Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
החיים החדשים של לילי שפרד
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 376
החיים של לילי שפרד חייבים להתחיל מחדש. גם אם יהיה עליה לעזוב את בריטניה ולהפליג עד אוסטרליה. גם אם תותיר מאחור הורים מודאגים. אין לה ברירה. היא חייבת להימלט מהזיכרון ההוא, מהגבר שרצה ממנה יותר מדי,  מהפרידה האיומה מחברתה הטובה.  השנה היא 1939. אירופה על ספה של מלחמת עולם, ולילי יוצאת להפלגה שתשנה את חייה. בעוד מספר שבועות תגיע לאוסטרליה הרחוקה, שם תחפש עבודה במשק בית, אבל עד אז – במובלעת נטולת החוקים שההפלגה מאפשרת – היא חיה חיים שאין בהם מעמדות חברתיים, עבר אפל או עתיד קודר. לפתע נגלה בפניה עולם של נופים אקזוטיים, שמלות מהודרות ואפילו סיפור אהבה שלא היה יכול להתקיים בשום מקום וזמן אחרים. וסודות. בהחלט. אלה גם חיים של סודות, כי לכל מי שנמצא על הספינה הזאת יש מה להסתיר.  החיים החדשים של לילי שפרד הוא רומן היסטורי סוחף שקשה מאוד להניח מהיד. דמויותיו נעות בו וגדלות בו ומשתנות בו לנגד עינינו. ולא כולן יסיימו את המסע. החיים החדשים של לילי שפרד מאת רייצ'ל ריס זכה לשבחי הביקורת ולאהדת הקוראים, וזכויות התרגום שלו נמכרו למדינות רבות.

אתחיל דווקא מהכותרת, במקור שם הספר הוא "Dangerous crossing", שם שהוא לדעתי הרבה יותר הולם את העלילה  – כל כך הרבה התרחשויות יש סביב ההפלגה המתרחשת בספר, כשברקע מאיימת לפרוץ מלחמת – סכנות אורבות בכל מקום, גם אם אינן בהכרח ממשיות, בעוד הכותרת העברית היא הרבה יותר אופטימית..

 לילי שפרד  עוזבת את לונדון ויוצאת להפלגה לעבר חיים חדשים באוסטרליה. היא משאירה מאחור משפחה וזיכרונות כואבים. כשהתכנית שלה היא להצטרף לתכנית הגירה לאוסטרליה לנשים שיעסקו בעבודות משק בית.

החיים באוניה מתנהלים כמו עולם בפני עצמו – עולם סגור, ללא נגיעה כמעט לעולם החיצון, ועם אותם האנשים לאורך כל הדרך. חמישה שבועות של הפלגה יוצרים סוג של "חבית נפץ" –  במהלך הנסיעה נוצרות חברויות חדשות, מתגלים תככים ומזימות ומנגד גם נוצרים אויבים.

לילי יוצרת חברויות חדשות במהלך ההפלגה, ואפילו שוקלת להיכנע ללב ולאהבה חדשה.. אך ככל שעוברים הימים היא מבינה כי כל אחד מנוסעי האניה משאיר מאחור סודות שאותם הוא מעדיף לשכוח, ונראה כי לא ניתן לסמוך על אף אחד כמעט.
נדמה כי חמשת השבועות של ההפלגה עוברים על לילי כחיים שלמים.

הספר אינו רומן היסטורי טריוויאלי, הוא עוסק במעין "בועה" שהתקיימה על רקע מלחמת העולם השנייה. צוות האוניה נמנע מלשתף את נוסעיה בחדשות הרעות מהעולם בכדי למנוע חרדה מיותרת או שינוי ביחסי הכוחות – הנוסעים היו מאוד הטרוגנים ומורכבים ממהגרים/תיירים ממדינות שונות באירופה, שבמהלך ההפלגה הפכו למעשה לאויבים.,

החיים בהפלגה מתנהלים בשגרה הכוללת מסיבות, טיולים אקזוטיים, ארוחות פאר, בריכות  ועוד ועוד. אך אט אט המתיחות מחלחלת גם לשם. הדבר מתבטא במיוחד ביחס כלפי הנוסעים היהודים הבורחים מאירופה: מתייחסים אליהם בזלזול, לא נותנים בהם אמון, לא רוצים בחברתם, ויש לכך השלכות קשות.

הספר כתוב בשפה קולחת והוא נוח לקריאה, העלילה מעניינת ומתנהלת כסוג של יומן מסע, כשלילי היא הגיבורה הראשית. החוויות העוברות על לילי וחבריה מרתקות ומסקרנות. וניתן ללמוד מהספר הרבה על חברויות ועל יחסי אמון בין אנשים, כשהבסיס לכל בעצם הוא "כבדהו וחשדהו".

לסיכום – ספר מסע, מלא תהפוכות והרפתקאות עם סוף לא לגמרי צפוי..

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן