Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
the walls
קטגוריה:
סוגות: ,
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 319
קריסטי טאקר, אם חד-הורית, עובדת במשרד הדוברות בשירות בתי הסוהר של טקסס. היא מטפלת בכל הנושאים הקשורים לאגף הנידונים למוות, החל בראיונות עם אסירים וכלה בתיעוד רגעיהם האחרונים בהוצאות להורג. בעבודתה היא נחשפת לרוע של המין האנושי – עד שהיא מתחילה לשלם את המחיר. כשקריסטי פוגשת את לאנס דובסון, מדריך הג'ודו של בנה, היא חושבת שסוף-סוף מצאה את האיש שאיתו תחיה באושר אבל היא טועה, ועד מהרה מגלה שלאנס הוא מפלצת. כשהיא נאלצת לסבול את ההתעללות המילולית והגופנית שלו כלפיה וכלפי בנה, היא למעשה מרצה מאסר עולם משלה, אלא אם כן תחליט לקחת את העניינים לידיים. קריסטי – שמתכוונת לנצל את מערכת המשפט שאותה היא מכירה היטב – מתכננת להיפטר מלאנס לצמיתות. החומות הוא סיפור על אלימות במשפחה, על הדילמות המוסריות שבביצוע רצח ועל הצעדים שאישה מסוגלת לנקוט כדי להגן על משפחתה.

לאחר תקופה ארוכה בה לא קראתי ספר מתח (אני פחות מתחברת לז'אנר הזה), ראיתי את התקציר לספר הזה והוא סיקרן אותי. בסופו של דבר אני שמחה שלא נרתעתי וקראתי אותו, הוא איננו ספר מתח טריוויאלי, אלא יותר דרמה, אך החלק האחרון שלו בהחלט מותח והדיר שינה מעיני עד לסופו…

קריסטי היא אם חד הורית לריאן (המכונה רי),  מטפלת באביה החולה, ועובדת כדוברת בבית כלא בטקסס. עיקר עבודתה נעשית מול פושעים הנידונים למוות – היא נפגשת איתם, מראיינת אותם ומלווה אותם עד לרגע ביצוע גזר הדין. היא חולמת יום אחד להתרחק מהרוע האנושי אליו היא נחשפת אך בשל אילוצים כלכליים היא ממשיכה לעבוד קשה ועושה הכל כדי לשמור על האושר של משפחתה הקטנה.

באחד הימים היא מוזעקת לבית הספר של בנה ומגלה כי היה מעורב בקטטה, כך היא מגלה כי בנה החליט להירשם לחוג אומניות לחימה מאחורי גבה. היא מחליטה להתעמת מול המורה שלו לאנס ולדרוש את הפסקת השתתפותו בחוג לאלתר. לאנס אינו מוותר, מסביר לה את חשיבות העניין ומחליט ללמד את רי שיעורים פרטיים בביתם. קריסטי נהנית לצפות מהצד, ולאנס באמצעות הקסם האישי שלו וגינוני החום והאהבה מחזר אחריה עד שהוא אט אט כובש את ליבה של קריסטי והופך לחלק מהמשפחה.
קריסטי בטוחה שזכתה באושר, אך מה רבה הייתה אכזבתה כשהסתבר לאחר חתונתם שהכל היה אחיזת עיניים, לאנס החייב להיות בשליטה נוהג כלפיה באלימות ובגסות,מאיים עליה ומתעלל בה, והיא מרגישה כלואה בביתה שלה.

קריסטי מלאת ניסיון בעבודה מול אסירים קשים ואלימים לא מבינה איך הסתבכה והכניסה את עצמה למצב העגום הזה, היא מכה על חטא ויודעת שאין שום פתרון או סוף טוב למצב הזה – כל בחירה שלה תפגע באחרים ובעצמה.

כאב לי הלב על קריסטי – אישה המלאה בטוב, שחוותה כאב בחייה והצליחה למרות הכל להרים ראש ולהקים משפחה למופת, ובמחי יד חייה נהרסים ע"י גבר אכזר, הפכפך וללא מצפון, הגוזל ממנה את חירותה הבסיסית.

לצערי, במציאות של היום, קריסטי מייצגת נשים רבות החיות בסבל כזה ומפחדות לדבר, האימה משתקת וגורל משפחתן מרחף על כתפן. בספר רואים כי אפילו המשפחה איננה מודעת למעשים האכזריים, הכל נעשה בתחכום ומתוך מחשבה תחילה בחדרי חדרים, כשמבחוץ הכל נראה מושלם. אני רוצה להאמין כי בעולם כתיקונו יש תקווה לנשים הללו – אני מקווה שהן יודעות כי הן אינן לבד במערכה וכי זאת לעולם אינה אשמתן.

נושא נוסף שעולה בספר כנושא משני הוא נושא גזר דין מוות, זהו עונש שאין ממנו דרך חזרה ולעתים יש סיכוי, ולו הקלוש ביותר, כי האדם חף מפשע. הסופרת פחות שמה דגש על הנושא הזה ובעיקר מתמקדת בסיפור של קריסטי.

נשאבתי לספר מתחילתו, וסיימתי אותו תוך יום! הנושא לא קל לקריאה והיו קטעים שממש רציתי לבכות מכאב. קשה להאמין שאדם אהוב שכולם מאמינים ובוטחים בו הופך את עורו ללא התראה מוקדמת.
כאב לי שאין פתרון מהוגן וחוקי למצב הלא נורמלי הזה, כך שהנשים במצב הזה לעתים נקלעות למבוי סתום.

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן