Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
החנות למכשירי כתיבה בטהראן
"סיפור מכמיר לב על אהבה אבודה" וול סטריט ג'ורנל רומן היסטורי מסעיר ונוגה על אהבה, אובדן וגורל, שנע במרחב שבין ארצות הברית של ימינו לטהראן של ימי ההפיכה האיראנית בשנות החמישים.  רויא, צעירה אידיאליסטית חולמנית, מוצאת גן עדן ספרותי בחנותו המתפקעת מספרים, כסתות דיו ועטים נובעים של מר פח'רי המקסים. המוכר בעל הנפש הרומנטית מכיר לרויא את הלקוח האהוב עליו, בהמן יפה התואר, נער בעל חוש צדק מפותח שרוחש אהבה לשירתו של רוּמי, ורויא נשבית בקסמו מיד. חודשים ספורים לאחר מכן, ערב נישואיהם, פורצת ההפיכה. במהלך המהומות בהמן נעלם ורויא לא מצליחה ליצור איתו קשר במשך זמן רב. שבורת לב, היא עוקרת לקליפורניה, נישאת לאחר וממשיכה בחייה. שישים שנה לאחר מכן יד הגורל מפגישה אותה שוב עם בהמן, והיא יכולה סוף-סוף לשאול אותו את השאלות שטרדו את שלוות רוחה כל חייה: מדוע עזב אותה, לאן נעלם וכיצד הצליח לשכוח אותה כשהיא לא הצליחה לשכוח אותו מעולם? על רקע הסמטאות המאובקות והתוססות בלהט מאבקם של צעירי טהראן, רוקמת מרג'אן כמאלי במיומנות ובעדינות סיפור אהבה מפעים וטרגי, אפוף ניחוחות יסמין, מי ורדים ותבלינים. מרג'אן כמאלי נולדה בטורקיה להורים יוצאי איראן וחייתה בטורקיה, באיראן, בגרמניה, בקניה ובארצות הברית. כיום היא מתגוררת בבוסטון. החנות למכשירי כתיבה בטהראן הצית את דמיונם של קוראים רבים ברחבי העולם, והוא אף מעובד בימים אלה לסדרת טלוויזיה ברשת HBO. לקרוא פחות

טהראן של 1953 הייתה מקום טוב לחיות בו עבור רויא בת ה-17, הוריה ואחותה הקטנה זדי. איראן של אז לא הייתה מדינה דתית קיצונית כפי שאנו מכירים אותה. ראש הממשלה דאז מוסדק אפילו נבחר באופן דמוקרטי וזכה לתמיכה יפה של ארצו, כולל ממשפחתה לשל רויא.

רויא ואחותה למדו בבית ספר תיכון לבנות ולמרות שאביה חלם שהן יהיו מדעניות ("מדאם קירי הבאה") רויא נמשכה יותר לעולם הספרות ולמילה הכתובה. היא אהבה לקרוא שירה פרסית אבל גם רומנים מערביים, והדבר היה יחסית מותר. את הספרים שחיפשה היא מצאה בחנות לכלי כתיבה של מר פח'רי האדיב והנחמד. בחנות היא פגשה את בהמן "הנער שרוצה לשנות את העולם" כפי שתיאר אותו בעל החנות. הנ"ל מכיוון שהוא עסק בפעילות פוליטית וכמוה אהב שירה. הם התאהבו והחנות שימשה כמקום מפלט לאהבתם.

למרות האידיליה היו כמה גורמים שהפריעו לרומן ביניהם. המצב הפוליטי באיראן שהחל להסתבך כשראש הממשלה מוסדק החל לאבד תמיכה, והפיכה צבאית נשפה בעורפו. הפעילות הפוליטית של בהמן ואימו שלא הייתה מרוצה מהזוגיות כי קיוותה לשידוך ממעמד גבוה יותר. למרות זאת מציע בהמן לרויא נישואין והיא מסכימה.

יום אחד במהלך תקופת האירוסין נעלם בהמן מסיבה לא ידועה אך הוא שולח מכתבים לרויא ובהם הוא מתאר את אהבתו אליה. הוא אף מגדיל לעשות ומציע להיפגש איתה ליד בניין העירייה על מנת להתחתן סופית. היא, כמובן, מסכימה אך ביום המפגש מתחוללת המהפכה הגדולה בה נופל ראש הממשלה והצבא משתלט על המדינה. רויא ובהמן לא מצליחים להיפגש ודרכיהם נפרדות סופית. בהמשך היא תעבור לארה"ב עם אחותה ותבנה שם חיים חדשים.

דעתי על הספר:

"החנות למכשירי כתיבה בטהראן" הוא רומן מרתק וסוחף מהרגע הראשון שמשלב באופן יפה רומן רומנטי עם סיפורה של המדינה והתרבות הפרסית. הסופרת מתארת ביד נדיבה ובשפע מרהיב את התרבות הפרסית על כלל גווניה – האוכל שכמעט ניתן לטעום מהכתוב, המעמדות החברתיים, השירה הפרסית, שפה ובכלל הווי חברתי. הרגשתי ממש כאילו אני נמצאת איתם שם באיראן ולמדתי המון על המדינה המיוחדת והמרתקת הזו.

הדמויות של רויא ובהמן נוגעות ללב ומרגשות מאוד. אהבתי שהם יחסית "רגילות" ו-"מודרניות". מודה שלא ציפיתי לדמויות כאלה בספר על איראן. הייתה להם אהבה יפה שהוחמצה ושברה את ליבי.

"החנות למכשירי כתיבה בטהראן" הוא ספר מהנה על בחירות שעושים ועל העבר שלא מפסיק לרדוף אותנו. מומלץ בחום!

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

 1. מרים חדד

  כאמור ספר טוב
  מכוון שמצליח לספר הסטוריה תרבות מנהגים בדרך קלה של רומן רומנטי
  ספר שבעזרתו ניתן ללמוד על מהפכות שנויים מהפכה פוליטית
  והשואתה למהפכה דתית פנאטית
  זהוי הסטוריה של מהפכות עד הלום
  קריא מאד

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן