Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
lamicageniale
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
שנת הוצאה: 2015
מס' עמודים: 342
לילה צ'רולו, ילידת 1944, בתו של הסנדלר שלא יצאה כל חייה מתחומי נאפולי, נעלמת בגיל 66, ונעלמים כל חפציה ומסמכיה, לאחר שאף גזרה את עצמה מכל התצלומים שבהם הופיעה עם בנה. היא הגשימה בהגזמה אופיינית את רצונה להתנדף ולמחוק את כל החיים שהותירה מאחוריה – והמעשה הרגיז מאוד את אלנה גרקו, בתו של השוער בעירייה, בת־גילה וחברת־הנפש שלה כמעט 60 שנה. כמין נקמה מתיישבת אלנה, שהיא כבר סופרת, לכתוב כל פרט מסיפורן של השתיים, זו מול זו, לאורך כל השנים. התוצאה המהפנטת היא מסע בן למעלה מ־1,800 עמודים, טרילוגיית הרומאנים הנפוליטניים של אלנה פרנטה (שם בדוי), ההולכים ונדפסים ב־19 ארצות. אלה ארבעה רומאנים שזכו לאהדה גורפת כזאת של הביקורת והקוראים באירופה ובארה"ב, עד כי כבר נמצאו מי שדיברו על "פרנטה־מאניה".

"החברה הגאונה" הינו הספר הראשון בסדרת הרומנים הנפוליטניים של אלנה פרנטה העוסקים בחברותן האמיצה ומלאת התהפוכות של לילה צ'רולו ואלנה גרוקו.

הספר נפתח בהיעלמותה של לילה בת ה-60 שרוצה למחוק כל זכר שלה מהעולם. כשחברתה הטובה אלנה שומעת על כך, היא מחליטה להעלות על כתב את סיפור חברותן ארוכת השנים בנאפולי. הספר הראשון בסדרה עוקב אחר ימי ילדותן ונערותן מגיל 6 עד 16.

שתי הבנות חיות בשכונה קשת יום בנאפולי ולשתיהן משפחות עניות. אביה של לנה הוא שומר בעירייה ואימה קשוחה וצולעת. ללילה יש אבא סנדלר, אימא עקרת בית ואח בשם רינו שעובד עם אביה ושואף להיות עשיר ומצליח.

החיבור בין שתי הבנות אינו טריוויאלי שכן הן בעלות אופי שונה. לנה היא חרוצה, ביישנית, שקולה, רצינית וחסרת בטחון עצמי. לילה לעומתה לא יודעת מהו פחד. היא אמיצה ואוהבת לבחון גבולות. בזמן שלנה לומדת ועולה עוד כיתה ועוד כיתה, לילה היא תלמידה מסורה ב"אוניברסיטה של החיים".

כמו כן, הקורא נחשף להווי השכונתי במקום מלא בעוני, פחד, אלימות ופשע ובאנשים הססגוניים המרכיבים את השכונה. חלקם פושעים קטנים, חלקם אידיאליסטים שאפתנים ואחרים פשוט מנסים לשרוד עוד יום.

דעתי על הספר:

אז מיהי החברה הגאונה – לנה המלומדת או לילה בעלת ניסיון החיים העשיר? לא ברור. שתיהן מבריקות כל אחת בדרכה וכל אחת באמצעות דרך התמודדות משלה מפלסת את דרכה לפסגת השאיפות שלה. זהו סיפור על חברות אמיצה ששורדת בתנאים קשים, חברות מלאת תהפוכות ורגשות: אהבה, קנאה, תחרותיות, פרגון וגם עזרה. כל זה הופך אותו למאוד אמין ואנושי.

אישית אני לא יודעת עם מי מהן הזדהיתי יותר. כביכול, יש בי הרבה מלנה שכן גם אני הייתי שקדנית, ביישנית ובעלת בטחון עצמי ברצפה. אך ככל שבגרתי הפכתי להיות קצת לילה (למרות שדרך ארוכה עד לפניי עד שאהיה כמוה) – בטוחה יותר בעצמי. לילה ולנה שונות זה מזו אך מייצגות כל אחת סוג אחר של אישה מה שלדעתי יעורר הזדהות בכל אחת.

פרנטה כותבת באומץ ובכנות כמעט מתריסים. היא לא מסתירה דבר ולא מתיפייפת ופה טמונה עוצמת הספר ומערכת היחסים בין לילה ללנה שנכתבה באופן כה חשוף. ככל שהקריאה נמשכה לא רציתי שהספר ייגמר ונשאבתי אל תוך חייהן. הרגשתי הרבה יותר מסתם צופה מן הצד.

ועוד כמה מילים על סדרת הטלוויזיה המבוססת על הספר. מן הסתם מומלץ לראות אותה אחרי שקוראים בספר. אני מאוד אהבתי אותה שכן היא הפיכה חיים באופן מדויק ואמין בעלילה הכתובה. בנוסף, היא גם עשתה לי קצת סדר בהתרחשויות ובריבוי הדמויות. למרות זאת, היא לא סיפקה איזשהו ערך מוסף לעלילה.

כשהייתי בת 11 זכיתי להכיר את מי שלימים תהיה החברה הכי טובה שלי, מעין אחות בנפש, שעד היום מלווה אותי. לא משנה מה עברנו (ועוד נעבור) – רגעים משמחים או קשים – אנו תמיד ביחד. כשקראתי את הספר הזה לא הפסקתי לחשוב עלינו ולהכיר בעובדה שאני בת מזל על שיש לי מישהי איתה אני יכולה לחלוק הכל בלי לחשוש.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן