Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הטוב בשקרים
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 247
אחר–צהריים אחד נכנסת שלומית גפן למרפאתו של ד"ר מנחם ברנשטיין, גניקולוג ומומחה למיילדות ופריון, אשר איש לא העלה בדעתו, ודאי שלא הוא עצמו, שבמקום להיות כירורג יהפוך ל"מומחה מחשכים של הפלות וגרידות" כפי שמכנה זאת בנו. המפגש עם שלומית, אשר באה לקבל אישור לעבור הפלה, מטלטל את מנחם ברנשטיין ומעורר בו בושה עמוקה אשר אחר מקורה הוא מנסה להתחקות. אט אט מתוודע הקורא לאירועי מפתח בחייו של מנחם: יחסיו הבעייתים עם אחיו, הניתוק הרגשי מהוריו, אהבתו הראשונה בצבא, המשולש הרגשי אשר נרקם בינו לבין פרופסור לגנטיקה ובתו, לימודי הרפואה שלו באוניברסיטה בירושלים של שנות ה– 70 ועוד. כעת, כשהוא מעל גיל שישים, נשוי ואב לשני בנים בשנות העשרים לחייהם, הוא יוצא לגלות מה הכתיב את האופן שבו סיפר לעצמו את חייו. האם מסופר כאן סיפור אחר לגמרי אך אמיתי לא פחות? "הטוב בשקרים" הוא סיפור מסע ההיחלצות של מנחם ברנשטיין מגוב הבורגנות הישראלית הגברית, היודעת כול, הבטוחה בעצמה; לעולם של תהיות, בו–זמְַניִוּת ואשמה. זהו למעשה סיפור בלשי פנימי המתחקה אחר האמיתות והשקרים המרכיבים את חיינו והמחיר שגובה השתקתם.

דוקטור מנחם ברנשטיין הוא מומחה למיילדות ופריון,  כשסיים את ההתמחות שלו, חשב מנחם שיציל נשים עקרות או עוברים במצוקה אבל החיים הובילו אותו להיות דווקא מומחה להפלות וגרידות.
מנחם יושב כל היום בוועדות לאישור הפלות עבור נשים שונות, מקטינות בנות עשרה ועד נשים נשואות שנכנסו להריון כתוצאה מרומן מחוץ לנישואין (הוא מחלק אותן בראשו לקבוצות).
יחד איתו יושבות בוועדה גם אנה העובדת הסוציאלית וישראלה הפסיכיאטרית.

באופן גס חילק דוקטור ברנשטיין את המטופלות שהגיעו לוועדה להפסקת היריון לארבע קבוצות. (עמ' 14)

ברגע שמנחם בחר בדרך של הפסקת חיים במקום יצירת חיים, ההחלטה הזאת משאירה חותם על חייו שלו וכל דבר בעיניו פתאום חסר טעם, תפל ושום דבר בחייו האישיים והמקצועיים כבר לא מרגש אותו יותר.
הוא נאלץ להתמודד כל יום עם בורות של אנשים שגורמת לו לרחמים מהולים בכעס וחוסר אונים אל מול נשים שמתעקשות לאחוז בעובר לא תקין או כאלה שמסרבות להשתמש באמצעי מניעה ומגיעות שוב ושוב לוועדה כדי לדרוש אישור לביצוע הפלה.
חייו עוברים עליו בשיגרה של הפלות וועדות וגם חיי נישואיו לרונית אשתו ואם שני בניו מדשדשים ודי משמימים, הכל עובר עליו על מי מנוחות, במין שקט של לפני הסערה, עד שיום אחד נכנסת למשרדו שלומית גפן.
שלומית היא אישה נשואה בת 35 ואם לילד, היא מגיעה לוועדה כשהיא בהריון ואינה רוצה לגדל ילד נוסף.
אנה מקשה על שלומית ומבקשת ממנה סיבה מוצדקת להפלה אך לשלומית אין הסבר והיא יוצאת מהוועדה נסערת ובמפח נפש ומצליחה להותיר רושם חזק על נפשו של ד"ר ברנשטיין.

אני לא מבין, הוא חשב, מה היה בה, מה גרם לה ומה נגרם לו, מה פועם בו כך. (עמ' 24)

לאחר המפגש עם שלומית משהו מתעורר לפתע אצל מנחם ומטלטל את עולמו, הוא מרגיש שכל חייו הם שקר אחד גדול והוא נודד במחשבותיו אל עבר נקודת ההתחלה, לילדותו, שאיפותיו וחלומותיו ונזכר בעברו: ביחסיו הטעונים עם אחיו אלי, סימה חברתו הראשונה מהצבא, קשריו העמוקים עם פרופסור הפלר שלקח אותו תחת חסותו לאחר לימודיו, יחסיו המטלטלים עם אביגיל בתו המוזרה של פרופסור הפלר, קשריו עם אמו מנוחה שאף פעם אי אפשר היה לרצותה והקשר הרעוע עם אביו חולה הלב, ילדותו  במושב ושאר נפתולי החיים שהובילו אותו למה שהוא היום.
מנחם לא מוצא יותר נחמה בשום דבר, חייו פתאום מרגישים לו כמו קליפה ריקה, הוא מבין שאם לא יעשה שינוי בחייו האישיים והמקצועיים הוא רק יילך וידעך, הוא אינו בן אדם רוחני והוא חי חיים בורגניים אך ריקים מתוכן, הכל יפה כלפי חוץ אך לא נוגע בנשמה פנימה.
מה יעשה מנחם ואיך יצליח להעביר את המשך חייו? איך יציל את נפשו שמשוועת למעט שמחה?

היה לי קצת קשה להתחבר בהתחלה לדמותו של ד"ר מנחם ברנשטיין, הדמות שלו היתה קרה ומנוכרת בעיני, סוג של איש עם נכות רגשית, אבל ככל שהתעמקתי בעלילה והתגלו עוד ועוד פיסות מחייו וילדותו התחלתי להבין מהאין הכל נובע.
הסופרת נועה לם הפתיעה אותי לטובה עם סגנון כתיבתה הקולח ושפתה הגבוהה והעשירה, מזמן לא קראתי ספר עם שפה כל כך יפה שהזכירה לי ספרים של פעם, ממש נהנתי לקרוא את הספר הזה.
זהו ספר הביכורים של נועה, בעלת תואר דוקטור מהמחלקה לגנטיקה של האונברסיטה העברית.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן