Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
החוקים של מוזס
קטגוריה:
תגית:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 364
מישהו מצא אותו עטוף במגבת בתוך סל כביסה במכבסה, תינוק גוסס והוא בן שעות ספורות בלבד. הם קראו לו בייבי מוזס, כשסיפרו עליו בחדשות השעה עשר: הרך הנולד שננטש בסל כביסה במכבסה אוטומטית. הוא נולד לאמא מכורה לקראק וצפוי היה לסבול מבעיות רבות. דמיינתי שלתינוק הקראק, יש סדק ענק החוצה את גופו, כאילו נשבר בעת לידתו. ידעתי שאין זו הכוונה בכינוי, אך הדימוי נצרב במוחי.יכול להיות שהעובדה שהיה שבור, משכה אותי אליו מלכתחילה. הכל קרה עוד בטרם נולדתי, וכשכבר הכרתי את מוזס ואמא שלי סיפרה לי עליו, אלה כבר היו החדשות של אתמול ואיש לא התעניין בו עוד. אנשים אוהבים תינוקות, אפילו תינוקות חולים. אפילו תינוקות קראק.אבל תינוקות גדלים והופכים לילדים וילדים הופכים לנערים. איש איננו מעוניין בנער מתוסבך. ומוזס היה מתוסבך. מוזס היה חוק בפני עצמו. אבל הוא גם היה שונה ואקזוטי ויפיפה. החיבור בינינו שינה את חיי במובנים שמעולם לא דמיינתי. יכול להיות שהייתי צריכה לשמור מרחק, כמו שאמא שלי הזהירה אותי. אפילו מוזס הזהיר אותי. אבל לא שמרתי מרחק. וכך מתחיל סיפור על כאב ועל הבטחה, שברון לב ורפוי, על חיים ועל מוות. סיפור על לפני ואחרי, על התחלות חדשות ועל אינסוף. אך מעל לכל... זהו סיפור אהבה.

מוזס הוא "ילד קראק", ננטש על ידי אמו מכורה לסמים בתוך סל, במכבסה מטונפת בשכונה שכוחת אל, נמצא במצב קשה ובכל זאת הצליח לשרוד כנגד כל הסיכויים, אבל הוא צפוי לסבול מתופעות והפרעות קשות.

מוזס נִמְשָׁה מן המכבסה כמשל לסיפור "משה בתיבה" שנִמְשָׁה מן היאור, להבדיל ממשה שקיבל השגחה עליונה וגדל בארמון, מוזס לא מצא את הפינה החמה במהלך חייו, מוזס הטלטל בין קרובי משפחה של אמו ובהגיעו לגיל 18 סבתו לקחה אותו תחת חסותה, סבתה ג'יג'י ניסתה למלא למוזס את הזמן הפנוי בתעסוקה שתעייף אותו ושראשו לא יהיה מלא במחשבות אפלים.

למוזס היו חוקים, החוקים של מוזס שמרו עליו והגנו על הנפש שלו, ברגע שהופרו הוא איבד שליטה על עצמו ועל הקרובים אליו ביותר, כל חייו היו כתמים צבעים וחזיונות הוא ראה את מה שאנשים רגילים לא יכולים לראות.

בתחילת כל פרק מוכתם בערבוביה של כתמים וצבעים, לאורך הקריאה הבנתי שהכתמים הם של דם, ואובדנות. זהו סיפור מרגש, עוצמתי וחזק כמו חלקי פאזל אשר יוצרים רצף של תמונה יפה, אבל מה קורה במצב של רצף של תמונות שיוצרות טרגדיה?!

ג'ורג'יה היא נערה בעיירה קטנה, אביה ואמה פיתחו שיטה טיפולית באמצעות הסוסים שבחווה בילדים עם מוגבלויות שונות. ג'ורג'יה נקראת ע"ש סבה ז"ל, היא אינה מפחדת לגעת בסכנה מוזס וג'ורג'יה יחד מחפשים גוונים, היא של יופי והוא של מוות, הוא מתרחק והיא לא מרפה.

מוזס היה ילד סדוק, ג'ורג'יה היתה נערה שיודעת לאלף סוסים, רצתה לאלף את מוזס, הם שיחקו במשחק "הפרד ומשול" ג'ורג'יה מנסה להבין את מוזס והוא רק רוצה שהיא תניח לו לנפשו, הקשר שלהם עובר עליות וירידות, מוזס הוא בחור מוכשר כצייר, מסתיר בחובו סודות אפלים והוא מנסה להרחיק ג'ורג'יה מחייו.

משהו יפה שלקחתי מהספר הוא

"משחק חמשת "הטובים" די דומה לזה. צריך למצוא את היופי בדברים רגילים. והחוק היחידי הוא הכרת תודה. ההורים שלי משתמשים בזה כל הזמן. אפשר לומר שבבית שלי התלונות הוצאו מחוץ לחוק. ילדי אומנה לומדים זאת מהר מאוד. בכל פעם שאתה מתחיל לרחם על עצמך או להתלונן עד כמה החיים מחורבנים, אתה מייד חייב להתחיל לציין חמישה דברים טובים." (פרק 6).

קשה לי ולהעביר לכם את התחושות על הקריאה המדהימה שחוויתי, בלי לעשות ספוילרים רק אומר שהסוף מפתיע ולא ציפיתי לכזאת תפנית בעלילה! רוצו לקרוא!!

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן