Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הזמיר
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 445
צרפת, 1940. בכפר השלו קאריבו נפרדת ויאן מבעלה האהוב אנטואן, שנשלח לחזית. כשצרפת נכבשת בידי הגרמנים, מגיעה איזבל, אחותה הצעירה והמרדנית, לעזור לה בטיפול בבתה. אל הבית פולש קצין גרמני בשם בק, ושתי האחיות נאלצות לחיות עם האויב תחת קורת גג אחת. בעוד ויאן מנסה להוריד את הראש ולא לעורר גלים, בעיקר כדי לשמור על ביטחונה של בתה, איזבל הלוחמנית מגלה התנגדות עזה, הן לבק והן לכיבוש הגרמני. איזבל, שמשתוקקת לקחת חלק פעיל במלחמה למען מולדתה, מצטרפת אל המחתרת. אך גם ויאן מגלה כי האירועים הנוראים שמתחוללים סביבה אינם מאפשרים לה להמשיך לשבת בחיבוק ידיים, והיא חייבת לפעול למרות הסכנה לחייה שלה ושל היקרים לה. כשפניה של צרפת משתנות מקצה לקצה ואימת המלחמה שוררת בכול, נפרדות דרכיהן של שתי האחיות. מעתה תיאלץ כל אחת מהן ללחום את מלחמתה שלה להישרדות. כריסטין האנה מתארת בחמלה ובפירוט מצמרר את האירועים ששינו את ההיסטוריה של צרפת ובתוך כך מאפשרת לקורא הצצה נדירה לעולמן של נשים במלחמה. זהו סיפור שובר לב ומרגש עד כלות על חיים שנקטעו, על פחד, על אומץ, ועל רוח האדם שלעולם לא אומרת נואש.

אוגוסט שנת 1939, ויאן מוריאק חיה את חייה השלווים בעמק הלואר שבצרפת עם בעלה אנטואן ובתם בת השמונה, סופי.
לאחר שאנטואן מגוייס למלחמה נגד צבאו של היטלר, נותרות שתיהן לבד.
שנה לאחר מכן, מתדפקת על דלתן איזבל, אחותה המרדנית והצעירה של ויאן שסולקה מבית הספר לנימוסין (איזבל סולקה מבתי ספר כל חייה)  וגם אב המשפחה הסיר ממנה את ידיו ושלח אותה לדרכה.
איזבל וויאן התייתמו מאמן בגיל מאד צעיר ונשלחו לבית יתומים, ויאן שימשה כאם לאיזבל כשהיתה איזבל רק בת ארבע אבל למרות זאת היחסים ביניהן טעונים ואיזבל מרגישה שויאן נטשה אותה.

מסיבה זו בדיוק לא רצתה לחזור אל הבית הזה ואל אחותה, מסיבה זו שמרה מהם מרחק כל השנים.  יותר מידי כאב היה ביניהן.

כאשר הגרמנים פולשים לצרפת, מגיע קצין נאצי בשם וולפגנג בק לביתה של ויאן ודורש לקבל חדר בבית כדי ללון בו או שהיא תיאלץ לנטוש את הבית ולספח אותו לגרמנים.
ויאן שלא מוכנה בשום אופן לעזוב את הבית שהיה שייך למשפחתה במשך דורות רבים נאלצת בעל כורחה להסכים לפלישתו של הקצין לביתה.
ויאן צריכה להתמודד לבדה עם המלחמה, עם קפטן בק שהתנחל בביתה ועם איזבל בעלת המזג הסוער שמושכת אליה אש בכל מקום אליו היא הולכת.
איזבל מגויסת לעזור במרד נגד הגרמנים והיא מחלקת בכל בוקר בסתר "עלוני טרור".
כשהיא מקבלת מהמחתרת משימה בפריז, היא מתארגנת לעזוב את הבית בכפר,  לא לפני שהיא מזהירה את אחותה לעולם לא לבטוח בקפטן בק הגרמני.

תבטיחי לי שבהעדרותי תתרחקי מבק. אל תאמיני לו בשום אופן. 

לאחר שנפרדות דרכן של האחיות, ויאן המאופקת ממשיכה לנתב את החיים שנכפו עליה בכפר והיא סובלת מרעב ומחלות ואיזבל נוסעת לפריז וחוברת לאנשי מחתרת צרפתיים שמבהירים לה שאם היא רוצה להיות חלק מהם, היא תיאלץ לנהוג ביתר מתינות ופחות באימפולסיבית לה הורגלה כל חייה, היא מקבלת שם קוד בשם: "הזמיר" ויוצאת למשימה הראשונה שלה.
כל אחת מהאחיות עוברת בדרכה שינוי משמעותי עקב המלחמה, איזבל מפגינה אומץ רב ולא מהססת לסכן את חייה למען המאמץ המלחמתי וויאן מבינה שלא תוכל להישאר יותר ניטרלית והיא לא מוכנה להפנות את גבה לאנשים טובים הסובלים מכל הרוע סביבם.
כשהיא צופה מהצד בשכניה היהודים שמסולקים למחנות עבודה בגרמניה היא מבינה שלא תוכל עוד לשבת בשקט ולהבליג.

לפתע פתאום פחדה עוד יותר להניח לבתה לגדול בעולם שאנשים טובים לא עושים בו דבר כדי לעצור את הרוע.

הספר "הזמיר" מתאר אומץ לב, חמלה אל מול אכזריות קשה, הקרבה, כח השרדות וכח האהבה של משפחה שלמרות חילוקי הדיעות רבות השנים ביניהם, ברגע האמת הם מתאגדים יחד כדי להלחם נגד האויב האכזר.
אחד הספרים המרגשים שקראתי לאחרונה המתאר הסטוריה קשה ועקובה מדם ואכזריות שמזעזעת אותי בכל פעם מחדש.
קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן