Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
החדר שמול החומות
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 448
"בראשית נצבעו הזיכרונות בגוונים חומים דהים, והם לא היו שלי." כך מתחילה אלכסנדרה, שריד אחרון לשושלת נשית, לגולל את קורות משפחתה, ושוזרת אותן בחייה שלה. תמונת ילדה קטנה, המגישה צרור פרחי שדה לגבר הדור הגוחן מעליה, מוליכה אותה למסע ששורשיו נטועים בתקופה העות'מאנית, וצמרתו נישאת עד לחתימת הסכם אוסלו ורצח רבין. אלכסנדרה כותבת את הספר בבית ההארחה לסופרים ולאומנים שבמשכנות שאננים בירושלים, במקום שבו התגוררה משפחתה מימים ימימה. בחדר הכתיבה, שממנו  נשקף הנוף שבו צפו אבותיה, היא מתחקה אחר הכוחות הגורליים שקבעו את קורות משפחתה, ורוקמת את סיפורי האהבה של הנשים המאכלסות את דפי הספר, השופכים אור חדש על חייה ומפענחים לה את סודות קיומה. שושנה היתומה, הנישאת להרפתקן־משורר; פרי אהבתם, ויקטוריה הפראית והיפהפייה, ויחסיה עם נסיך הכתר הבריטי; אדוארדה, הבת הלא חוקית, שנישאה לצייד קטוע יד; אביגיל, יחידתה, המפנה עורף לגברים כולם, ולבסוף אלכסנדרה המספרת, שגורל אביה לא נודע. את מסעה מלוות דמויות אמיתיות והזויות, מתות וחיות, כמו גם חמור לבן שהכול מאמינים שעל גבו יבוא המשיח, קונסולים אנגלים, פשה טורקי, חתול בשם ג'ורג' החוזר ומתגלה משך כל הדורות, ועז זעופה אחת בשם ושתי, שבשלה הנהיגו במשפחה מסורת צמחונית. בתוך כך קמה לתחייה ירושלים המצפה לגאולה, וממנה מתהלכת העלילה ברחובות לונדון הוויקטוריאנית והשמרנית, שיצרים אפלים מבעבעים בה. החדר שמול החומות הוא סאגה היסטורית־משפחתית ססגונית, רחבת יריעה ורווית תשוקה, המציירת מחדש את אחד הפרקים המרתקים בתולדות הארץ, ומתיכה למקשה אחת עובדות היסטוריות ובדיון, אך מעל לכול, זה סיפור המפגיש אותנו עם העבר שלנו. שפרה הורן היא בת למשפחה ירושלמית שחיה בעיר דורות רבים. כל ספריה היו לרבי־מכר, תורגמו לשלל שפות וזכו בפרסים רבים בארץ ובעולם, ובהם פרס ראש הממשלה, פרס ברנר, פרס היצירה ועוד.

תמונה של ילדה קטנה, שערה כמעט לבן באור השמש, צרור פרחים אגור בידה וגבר לבוש בהידור רוכן מעליה גרמו לאלכסנדרה להעלות את הסאגה המשפחתית שלה על הכתב. לשם כך היא יצאה לחופשה בבית הארחה במשכנות שאננים בירושלים, המקור בו גרה משפחתה, בו שורשיה היו עוד לפני עשרות שנים.

היא שמעה מסבתה האהובה אדוארדה את סיפורה. סבתה היה אישה אנגליה עם קלאסה והיחסים בניהן היו טובים וקרובים. היא סיפרה לה על המלחמה של אז ועל סבא גרשון שנלחם בעל כורחו במלחמה לא לו ומה שקרה לו בסוף.
סבא גרשון השתקם מפציעתו מהמלחמה, עלה על אוניה ליפו והגיע לישראל. הוא קבע את משכנו דווקא בירושלים של אז וקיבל עבודה מהקונסול, עיבוד האדמות.
גרשון התאהב בנערה שראה ברחוב, שמה שושנה. היא היתה יתומה ויפת מראה והוא התאהב בה ממבט ראשון. הם התחתנו ובנו בית בירושלים כשגרשון היה עובד אצל הקונסול ביום וכותב שירים בחסד בלילה.
הספר מספר על קורות הזוג בירושלים של אז כשהתחילו לגור מחוץ לחומות, כשהיה עוד מסוכן, על היחסים בניהם ועל המשפחה הקטנה שהקימו יחד. שושנה ילדה את תמר שהפכה להיות ויקטוריה והשאר היסטוריה.

הסיפור מתגלגל וממשיך עם קורותיה של שושלת המשפחה אבל את ההמשך תצטרכו לקרוא בעצמכם משום שאת הספר המשובח הזה לא תרצו להפסיד.

החדר מול החומות הוא סאגה משפחתית על פני יותר ממאה שנים שמסופר בעיקר על ירושלים אבל גם בלונדון ומעט אוסטרליה. הוא מסופר היטב ברוח התקופה בשפה רהוטה ועשירה שהתענגתי עליה במהלך כל הקריאה.
גיבורות הסיפור מרתקות, צבעוניות, דעתניות, דמויות עגולות ומלאות.
הספר כתוב היטב, העלילה זורמת ומסקרנת, הפרקים קצרים ומחולקים לפי נושאים וסיפורים, השפה תענוג והתקופה מסקרנת.

בספר תמצאו סודות שהסתירו בנות המשפחה, תושיה ואומץ שנאלצו לגלות בשביל לשרוד, התמודדות עם העבר, קשיים של התקופה, אהבה ותשוקה וגם חלומות גדולים ותקווה שהיתה לכל אחת.

יש לכם את כל הסיבות לקרוא את הספר המצויין הזה! התענגתי עליו, הצטערתי לסגור אותו ולהפסיק את הקריאה בו בכל פעם, הוא הלך איתי במחשבות לכל מקום, הוא נשאר איתי. אם זה לא המדד לספר מצויין, לא יודעת מה כן.

ספר של חמישה כוכבים עם נצנץ, אל תפספסו אותו!

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

לפוסט הזה יש 4 תגובות

 1. שפרה

  שרון יקירה, מאוד מאוד מודה לך על הסקירה החמה. שמחת אותי מאוד.

 2. שרון בצלאל

  יותר משמחתי, תודה לך על ספר מופלא

 3. זכרי שריד

  ספר מעולה. הסופרת מהפנטת אותי בדמיונה הפרוע. די מזכיר את הכתיבה והדימויים של מאיר שלו בספרו עשו.

 4. טליה

  נפלא!
  כתיבה מרתקת .לא הצלחתי להפסיק לקרוא עד שסיימתי.
  וגם אז המשכתי לרפרף ולקרוא שוב קטעים שנגעו בי.הכל כל כך קרוב וכל כך רחוק.
  מחכים לספר הבא.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן