Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
החיים החדשים של מיכאל
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 294
סיפור ישראלי מסעיר ונוגע ללב, מצחיק ועצוב, על גבר אחד באמצע החיים שחייב להתעמת עם הרגשות הסותרים שגועשים בו ולשנות את חייו. ביום חמסין של תחילת הקיץ קובר מיכאל את אמו. יתמות אמצע החיים הפתאומית, בשילוב עם הגירושים הטריים, מערערת את מנגנוני ההגנה שלו ומעוררת סוד אפל שהדחיק מאז היה נער. בעודו מנסה להתקרב לבתו המתבגרת ותוך שהוא מנהל יחסי אהבה-שנאה עם האישה שעזב, הולך מיכאל ומאבד את דרכו. אך דווקא כשחייו עומדים על סף התהום מאלץ אותו מפגש מקרי להתמודד עם השדים הרדומים שבתוכו ואולי למצוא מחדש את האהבה.סיפורו של מיכאל הוא סיפורה של הגבריות הישראלית החדשה, שזוכה כאן למבט חומל ואוהד.

מי שהמציא את המשפט "כשאתה מתחתן, אתה לא מתחתן עם המשפחה של הבן זוג שלך אלא רק איתו" כנראה מעולם לא היה נשוי. נכון שבסופו של יום אנחנו נכנסים למיטה עם בן הזוג שלנו אבל כשיש ברקע קולות צורמים של ההורה מהצד השני, אין ספק שזה משפיע גם על הזוגיות.

מאז ומעולם חווה מיכאל יחסים שנויים במחלוקת עם אמא שלו. גם לאחר שהיא הולכת לעולמה והוא קובר אותה, הוא חש את רוחה השתלטנית והדומיננטית מרחפת מעל ראשו.
מיכאל גרוש מזה שנה מאשתו לשעבר ליאורה והשניים חולקים יחד את גידולה של נועם, בתם בת ה 15.
על אף הגירושין, מיכאל וליאורה עדיין נשארו עם קצוות פתוחים ביניהם ולעיתים נדמה כאילו לא התגרשו מעולם והם מתייחסים זה לזו כאילו הם עדיין זוג נשוי.
מיכאל לא יכול לסלוח לליאורה על משגי העבר, על הקור שנודף ממנה ואין לו שליטה על החשבונות הפתוחים שעדיין לא סגר איתה ועל הפנקסנות שהוא מנהל נגדה עוד מהימים שהיו נשואים.
אמא של מיכאל לא אהבה את ליאורה והביקורת שלה נגדה במהלך כל חיי הנישואין שלהם הצליחה לחלחל אט אט גם ללבו ולמוחו של מיכאל.

הוא שנא לא פחות את אמא שלו, על שטפטפה לתודעתו, גם כשניסה להתנגד לכך, נקודת מבט מחודדת, צרה, עשויה רזולוציות צפופות שכל כוונתן לאתר פגמים באשתו. (עמ' 38)

מהר מאד נכנסה לתוך הזוגיות המשמימה שלהם שגרה חסרת ריגושים והרפתקאות.
מיכאל הרגיש שקוף בעיני ליאורה, היא היתה כל כך מרוכזת בעצמה ובענייניה שהוא הפך להיות גורם מפריע מבחינתה או סתם שותף לדירה שאיתו היא מגדלת ילדה.
ברגע של שבירה החליט מיכאל לעזוב את הבית והדרך לגירושין היתה קצרה אבל גם שנתיים אחרי, מיכאל עדיין נותן לנשים של חייו לשלוט על נפשו. ליאורה כבר לא אשתו ואמא שלו נמצאת 6 מטר מתחת לאדמה ועדיין לשתיהן יש כח בלתי נראה של שליטה על חיי הרווקות שלו.
מיכאל וליאורה לא רואים עין בעין את דרך החינוך של נועם – ליאורה יותר נוקשה ומיכאל יותר מפנק/מחבק/מוותר.
מיכאל גם לא אוהב את הפרגמטיות והקור של ליאורה, את דרכה להסתיר דברים ולא לדבר עליהם, על פניו הם שני אנשים שונים אבל עדיין יש ביניהם קשר חזק ומשיכה שהם היו מעדיפים להתכחש לה.
מיכאל מבולבל מבחינה מקצועית, מבחינה רגשית, מבחינה הורית הוא לא יודע איך "לאכול" את ההתנהגות של בתו המתבגרת. הוא נמשך לנשים אחרות אבל מרגיש שהוא בוגד בליאורה למרות שהם מזמן כבר לא יחד.

האם יצליח מיכאל למצוא איזון ושלווה בחיי הרווקות שכפה על עצמו? האם יצליח לחיות בשלום עם הנשים שמקיפות את חייו ולסגור קצוות עם העבר שלו?

כמו כל גבר שיצא מקן משפחתי ועבר לחיות חיי רווקות של גבר גרוש, גם מיכאל עובר משברים, חיבוטי נפש עם עצמו, יחסיו עם בתו נעים על חוט דק בין ויתור לבין השמת גבולות ברורים, יחסיו עם ליאורה מתנדנדים בין כעס לגעגוע, רגע אחד הוא מתמרד, רוצה לצאת לחופש שלו ורגע שני הוא חוזר לרצות את כולם, גם את אלה שכבר מזמן לא בין החיים.
כל כך הזדהיתי עם דמותו של מיכאל, היו רגעים שפשוט קראתי וצחקתי לעצמי עד כמה הסיטואציות בעלילה הזכירו לי קטעים מהמציאות שעברתי כאישה גרושה, אהבתי את דמותו המבולבלת של מיכאל, פחות התחברתי לצדדים האפלים שלו (והיו לו לא מעט כאלה). אהבתי מאד את הכתיבה הקולחת, היפה של הסופר אילן עמית, נהנתי מאד מהספר הזה, הוא היה כל כך מציאותי שנשאבתי מהר מאד לתוך העלילה – מומלץ.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן