Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
החדר שמול החומות
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 445
"בראשית נצבעו הזיכרונות בגוונים חומים דהים, והם לא היו שלי." כך מתחילה אלכסנדרה, שריד אחרון לשושלת נשית, לגולל את קורות משפחתה, ושוזרת אותן בחייה שלה. תמונת ילדה קטנה, המגישה צרור פרחי שדה לגבר הדור הגוחן מעליה, מוליכה אותה למסע ששורשיו נטועים בתקופה העות'מאנית, וצמרתו נישאת עד לחתימת הסכם אוסלו ורצח רבין. אלכסנדרה כותבת את הספר בבית ההארחה לסופרים ולאומנים שבמשכנות שאננים בירושלים, במקום שבו התגוררה משפחתה מימים ימימה. בחדר הכתיבה, שממנו  נשקף הנוף שבו צפו אבותיה, היא מתחקה אחר הכוחות הגורליים שקבעו את קורות משפחתה, ורוקמת את סיפורי האהבה של הנשים המאכלסות את דפי הספר, השופכים אור חדש על חייה ומפענחים לה את סודות קיומה. שושנה היתומה, הנישאת להרפתקן־משורר; פרי אהבתם, ויקטוריה הפראית והיפהפייה, ויחסיה עם נסיך הכתר הבריטי; אדוארדה, הבת הלא חוקית, שנישאה לצייד קטוע יד; אביגיל, יחידתה, המפנה עורף לגברים כולם, ולבסוף אלכסנדרה המספרת, שגורל אביה לא נודע. את מסעה מלוות דמויות אמיתיות והזויות, מתות וחיות, כמו גם חמור לבן שהכול מאמינים שעל גבו יבוא המשיח, קונסולים אנגלים, פשה טורקי, חתול בשם ג'ורג' החוזר ומתגלה משך כל הדורות, ועז זעופה אחת בשם ושתי, שבשלה הנהיגו במשפחה מסורת צמחונית. בתוך כך קמה לתחייה ירושלים המצפה לגאולה, וממנה מתהלכת העלילה ברחובות לונדון הוויקטוריאנית והשמרנית, שיצרים אפלים מבעבעים בה. החדר שמול החומות הוא סאגה היסטורית־משפחתית ססגונית, רחבת יריעה ורווית תשוקה, המציירת מחדש את אחד הפרקים המרתקים בתולדות הארץ, ומתיכה למקשה אחת עובדות היסטוריות ובדיון, אך מעל לכול, זה סיפור המפגיש אותנו עם העבר שלנו. שפרה הורן היא בת למשפחה ירושלמית שחיה בעיר דורות רבים. כל ספריה היו לרבי־מכר, תורגמו לשלל שפות וזכו בפרסים רבים בארץ ובעולם, ובהם פרס ראש הממשלה, פרס ברנר, פרס היצירה ועוד.

החדר שמול החומות

התמונה בחזית הספר ללא ספר מעידה על תקופת עבר מסתורית. בחורה יפיפייה עם מסתורין משהו..  מביטה על משהו / על מישהו. לא ניתן לנתק את המבט מפניה. מי זו?

רומן היסטורי משובח אודות משפחה ססגונית המביאה את סיפורה של מדינת ישראל טרם תקומתה. את הסיפור בספר כותבת אלכס היא אלכסנדרה בבית הארחה לסופרים ואומנים במשכנות שאננים בירושלים. שכונה ציורית ואנשיה המקוריים ציוריים לא פחות. בשוכרה את החדר לא דמיינה לעצמה עד כמה תשאב לכתיבת סיפור משפחתה האותנטי ( או שלא???) . יחסיה עם אמה לא היו כ"כ יציבים אך עם סבתה אדוארדה , היו  לה רגע קסם. סבתה האנגלייה סיפרה לה סיפורים של פעם , אותם מנסה היא לשחזר על הכתב.

"ולא הייתי מאמינה לה אלמלא הראתה לי אז תמונת ילדה קטנה, שערה כמעט לבן באור השמש, צרור פרחים אגוד בידה, וגבר לבוש בהידור רוכן מעליה". ילדה שפרצופה מיוסר שלצדה גבר צעיר נצרבו בשני לוחות צילום. אלברט אדוארד בנה הבכור של המלכה ויקטוריה ויורש העצר של ממלכת בריטניה הגדולה היה בן 21 כשפגש לראשונה את ויקטוריה , היא היתה בת ארבע בלבד. ויקטוריה בתם של שושנה וגרשון. שושנה הייתה יתומה נערה יפת מראה. גרשון אשר עבד אצל הקונסול האנגלי, בחר להינשא לנערה ממוצא ספרדי. השניים נישאו והתגוררו בשכונה שממול חומות העיר ירושלים. אשת הקונסול בחרה לתינוקת את שמה ויקטוריה אך הוריה כינו אותה תמר.            הסיפור נע קדימה בשנים  וויקטוריה מוצאת עצמה בנסיעה באנייה מפלשתינה לאנגליה אשר משנה את חייה מקצה לקצה.

גיבורות הספר הן נשים עוצמתיות דעתניות אשר נחלצות מצרה בכל דרך אפשרית ויצירתית. התקופה הזו טומנת בחובה תרבות , שפה, קולינריה ואופנה שובת לב. מערכות היחסים בין הגברים והנשים לא שונות מתקופה לתקופה אך הגינונים מסביב הם אשר יוצקים נופך מיוחד .

בצד הסיפור המשפחתי, מסופר חלקה של אלכס כמארג בין שני הסיפורים. ללא ספק הקורא ייהנה מרוח התקופה הקסומה ומניחוחותיה. ספר מופלא כתוב בשפה עשירה וקולחת.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לעשרה (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. שפרה

    מודה לך מאוד רחל. מחבקת

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן