Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
החיים קצרים, אל תקני את הנעליים
קטגוריה:
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 180
בעולם תזזיתי המציע לנו שפע מסחרר, ארונות הבגדים של רובנו מכילים בגדים שיספיקו לשני גלגולי חיים. יש לנו יותר מדי בגדים, אבל אין לנו מה ללבוש. שלי גרוס ומיכל לוי ארבל נושמות נשימה עמוקה וצוללות אל ארון הבגדים הפרטי, וגם אל מצבו האמיתי של עולם האופנה והשפעותיו. הן מודות שיש בעיה, ומראות שהשינוי יכול להתחיל כבר עכשיו. כשפריטי לבוש עולים כמו קפה ומאפה ובכל שנייה נזרקים ברחבי העולם בגדים שהיו יכולים למלא משאית, הגיע הזמן לעצור לרגע ולשאול: האם אנחנו באמת צריכות את הנעליים האלה? החיים קצרים, אל תקני את הנעליים הוא מדריך לדיוק, בחירה ומציאת הבגדים שבאמת תאהבי ותלבשי בקביעות. בעזרת כללים פשוטים, שכל הנשים שיודעות להתלבש מכירות היטב, תוכלי סוף–סוף להרכיב את המלתחה שתשמש אותך באמת, לקנות פחות אבל ללבוש יותר, להיגמל מצריכת יתר ולהגן על הסביבה. במילים אחרות, ברוכות הבאות וברוכים הבאים לעידן שבו לא אופנתי לקנות בגדים.

"החיים קצרים, אל תקני את הנעליים" הוא שילוב של ספר עיון ומדריך על עולם הצרכנות, בדגש גדול על תעשיית האופנה. הספר נכתב על ידי שלי גרוס ומיכל לוי ארבל, שתיהן עיתונאיות ותיקות ומוערכות בתחום האופנה, שעברו סוג של התפכחות ורצו להפיץ אותה הלאה. איירה אותו המאיירת הנפלאה יהלי זיו.

כפולת העמודים הראשונה בספר מכילה אוסף של משפטים שמופיעים בו ונגיע אליהם בהמשך. המשפטים יכולים להיות עובדות, דעות, שאלות, או כותרות לתהליכים שמפורטים באופן מסודר בפרקים המתקדמים. כולם מעוררי מחשבה, חלקם מאוד מפתיעים, ואת חלקם כבר הכרתי לפני. בזמן שהפרק הראשון מתחיל להכניס אותנו לעניינים דרך התחושה המוכרת "אין לי מה ללבוש" (שאני מניחה שלא כולם יזדהו איתה), הפרק השני כבר מדבר על למה אנחנו קונים ואיך החנויות דואגות למקסם את הרווחים שלהם, גם בחנויות פיזיות וגם באוןליין. משם הספר לוקח אותנו דרך הכוונה לקנייה נכונה יותר, תכנון קניות מראש, הבנת מערכת היחסים שלנו עם מה שאנחנו לובשים, איך לשמור על בגדים, איך לקנות פחות בגדים, וגם איך לקנות פחות בכללי (וכמובן, פרק קצר שמוקדש לנעליים. בכל זאת, הן בכותרת הראשית).

הספר כתוב בלשון נקבה – עבורי זה היה חדשני, מרענן, ומאוד נעים לקריאה. הוא כתוב בגובה העיניים, מכיל הסברים ועובדות "כבדות" שמונגשות בצורה שכל אחת יכולה להבין. למרות שהרגשתי שקיימים חלקים בספר שפחות רלוונטיים אליי, שמחתי לקרוא עליהם בספר כזה ולחשוב על המודעות שהוא מגביר אצל קוראות (וקוראים, אני מקווה) שלא היו מודעים לתחומים, הנושאים או העובדות האלה לפני הקריאה. התוכן ערוך ומעומד בצורה נוחה לקריאה, הדגשות מגיעות במקומות הנכונים, והאיורים והאינפוגרפיקות משתלבים מעולה בתוכן. מלווים אותם גם ציטוטים רבים – גם מספרים וגם אמירות של מעצבים, אקטיביסטים ומובילי דעה, שמוסיפים נקודה למחשבה ומעשירים את התוכן.

לדעתי, המידע שהספר מנגיש חשוב מאוד. ברמה שכל אדם שהוא צרכן קבוע של בגדים והמוצרים הנלווים להם צריך להכיר אותו. אני חושבת שהוא יכול לשנות את ההסתכלות והרגשות של צרכנים כבדים על העולם הזה, ולצד זה לשפר ולהרחיב את הידע של הצרכנים הקלים-בינוניים כך שיעשו בחירות נכונות יותר עבור עצמם ועבור הסביבה.
מעבר לעובדות הרבות והמידע שמוצג בפרקים הראשונים של הספר, נמצאים גם מדריכים בצורת שלב אחרי שלב, טבלאות והסברים ברורים ופרקטיים על בדים, כביסות, תיקונים, שינועים והמחירים האמיתיים של אופנה מהירה.

לסיכום – אני בהחלט ממליצה להגיע אל הספר הזה בין הספרים העלילתיים ה"רגילים" שאתם קוראים. הוא מכיל שפע של מידע ומגוון של הצעות לדברים שאפשר לעשות בעקבות המידע הזה – ככה שכל אחד מאיתנו יוכל לאמץ לחייו את מה שמתאים ונכון עבורו 🙂

גלי שטרן

מטפחת עציצים, מכורה ללונדון, אוהבת אנשים ותמיד עם ספר ביד (או מקסימום בתיק).

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן