Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
החוקים של מוזס
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 364
מישהו מצא אותו עטוף במגבת בתוך סל כביסה במכבסה, תינוק גוסס והוא בן שעות ספורות בלבד. הם קראו לו בייבי מוזס, כשסיפרו עליו בחדשות השעה עשר: הרך הנולד שננטש בסל כביסה במכבסה אוטומטית. הוא נולד לאמא מכורה לקראק וצפוי היה לסבול מבעיות רבות. דמיינתי שלתינוק הקראק, יש סדק ענק החוצה את גופו, כאילו נשבר בעת לידתו. ידעתי שאין זו הכוונה בכינוי, אך הדימוי נצרב במוחי.יכול להיות שהעובדה שהיה שבור, משכה אותי אליו מלכתחילה. הכל קרה עוד בטרם נולדתי, וכשכבר הכרתי את מוזס ואמא שלי סיפרה לי עליו, אלה כבר היו החדשות של אתמול ואיש לא התעניין בו עוד. אנשים אוהבים תינוקות, אפילו תינוקות חולים. אפילו תינוקות קראק.אבל תינוקות גדלים והופכים לילדים וילדים הופכים לנערים. איש איננו מעוניין בנער מתוסבך. ומוזס היה מתוסבך. מוזס היה חוק בפני עצמו. אבל הוא גם היה שונה ואקזוטי ויפיפה. החיבור בינינו שינה את חיי במובנים שמעולם לא דמיינתי. יכול להיות שהייתי צריכה לשמור מרחק, כמו שאמא שלי הזהירה אותי. אפילו מוזס הזהיר אותי. אבל לא שמרתי מרחק. וכך מתחיל סיפור על כאב ועל הבטחה, שברון לב ורפוי, על חיים ועל מוות. סיפור על לפני ואחרי, על התחלות חדשות ועל אינסוף. אך מעל לכל... זהו סיפור אהבה.

לא ידעתי למה לצפות כאשר ניגשתי לקרוא את הספר "החוקים של מוזס", חשבתי שמצפה לי רומן רומנטי נוסף מבית א(ה)בות, שאת חלק מספריהם קראתי ואהבתי.

גיבור הספר הוא נער בשם מוזס. נער חריג, אאוטסייד, שאינו משתלב בחיי העיירה האמריקאית הקטנה, שם גדל בחסותה של סבתו. סיפור חייו מתחיל בטרגדיה, כאשר אימו, נערה צעירה המכורה לקראק, מותירה אותו לאחר הלידה במכבסה ציבורית. המקרה עולה לכותרות בתקשורת ולבסוף נמצאת האם האובדת, אלא שהיא מתה ממש זמן קצר לאחר מכן בנסיבות קשות ולא ברורות. יתום מאם וללא אב בתמונה, ושזהותו אינה ברורה, גדל התינוק מוזס, שרבים לא צפו לו חיים מלבד השעות הראשונות של חייו, אצל סבתו המגניבה והתומכת, יש לציין.

ההשוואה מתבקשת, וגם הסופרת מתייחסת אליה במילים דומות. שם הגיבור מוזס, על שם הנביא התנ"כי משה, שגם הונח על ידי אימו יוכבד בסל מהסיבות הנכונות, להצילו מידי גזירות פרעה להשמיד את כל הילודים הזכרים של בני ישראל, לעומת מוזס גיבור הספר, שאימו הניחה אותו בסל כביסה במכבסה, מתוך ייאוש והעבירה הלאה את האחריות על חייו.

הילד הנטוש הזה, גדל לנער שתקן ומתבודד, עצוב ומכונס בעולמו שלו, עד שנחשב בעיני הסביבה לכאורה לסובל מפיגור כלשהו, בהשפעת הסמים שאימו נטלה. המבוגרים לא נותנים לו הרבה סיכוי, לא חושבים שיצא ממנו משהו. והיחידה שתומכת בו היא סבתו כאמור.

עלילת הספר מפגישה אותנו עם גיבורת הספר ג'ורג'יה, נערה הגדלה באותה עיירה, ולמרות השוני בין השניים מתפתח ביניהם קשר ידידותי פסאודו-רומנטי, גישושים זהירים של שני בני נוער. ג'ורגיה מנסה להשתחל אל תוך המעטפת האטומה והמנוכרת של מוזס המתבודד דרך אהבתו לצייר. מוזס מצייר על כל מה שהוא יכול, על קירות הבתים, על קירות חוות הסוסים של הוריה של ג'ורגיה, על בניינים ציבוריים, גשרים. על מה שאפשר. ג'ורגיה מבקשת ציור בחדרה, ואט אט מפשיר הקרח בין השניים. ברקע סיפור אהבת הנעורים המתפתחת בין השניים מסופר לנו על היעלמות של נערות מהעיירה וסביבותיה, תעלומת חטיפות שלא נפתרה ולמשטרה אין מידע מי עומד מאחוריהם. השקט הפסטורלי נקטע גם על ידי מותה הפתאומי של סבתו האהובה של מוזס.

מה שמתחיל כרומן רומנטי בין שני בני נוער מקבל תפנית מפתיעה. מסתבר שהציורים של מוזס הם בעלי משמעות, ואינם סתם ציורים של מה שעובר במוחו או מתוך השראה, אלא ציורים של חזיונות. עלילת הספר הופכת לרומן מתח, עם רעיון מבריק של הסופרת איימי הרמון. מה שמוציא אותו מההגדרה של רומן רומנטי רגיל. אהבתי את המהפך הזה, למעשה זה מה שהותיר אותי צמודה לעלילת הספר. מכאן רק הדמיון שלכם יוכל להוביל אתכם, כל מה שאומר הוא בגדר של ספויילר. יש שיאי מתח ודרמה, ועצב ואושר, הכל מתערבל טוב בבטן. הספר מרגש.

קראו את הספר, גלו בעצמכם מה קורה שם וגם מדוע נקרא הספר "החוקים של מוזס".

ממליצה.

הילה ארוון

אוהבת לקרוא רומנים היסטוריים, ספרי עיון לצורך תחקירים, מותחנים ובכלל כל ספר טוב באשר הוא. בלוגרית ספרים לעת מצוא ואימא עסוקה מאוד.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן