Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
היא לא שם
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 411
כאשר ג'ונה ואחיו רפאל מתעוררים בבוקר אחד הם מגלים שאמם לוסי נעלמה. ג'ונה בן התשע הוא הילד הגדול והאחראי ויודע מספיק על העולם כדי לשמור את דבר היעדרותה של לוסי בסוד. אם מישהו יֵדע שהם נשארו לבד, הם עלולים להישלח ל"סבתא סיוט" ואולי אפילו לבית יתומים. ג'ונה בטוח שהיא תחזור. הם רק צריכים להחזיק מעמד כמה ימים. בדאגה הולכת וגוברת הוא מנסה למצוא תשובות לשאלות שאולי יעזרו לו למצוא את אמו: מי שלח לה את הפרחים? למה כל הנעליים שלה נשארו בבית? למה הטלפון האדום שלה נמצא קבור בתוך עציץ? מהו מקלון הפלסטיק שמצא בכיס החלוק שלה? והחשוב מכול: האם מישהו מדיירי השכונה הדרום-לונדונית המגוונת שבה הם גרים יודע משהו על היעלמותה של לוסי? באמצעות קולם המדויק והאותנטי של שני האחים המנסים להבין את עולמם הלא הגיוני של המבוגרים יוצרת טמזין גריי סיפור מבריק, מצחיק ושובר את הלב, שיישאר איתכם זמן רב לאחר שתסיימו את קריאתו. טמזין גריי גדלה בלונדון ובזמביה. זהו ספרה הראשון.

הפחד הוא כמו מגנט, דברים רעים קורים בגללו.

ג'ונה בן התשע ואחיו הצעיר רפאל מתגוררים בבית מתפרק בדרום לונדון יחד עם אמם לוסי לאחר שאביהם רולנד נכנס לכלא.
בוקר אחד ג'ונה מתעורר ומגלה שלוסי נעלמה והיא איננה בחדרה.
הבנים משערים שאולי לוסי הלכה לפארק לעשות יוגה אבל מזרן היוגה שלה נותר בבית אז לאין יכלה להיעלם?
הילדים ממשיכים את שגרת יומם והולכים באותו היום לבית הספר בלי לדווח לאף אחד שלוסי נעלמה. כשהם חוזרים מבית הספר הם נכנסים לבית ומגלים שאמם עדיין לא שם.
הם רעבים ומבוהלים, הבית במצב קטסטרופלי אבל ג'ונה באופן בוגר ומפתיע לוקח אחריות על אחיו ומתפקד בצורה בלתי רגילה כהורה לכל דבר.
רפאל חושב שחייבים לדווח למשטרה על העלמותה של לוסי כי אולי נחטפה או קרה לה משהו נורא אבל ג'ונה מעדיף להסתיר את הדבר כדי שסבתא שלהם, אמו של רולנד, לא תבוא לקחת אותם.
סבתא שלהם שונאת את לוסי וכבר ניסתה פעם אחת לחטוף את הבנים ולקחת אותם מחזקתה ומאז יש להם טראומה קשה ממנה.

היא שונאת את אמא שלי. אם היא תדע שהיא השאירה אותנו לבד היא תמות על זה, כי זו תהיה הזדמנות שלה למנוע מאמא לטפל בנו לתמיד. (עמ' 134)

למחרת הילדים הולכים לבית הספר כרגיל ונאלצים להתמודד עם הדאגה שאולי לוסי בכלל מתה וגם לתפקד כמו ילדים רגילים בזמן שהם צריכים לגדל את עצמם כשאין בשטח מבוגר אחראי שאמור לדאוג להם.
הם מתארחים אצל דורה, חברתה הטובה ביותר של לוסי שגם היא מתמודדת עם קשיים משל עצמה כאשר היא סובלת ממחלה סופנית וגם לה הם לא מספרים שלוסי נעלמה ושומרים את הסוד לעצמם.
הם צריכים להיות מאד יצירתיים כדי להסתיר את דבר העלמותה של לוסי וגם להיות יצירתיים בדרכים להשיג כסף כדי שיוכלו לקנות לעצמם אוכל.
ככל שהעלילה מתקדמת, מתגלים דברים על לוסי ותפקודה הלוקה בחסר כאם. הרבה סודות מסתתרים מאחורי העלמותה של לוסי והילדים מתוך תמימות מחשבתם מנסים לחקור מה קרה שם באמת.

מה קרה ללוסי ומה יעלה בגורל הילדים?

הספר הזה שבר לי את הלב ואפילו העביר בי צמרמורת, הדיאלוגים של הילדים היו משעשעים ועם זאת עצובים, הזדעזעתי מעצם העובדה שילדים כל כך צעירים צריכים להתמודד עם חיים כל כך לא פשוטים ולהפוך למבוגרים טרם זמנם. מתוך עולמם התמים הילדים רואים את הדברים באופן קיצוני ועם צבעים של שחור או לבן אבל במהלך העלילה מתגלים דברים שונים לגמרי.
הערצתי את דמותו של ג'ונה, הוא יותר צעיר מהבן שלי ואני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם הבן שלי היה צריך לגדל את עצמו אם לא הייתי בסביבה. הסופרת טמזין גריי הצליחה להעביר דרך כתיבתה את מחשבות הילדים בצורה מושלמת שגרמה לי לרצות לאסוף אותם אלי הביתה ולחבק אותם חזק. ספר עם מסר חזק שאסור לפספס.

קריאה מהנה.

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן