרת אין דרך הגיונית שפוייה להסביר את זה! חייהם לא היו פשוטים אף פעם, ומכך גם היכולות הגבוהות של ג'ונה, התרגשתי כל כך כיצד טיפל באחיו הקטן רף בן 5.
לאורך כל הסיפור מתגלים רמזים על אימם לוסי, כל הנעליים שלה נשארו בבית, אז בטוח לא תכננה לנטוש אותם. הטלפון שלה נמצא קבור עמוק בתוך העציץ, אולי מישהו חוטף אותה? מקלון בדיקת הריון נמצא בחלוק שלה מה זה אומר, מה זה המקלון הזה? הרבה שאלות ולילד בן 9 אין תשובות. מה שבטוח לוסי נעלמה ולא נטשה את הילדים שלה. לאן אמם נעלמה, האם מישהו יודע משהו ולא מספר להם, כמה זמן עוד יצליחו לשרוד אם בכלל?!
הספר מסופר מנקודת מבטו של ג׳ונה ילד בן 9, התחברתי לכתיבה האותנטית ששבתה את ליבי הייתי עצובה לאורך כל הקריאה, רציתי לזעוק לעזרה ולהציל את שני המסכנים האלו, הסופרת טמזין גריי יצרה סיפור גאוני, מרסק את הלב, מבריק ויחד עם זאת מצחיק.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן