Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הטובה שבמרגלות
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 494
צרפת, יולי 1944. חודש חלף מאז פלישת בעלות הברית לנורמנדי, ושחרור אירופה יצא לדרך. בפָּה דֶה קאלֶה נעלמת נָטָלי מֶרסיֵה, סוכנת חשאית בריטית צעירה המסייעת למחתרת הצרפתית. בלונדון, מגלה בעלה – אוון קווין, קצין במודיעין הצי המלכותי – את האמת על התפקיד שמילאה נטלי במבצע ההטעיה המתוחכם שהיווה את לב-לבה של פלישת בעלות הברית. הוא מזועזע כשמתברר לו שהאישה שהוא אוהב היא סוכנת נאצית, ואף על פי כן הוא נחוש בדעתו לעלות על עקבותיה ויוצא למצוד עתיר סכנות בצרפת הכבושה. האם יצליח למצוא אותה ולהקדים את הכוחות האפלים שהולכים וסוגרים עליה? הטובה שבמרגלות מבוסס על אירועים אמיתיים שהתרחשו במלחמת העולם השנייה. זהו סיפור מרתק של תככים בינלאומיים, אהבה, הטעיה וריגול. אלכס גֶרליס נולד באנגליה והיה עיתונאי של הבי-בי-סי במשך למעלה מעשרים וחמש שנה. ב-2011 פרש מעבודתו על מנת להקדיש את כל זמנו לכתיבת רומנים. ספרי הריגול פרי עטו מבוססים על תחקיר מקיף של אירועים אמיתיים מתקופת מלחמת העולם השנייה. הוא מתגורר בלונדון עם אשתו ושתי בנותיו.

צפון צרפת, 1940
העולם נמצא בשלהי מלחמת העולם השנייה והצבא הגרמני פולש בצעדי ענק לתוך צרפת ומנסה לכבוש כל חלקה טובה.
נטלי מרסיה היא מרגלת נאצית שנשלחת לצרפת כדי לרגל לטובת העם הגרמני.
היא לא בטוחה שזאת מטרתה הגדולה בחיים ואף מנסה לברוח אל עבר החופש אבל האחראים עליה מוצאים אותה והיא נשלחת ללונדון עם תעודות של אחות מוסמכת ומוצבת בבית חולים שמיועד לשקם חיילים בריטים שנפצעו בקרבות הקשים של המלחמה.
משימתה של נטלי היא להיצמד לאחד מחיילי השיקום בדרגה גבוהה, שממנו תוכל לדלות מידע שעשוי לעזור לצבא גרמניה.

כשהחלה, אחרי הלילה השני, לעיין בתיקים, היא מצאה בהם מידע שימושי, חלקו אפילו שימושי מאד. היא רשמה בקפדנות.  זהו מידע שיתקבל בברכה.  היא סוף סוף ממלאת את תפקידה. (עמ' 76)

נטלי מתבייתת על לפטנט-קומנדר אוון קווין, קצין ניווט צעיר שמשרת בחיל הים הבריטי ונפצע ברגליו במתקפה הגרמנית על כרתים.
אוון לא מצליח להתעלם מהאחות הצרפתייה והיפיפייה שנצמדת אליו בכל הזדמנות אפשרית והוא כבר מאוהב בה עד מעל הראש.
כשהיה אוון צעיר הוא סיפר לסבא שלו שכל מה שהוא רוצה בחיים זה לשחק קריקט ולהתחתן עם צרפתייה יפה וסבא שלו ענה לו: "היה זהיר עם משאלות הלב שלך" – המשפט הזה ימשיך לרדוף אותו כל ימי חייו.
כעבור מספר חודשים אוון משתחרר מבית החולים ובצעד דרסטי מציע לנטלי נישואין, הם מתחתנים, הוא עובר לעבוד במודיעין של חיל הים והחיים מחייכים אליו.

הוא נאלץ להודות שחייו מושלמים כמעט כפי שייחל בלבו. היה זהיר עם משאלות הלב שלך, הוא הזכיר לעצמו לעתים תכופות מאוד.  אבל צחקק בתוך כך.  כי נדמה שכבר זכה בכל משאלותיו. (עמ' 92)

חייהם של נטלי ואוון נכנסים לשגרה והכל נע על מי מנוחות, מידי פעם אוון מרגיש שנטלי מתנהגת מוזר ומסתירה ממנו דברים אבל הוא מדחיק את מחשבותיו וממשיך הלאה כי הרי היא אהבת חייו והוא זכה בכל הקופה.
אוון מתחיל לעבוד על המפות שקשורות לפלישת בעלות הברית לנורמנדי, הוא מתקשה לתרגם את המילים הצרפתיות במפה ומקבל אישור ממקום עבודתו להביא את המפות הביתה ולהיעזר באשתו.
לאחר חודשים של עבודה מאומצת ותכנונים סביב יום המבצע, מחליטים הממונים על אוון לגייס את נטלי לשרותיהם כמרגלת שלהם שתסיט את מקום המבצע מנורמנדי לפה דה קאלה שנמצאת בצפון מזרח נורמנדי ובכך ינתן יתרון גדול בקרב לבעלות הברית.
נטלי הופכת להיות בעצם מרגלת כפולה והיא יוצאת למבצע בכל המרץ, אוון השבור מבין שהם עומדים להפרד לתקופה ארוכה.

הדמעות חדלו עכשיו, אך התחלפו בתחושה מבשרת רעות.  אוון קווין תהה אם ישוב אי פעם לראות את אשתו. (עמ' 180)

לאחר מספר חודשים כאשר מתגלת האמת שהמבצע בפה דה קאלה הוא רק הסחת דעת אוון מגלה גם את האמת על אשתו המרגלת הנאצית שבינתיים נעלמה ואף אחד לא יודע היכן היא נמצאת כאשר היא מחליפה זהויות בקצב מסחרר.
אוון המרוסק שכל עולמו קרס עליו ברגע אחד, לא יודע האם לצאת לחפש אותה או להניח לה, הוא מבין שכל הזמן הזה הוא היה כמו בובה על חוט שכולם סביבו משכו בחוטים.

האם ימצא אוון את נטלי האבודה וגם אם כן, האם זאת באמת האישה שהוא רוצה בחייו?

הספר הזה הצליח להוציא ממני את כל מקבץ הרגשות האפשריים, את דמותה של נטלי לא אהבתי מהרגע הראשון אבל בהמשך העלילה הצלחתי להבין את המניעים שלה ואפילו הרגשתי כלפיה חמלה.
במהלך המסע של אוון כדי למצוא את נטלי וגם המסע שלה עצמה בבריחתה הגדולה, הם פוגשים בדרכם אנשים שחוו את המלחמה על בשרם, שאיבדו משפחות שלמות ועברו סבל בל יתואר, בקטעים האלה של הספר לא יכולתי לעצור את הדמעות.
היה לי קשה בהתחלה להתחבר לעלילה ולקח לי זמן להבין מי נגד מי (תרתי משמע) אבל בהמשך לא יכולתי להניח את הספר הנפלא הזה מהיד…מומלץ ביותר.
הסופר אלכס גרליס הוא עתונאי בריטי לשעבר של הבי בי סי וכתב מספר ספרי ריגול, הקטעים ההסטוריים בספר מבוססים על על עובדות אמיתיות.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן