Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הטובה שבמרגלות
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 494
צרפת, יולי 1944. חודש חלף מאז פלישת בעלות הברית לנורמנדי, ושחרור אירופה יצא לדרך. בפָּה דֶה קאלֶה נעלמת נָטָלי מֶרסיֵה, סוכנת חשאית בריטית צעירה המסייעת למחתרת הצרפתית. בלונדון, מגלה בעלה – אוון קווין, קצין במודיעין הצי המלכותי – את האמת על התפקיד שמילאה נטלי במבצע ההטעיה המתוחכם שהיווה את לב-לבה של פלישת בעלות הברית. הוא מזועזע כשמתברר לו שהאישה שהוא אוהב היא סוכנת נאצית, ואף על פי כן הוא נחוש בדעתו לעלות על עקבותיה ויוצא למצוד עתיר סכנות בצרפת הכבושה. האם יצליח למצוא אותה ולהקדים את הכוחות האפלים שהולכים וסוגרים עליה? הטובה שבמרגלות מבוסס על אירועים אמיתיים שהתרחשו במלחמת העולם השנייה. זהו סיפור מרתק של תככים בינלאומיים, אהבה, הטעיה וריגול. אלכס גֶרליס נולד באנגליה והיה עיתונאי של הבי-בי-סי במשך למעלה מעשרים וחמש שנה. ב-2011 פרש מעבודתו על מנת להקדיש את כל זמנו לכתיבת רומנים. ספרי הריגול פרי עטו מבוססים על תחקיר מקיף של אירועים אמיתיים מתקופת מלחמת העולם השנייה. הוא מתגורר בלונדון עם אשתו ושתי בנותיו.

"היה זהיר עם משאלות הלב שלך"
זהו המשפט האחרון שאומר סבו של אוון קווין לפני מותו (נבואה שמגשימה את עצמה?!) לאוון בהיותו בן 16, כתגובה לחלומותיו להיות שחקן קריקט ולהתחתן עם צרפתייה. אוון נולד באנגליה של טרום מלחמת העולם השנייה להורים מרוחקים וסבא שמאוד אהב. בגיל 23 בעודו משרת בחיל הים המלכותי כקצין ניווט הוא נפצע קשה וניצל בנס. הוא מועבר לביה"ח הצבאי של חיל הים לשיקום, בשאיפה לחזור לאחר החלמתו לשירות קרבי.

נטלי מרסיה – צרפתייה שגויסה ע"י הגרמנים הנאצים מרצונה או מכורח הנסיבות, להיות מרגלת, לא מצליחה להתחמק מגורלה ונשלחת לאנגליה למשימת ריגול. כיוון שהיא אחות במקצועה היא נשלחת לבית החולים הצבאי של חיל הים.
דרכיהם של נטלי ואוון מצטלבות בנקודה זו בבית החולים, נטלי שמה לה למטרה להיכנס לחייו של הקצין הנאה, המיועד בלא ידיעתו למשימה מסווגת, ואוון בתמימותו נשבה בקסמיה ומתאהב בה.

הספר מתאר את חייהם המשותפים כזוג כשכל צד מונע מאינטרסים שונים לחלוטין. אוון המאוהב מתעלם מכל מיני סימנים מחשידים לאורך הסיפור, כמו עברה המעורפל של אשתו. הוא בתמימותו מאמין שזכה – לא ברור לו איך בחורה מושכת ויפה כ"כ רצתה אותו.  ואילו  נטלי הפועלת בתחילת הסיפור באופן רציונלי/טכני לחלוטין ונטול רגש, מחליפה זהויות ומצליחה בתחכום לתעתע באוון ולשבור את ליבו.
השניים מתנהלים בשגרה שעל פניו נראית אידאלית, אוון עובד במודיעין של חיל הים עם מידע ביטחוני מסווג ונטלי מגויסת כסוכנת כפולה. בסופו של דבר אמת סופה להתגלות.. נטלי נעלמת ואוון מגלה את האמת – הוא מסרב להאמין ומחליט לעשות הכל כדי למצוא אותה.

הספר מתחיל בריבוי דמויות ופרטים ובפרקים הראשונים קצת קשה לעקוב, אבל מהר מאוד נשאבים לעלילה המצוינת- מתח, תחכום, חשיבה על הפרטים הקטנים הם חלק מהמרכיבים המצוינים בספר. סיפור הריגול מסופר בצורה כ"כ מוצלחת שלעתים כקוראת מצאתי את עצמי מבולבלת ומנסה להבין באיזה צד נטלי ומי כאן בעצם האויב?!
נטלי היא דמות מאוד אמביוולנטית – בתחילת הספר קשה להזדהות איתה- היא מצטיירת כקרת רוח, אך בהמשך היא מגלה אומץ, תחכום ותושייה בסיטואציות שונות, ובהמשך גם רגש ואולי חרטה, שמתחשק למחוק את כל הרקע ההיסטורי שלה ולעשות מעין אתחול.
הלב נכמר על אוון שהולך שולל- בחור צעיר וחכם שנוצל,  בנוסף לעוד חפים מפשע שנפגעו בדרך, וכאן נשאלת השאלה – האם המטרה אכן מקדשת את האמצעים?

והסוף? האמת קצת מאכזב. לא אגלה כמובן רק אציין שנראה שהצדק לא בהכרח יצא לאור.

לסיכום
אמנם הכריכה קצת מרתיעה – נראה כאילו מדובר בספר ישן ולא מושך , אבל כמו שנאמר אין לשפוט ספר לפי הכריכה…
זהו ספר ריגול מצוין הבנוי היטב, משלב היסטוריה של תקופת מלחמת העולם השנייה, בילוש ומתח.

ממליצה!

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן