Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
the farmer
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
ספר:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 230
רומן ביכורים נוקב ומפוכח אודות מאבק קיומי יומיומי נוכח אובדן ושכול, והתמודדות אלימה לעתים עם חלל שנפער וריקנות. כל אלה מובילים להתנפצות תפיסות עולם, אובדן דרך ומשברי אמונה. רגב הרוש מוביל בבטחה בשלה את הקוראים בנפתולי סיפור זוגיות העומדת למבחן שנראה בלתי אפשרי, וחוקר ברגישות יחסים של חברות וסולידריות בין בני אדם. הוא שולח מבט ספרותי מדויק במהותם של ערכים כנתינה, סובלנות, חיבור לטבע, התמדה ועקשנות, רכות וקשב לזולת ולכל הסובב אותנו. רגב הרוש נולד בשנת 1972 בקיבוץ שריד בעמק יזרעאל. בין לבין מעביר את ימיו על הקו בין חדרה ללואנדה, שם הוא מנהל חווה חקלאית גדולה. חי עם ענת ואב לדריה, נבו, יפתח ואופיר. בעל חלומות צנועים מאוד אבל לא תמיד מוצא מיטה ראויה בה יוכל לחלום אותם. מאמין גדול בבעלי חיים ולפעמים גם בבני אדם, ומקווה שיהיה טוב.

המחשבה הראשונה שעלתה במוחי לאחר שסיימתי לקרוא את "החקלאי" הייתה: מי אתה רגב הרוש ואיפה היית כל חיי?. הרומן הזה הוא אחד מספרי הביכורים הטובים ביותר שקראתי בחיי, כל מילה בו היא מדויקת ומדייקת. כדי לכתוב ספר קצר, אבל כזה שמצליח לפתוח בפני הקורא עולם שלם, צריך כישרון מיוחד. סופרים רבים נזקקים לעמודים רבים מדי בכדי להעביר רעיון, אבל רגב הרוש הצליח לכתוב יצירה קצרה שהיא שלמה ומושלמת. כבר מהפסקה הראשונה יש בספר אווירה מיוחדת שלשמחתי נשמרה לכל אורכו ועד לסופו.

החקלאי הוא סיפורם של אלעד ויעלי, בני קיבוץ מצפון הארץ שנולדו וגדלו בקיבוץ. מגיל 17 הם ביחד, ושניהם הדוגמא לכך שניגודים נמשכים. אלעד אינו איש של מילים, הוא לוקה בגמגום קל בדיבורו ועובד כחקלאי בקיבוץ, עבודה שהוא אוהב ומתאימה לו כל כך. יעלי היא בעלת תואר בחינוך מיוחד. לאחר כארבע שנים קשות של טיפולי פוריות הציפיה משתלמת ויעלי נכנסת להריון ויולדת את עידו. עידו הוא ילד מקסים שמכניס הרבה אושר לחייהם של בני הזוג, אך לצערם האושר הזה לא נמשך זמן רב. כמה חודשים לאחר שחגג יום הולדת 5 מתגלה סרטן הלוקמיה בגופו הקטן של עידו. אחרי חודשים של טיפולים הוא נכנע למחלה הקשה ונפטר.

כל אחד מבני הזוג מתמודד עם האובדן באופן אחר, ואנו מלווים את שניהם בהתמודדות הזו עד סופו של הספר. יעלי ואלעד מחליטים לעזוב את הקיבוץ, ולהקים חווה חקלאית בדרום הארץ. החווה היא חווה טיפולית לילדים בסיכון שלא שפר עליהם גורלם, ונולדו למשפחות מצוקה. חלק מהם עברו אלימות פיזית ומילולית, חלקם מינית, וכולם עברו הזנחה פושעת. אלעד ויעלי העניקו לילדים הללו הזדמנות שנייה ואמיתית תוך כדי מאבקם ביגון ובעצב השכול הפרטי שלהם. אלעד מרגיש שמצא את הייעוד שלו בחייו החדשים בחווה. יום אחד מגיעה לחווה ארבל, ילדה עם סיפור חיים קשה במיוחד, והוא קושר עמה קשר שעולה על קשריו עם הילדים האחרים. יעלי, לעומתו, שומרת על איפוק וריחוק רגשי מכל הילדים בחווה, כולל ארבל. נראה שהפער בהתמודדות היומיומית בין אלעד ויעלי יוצר ביניהם מרחק שהולך ומתעצם מיום ליום.
בנוסף ליעלי ואלעד מניעים את העלילה דמויות משנה חשובות ומעניינות. רון, חברו הטוב ביותר של אלעד, וגם חבר קרוב של יעלי, שגדל עימם בקיבוץ, עבר לתל אביב ומצליח מאד בעבודתו במשרד פרסום. מוסא, שעובד כפועל בחווה ולוקה בעצמו בטראומה גדולה. מה יקרה בסופו של דבר למערכת היחסים של אלעד ויעלי? האם יצליחו להתגבר על השוני ביניהם ולמצוא דרך משותפת?

פסק הדין:
החקלאי הוא ספר עצוב, הוא לא ספר משמח ומרומם – אבל רגב הרוש מצליח לשמר בו זיק של תקווה ואופטימיות. אם תצליחו להימלט מהאווירה הנוגה שלו, ההנאה ממנו תהיה מזוקקת. יש בו מגוון של נושאים שחשוב מאד לקרוא ולדבר עליהם: אובדן, שכול, מערכות יחסים, התעללות, בדידות, שואה, פוסט טראומה – וגדולתו של הסופר היא שהצליח לכתוב על הנושאים הללו באומץ ובעומק. אהבתי מאד את הכתיבה הנקייה שחפה ממניירות, מדובר בכתיבה גברית במיטבה: רגישות מחד שממעיטה במילים מנגד. למרות הנושאים הקשים מדובר בספר חובה שמצליח להעניק לקורא את התחושה שהוא דמות נוספת בסיפור – מעין צופה שעובד בחווה. נותרתי עם דמעות בסיומו ואני ממתינה בסבלנות לספרו הבא של הסופר.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. אוריין צ׳פלין

  יפה כתבת.
  כוחו של הספר הזה ביכולתו של רגב
  לטפל בנושאים כל כך עמוקים במילים מדוייקות.
  בפשטות-מורכבת, בעוצמה של רכות.
  בכשרון גדול ובהבנה עמוקה של מילים.

 2. סיגל מור

  ספר מכונן. לדידי, לא זכה לחשיפת גודלו ועומקו. מחכה לספר הבא. סיגל

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן