Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
החומות
סוגות: ,
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 319
קריסטי טאקר, אם חד-הורית, עובדת במשרד הדוברות בשירות בתי הסוהר של טקסס. היא מטפלת בכל הנושאים הקשורים לאגף הנידונים למוות, החל בראיונות עם אסירים וכלה בתיעוד רגעיהם האחרונים בהוצאות להורג. בעבודתה היא נחשפת לרוע של המין האנושי – עד שהיא מתחילה לשלם את המחיר. כשקריסטי פוגשת את לאנס דובסון, מדריך הג'ודו של בנה, היא חושבת שסוף-סוף מצאה את האיש שאיתו תחיה באושר אבל היא טועה, ועד מהרה מגלה שלאנס הוא מפלצת. כשהיא נאלצת לסבול את ההתעללות המילולית והגופנית שלו כלפיה וכלפי בנה, היא למעשה מרצה מאסר עולם משלה, אלא אם כן תחליט לקחת את העניינים לידיים. קריסטי – שמתכוונת לנצל את מערכת המשפט שאותה היא מכירה היטב – מתכננת להיפטר מלאנס לצמיתות. החומות הוא סיפור על אלימות במשפחה, על הדילמות המוסריות שבביצוע רצח ועל הצעדים שאישה מסוגלת לנקוט כדי להגן על משפחתה.

החומות הוא הספר השני שאני קוראת מפרי עטה של הולי אוברטון. כשקראתי את ספרה הקודם בייבי דול חשבתי שהוא היה נהדר, אבל מסתבר שהולי רק הולכת ומשתפרת. החומות הוא דרמה איכותית וחזקה מאד, כזו שלופתת את הקורא ולא מרפה עד לעמוד האחרון. מצד אחד, הוא מגלם בתוכו את אחד הסיוטים הגדולים ביותר שיכולים לקרות לאישה, ומצד שני, הוא מאד מציאותי ומאד אמין. נשאבתי לעלילה מהעמוד הראשון, והמתח נשמר עד לעמוד האחרון של הספר. את סופו של הספר קראתי שלוש פעמים בשלושה מצבים שונים: פעם אחת כשאני מטושטשת מבעד למסך של דמעות, פעם שנייה כשאני מתרגשת יחד עם הגיבורה, ופעם שלישית כשאני מחייכת בתקווה עבור דמות נוספת.

כמה רחוק את מוכנה ללכת בכדי להגן על המשפחה שלך?
זו השאלה איתה נאלצת להתמודד קריסטי טאקר ויחד איתה גם אנחנו. העבודה של קריסטי טאקר היא לצפות באסירים מתים מדי שבוע, ואז לדברר את מותם באמצעי התקשורת. זו לא עבודת החלומות שלה, אבל יש לה חשבונות לשלם. היא מתגוררת עם בנה ריאן בן ה-16 ועם אביה המכונה "פאפא" – חולה סיעודי. ריאן הוא תוצאה של לילה חד פעמי כשהייתה בסך הכל תלמידת תיכון. היא החליטה לשמור את ההיריון וכך הפכה לאימא בגיל צעיר מאד. קריסטי היא אמא מסורה ואוהבת ובת דואגת. למרות שהיא עובדת קשה ונעדרת מהבית שעות רבות, השלושה קרובים מאד האחד לשני. כמו כל אם חד הורית שעובדת במשרה מלאה לא נותר לה זמן פנוי לצאת לדייטים, ולכן למעט מערכת יחסים אחת ולא משמעותית במיוחד, קריסטי רווקה.

לאחר קטטה בבית הספר שבו לומד ריאן, ובה הוא מחטיף אגרוף לתלמיד אחר, מגלה קריסטי ההמומה שריאן לומד אומנות לחימה בסניף ימק"א המקומי. אומנות לחימה להגנה עצמית היא דבר אחד, אבל מה חשב לעצמו ריאן שהרביץ לתלמיד? קריסטי הזועמת מחליטה לבקר בימק"א ולהוציא את כעסה על המדריך. ברגע שנחות עיניו של המדריך, לאנס דובסון, על קריסטי – היא מוצאת חן בעיניו. הוא מתיידד עם ריאן וכובש את ליבו, וכך גם את ליבה של קריסטי. נראה שלאנס מתאים לפאזל המשפחתי והקטן שלהם בצורה מושלמת, והעתיד של קריסטי נראה ורוד מתמיד. האמנם?

איך האהבה הופכת כל כך מהר למעוותת?
מסתבר שלאנס הוא לא בדיוק מה שקריסטי חשבה. מדובר באיש אלים עם עבר מפוקפק, שהצליח להסתנן בצורה חכמה וערמומית לליבה, והכי גרוע – ללבם של ריאן ופאפא. כשלאנס מתעלל בקריסטי בדרכים שונות היא איכשהו שורדת, אבל כשהוא מתחיל לאיים על משפחתה היא יודעת שהיא בבעיה שמצריכה פתרון קיצוני. קריסטי מתיידדת באופן לא צפוי עם אסיר נידון למוות, שהורשע ברצח ילדיו, בשם קליפטון האריס. הידידות בין השניים, יחד עם הסוגיה המוסרית של עונש מוות , נכתבו כסיפור רקע מרתק לסיפורה האישי של קריסטי.

פסק הדין:
החומות הוא מסוג הספרים שלא משנה מה אכתוב עליו – לא אצליח להעביר את כל התחושות החזקות שהוא עורר בי. באמת פחדתי תוך כדי קריאה ודאגתי לשלומה של קריסטי, נקשרתי אליה ואהבתי אותה. אהבתי גם את דמותו של קליפטון. בספר יש כמה שיאים עוצרי נשימה, ובכולם חשבתי שאני יודעת מה הולך לקרות – בכולם טעיתי. הולי אוברטון היא מספרת סיפורים, סופרת שהיא נכס לכל הוצאה לאור. אני חושבת שאחרי שני ספרים כאלה אני כבר יכולה לומר שהיא נכנסת לרשימת הסופרות האהובות עלי. "כמה אנשים מנהלים חיים סודיים? מיהם המתעללים ומיהם הקורבנות?" – בואו נשים לב לאנשים סביבנו כדי שאנשים כמו קריסטי לא יצטרכו להתלבט אם לקחת את החוק לידיים. חמשת הכוכבים הכי קלים שנתתי.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן