Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הזמיר
קטגוריה:
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 445
צרפת, 1940. בכפר השלו קאריבו נפרדת ויאן מבעלה האהוב אנטואן, שנשלח לחזית. כשצרפת נכבשת בידי הגרמנים, מגיעה איזבל, אחותה הצעירה והמרדנית, לעזור לה בטיפול בבתה. אל הבית פולש קצין גרמני בשם בק, ושתי האחיות נאלצות לחיות עם האויב תחת קורת גג אחת. בעוד ויאן מנסה להוריד את הראש ולא לעורר גלים, בעיקר כדי לשמור על ביטחונה של בתה, איזבל הלוחמנית מגלה התנגדות עזה, הן לבק והן לכיבוש הגרמני. איזבל, שמשתוקקת לקחת חלק פעיל במלחמה למען מולדתה, מצטרפת אל המחתרת. אך גם ויאן מגלה כי האירועים הנוראים שמתחוללים סביבה אינם מאפשרים לה להמשיך לשבת בחיבוק ידיים, והיא חייבת לפעול למרות הסכנה לחייה שלה ושל היקרים לה. כשפניה של צרפת משתנות מקצה לקצה ואימת המלחמה שוררת בכול, נפרדות דרכיהן של שתי האחיות. מעתה תיאלץ כל אחת מהן ללחום את מלחמתה שלה להישרדות. כריסטין האנה מתארת בחמלה ובפירוט מצמרר את האירועים ששינו את ההיסטוריה של צרפת ובתוך כך מאפשרת לקורא הצצה נדירה לעולמן של נשים במלחמה. זהו סיפור שובר לב ומרגש עד כלות על חיים שנקטעו, על פחד, על אומץ, ועל רוח האדם שלעולם לא אומרת נואש.

אתחיל ואומר שזה אחד הספרים הטובים ביותר שקראתי! לכל חובבי הז'אנר של הרומנים ההיסטוריים וגם לאלו המחפשים ספר איכותי וטוב – חובה לקרוא!

אני רוצה לדמיין שלווה כשאלך לעולמי, ושאראה את כל אותם אנשים שאהבתי ואיבדתי. או לכל הפחות אזכה במחילה.
(עמוד 7)

הספר פותח בתיאוריה של אישה בערוב ימיה, כשהיא עוזבת את ביתה בליווי בנה והיא מסרבת להיפרד מארגז המלא זיכרונות. היא נשאבת לזיכרונות ומספרת את סיפור חייה.

זהו סיפורן של 2 אחיות בצרפת בזמן מלחמת העולם השנייה.  ויאן נשואה עם ילדה ואיזבל רווקה. בילדותן הן התייתמו מאימן וכאשר החלה המלחמה אביהן שולח את איזבל מפריז כדי לגור עם אחותה בכפר על מנת שתשמורנה אחת על השנייה ועל סופי הקטנה. היחסים עם האב די סבוכים, מאז חזרתו מ"המלחמה הגדולה" (מלחמת העולם הראשונה) ומות האם הוא לא התאושש ומצליח בקושי רב לגדל את בנותיו.

בדרכה לכפר איזבל מצטרפת לגל המהגרים הבורח מפריז, ועושה את המסע בדרך לאחותה. היא פוגשת את גאטון שמתגלה כג'נטלמן וכלוחם מחתרת. הם חוברים יחד ומחליטים כי יבדקו שאחותה בסדר וימשיכו במסע כדי להצטרף למחתרת, אך בהגיעם הוא שובר את ליבה ..

בעלה של ויאן יוצא למלחמה ונלקח בשבי וכך נשארות האחיות לבדן. לאורך הספר יש ביניהן המון חילוקי דעות, איזבל המרדנית והתוססת, זאת שמאז ומעולם לוחמת במסגרות , מבינה את המצב, שונאת את הגרמנים באופן מוצהר וחולמת להילחם, לעומת ויאן שבהתחלה מסרבת להאמין ומנסה לשדר אופטימיות ואולי כניעה, והכל מתוך צורך להגן על ביתה סופי . עד שהמציאות נוחתת על פניה והיא מבינה שאי אפשר יותר להיות פסיביים.

עוברות עליהן תקופות קשות – הן נאלצות לישון עם האויב כשקצין נאצי עובר להתגורר בביתן, הן סובלות מקור ומרעב, ובעיקר מפחד. בסופו של דבר הן מתפצלות כשאיזבל מצטרפת למחתרת כלוחמת וויאן נשארת בכפרה עם בתה. אך גם ויאן בדרכה שלה לוחמת, מסתכנת ומסתירה יהודים. כל אחת מהאחיות מגלה תושייה, יצירתיות ואומץ לב. הן דמויות הראויות להערצה – הן מבטלות עצמן למען האחר, פועלות גם ממש מתחת לאפו של האויב, לוחמות צדק אמיתיות.

העלילה מרתקת, אין רגע דל בספר, זהו ספר שמכיל הכל – מתח, דרמה, היסטוריה, אהבה והרבה רגש וכאב. הוא מסוג הספרים שלא ניתן להניח מהיד!
זה אמנם לא סיפור אמיתי, אבל אני בטוחה שסיפורים כאלה התרחשו. זה ספר המלא הערכה לכל אותם לוחמים אמיצים שפעלו בשקט ובאלמוניות כדי להילחם ברשע.
אין ספק שכריסטין האנה היא סופרת בחסד. ספר מלא עצמה ורגש, אחד הספרים הטובים ביותר שקראתי! מומלץ וחובה לקרוא!

 

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן