Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
הזכות לאהוב
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 400
מאז אותו יום שבו הטילה פִילוֹמֵנה פוֹנְטָנָה קללה על אחותה לפני יותר ממאתיים שנה, כל מי שנולדה שנייה במשפחת פונטנה לא הצליחה למצוא אהבה. חלק מהן, כמו אמיליה האופה השמחה בחלקה, טוענות שמדובר בצירוף מקרים משונה ותו לא. אחרות, כבת דודתה החושנית והרעבה לאהבה לוסי, מתעקשות שמדובר בקללה אמיתית. אבל שתיהן המומות כשדודתן המסתורית פופי, שאיתה נאסר עליהן להיפגש, מציעה להן הצעה מפתה: אם הן יתלוו אליה לארץ הולדתה איטליה לכבוד יום הולדתה השמונים, היא תפגוש את אהבת חייה על מדרגות קתדרלת רָווֵלוֹ והכישוף שרובץ על בנות המשפחה שנולדו שניות יוסר אחת ולתמיד. על רקע הנופים היפהפיים של טוסקנה, התעלות הקסומות של ונציה והכפרים המכשפים של חוף אמאלפי, הרומנטיקה מלבלבת, גורלות נחרצים וסודות משפחתיים נחשפים — סודות שיכולים לאיים על המשפחה הרבה יותר מקללה עתיקה. לורי נלסון ספילמן היא סופרת אמריקאית, מחברת רבי־המכר "רשימת המשאלות", "אבני הסליחה" ו"מחברת הלב".

במשפחת פונטנה הבנות השניות מקוללות עקב סכסוך בין מאות שנים בין שתי אחיות שבסיומו קיללה הבכורה את הצעירה ואת כלל הבנות השניות לעד. כתוצאה מכך כל בת שנייה במשפחה לא זוכה לאהבה ולא מתחתנת. ואכן במשך מאות שנים כך קרה – הבכורות מתחתנות ויולדות ילדים בעוד שהשניות נותרות רווקות אומללות.

אמיליה היא בת שנייה. היא עובדת במאפייה המשפחתית וגרה לבדה בשכנות לאביה ולסבתה רוזה. אמה ג'וזפינה מתה כשהייה בת שנתיים ממחלה ואמיליה כמעט שלא זוכרת אותה. לאמיליה יש אחות גדולה דאריה, שני אחיינים וידיד טוב מט. היא אוהבת לאפות וחייה מתנהלים על מי מנוחות. לטענתה היא לא מאמינה בקללה אך גם לא מוכיחה שהיא לא קיימת. כלומר, היא לא מחפשת אהבה וחתונה. לטענתה טוב לה החיים השקטים והקצת משעממים שהיא חיה.

לוסי בת דודתה, היא גם בת שנייה אך שונה באופייה מאמיליה. היא כן מחפשת אהבה ותעשה הכל כדי לשבור את הקללה או להוכיח שאינה קיימת. היא מתלבשת ומתנהגת באופן פרובוקטיבי על מנת למשוך תשומת לב ואולי גם את האחד שיתאהב בה סוף סוף.

יום אחד מציעה להן דודתן פופי לנסוע איתה לאיטליה למעין טיול שורשים. פופי היא בת שנייה ומנודה ממשפחתה. רוזה אומרת שזה בגלל שהיא ניסתה לחטוף ממנה את ג'וזפינה עוד בהיותה תינוקת. אך לפופי חיים עשירים ומלאי סודות למרות (ואולי בגלל?) הקללה. היא מצליחה לשכנע את הבנות שבטיול הן סוף סוף יצליחו לשבור את הקללה, והבנות מחליטות לנסוע איתה למרות התנגדות משפחתן.

דעתי על הספר

עלילת הספר "הזכות לאהוב" נשמעה לי קצת מופרכת בהתחלה אך ככל שהתקדמתי בקריאה הרגשתי כאילו אני נמצאת במעין אגדה. הקללה היא בעצם תירוץ לבנות פונטנה לחרוץ את גורלן של הבנות השניות. את בת שנייה? אז במילא את לא שווה כלום ואפשר לנצל אותך. מודה כי זה הכעיס אותי ולא רק אותי, אלא לבסוף גם את הדמויות הראשיות.

זה לא רק סיפור אהבה אלא בעיקר רומן העוסק במסע לגילוי עצמי ובשאלה אם יש דבר כזה הנקרא גורל ועד כמה הוא משפיע על חיינו, אם בכלל. נשמע כבד? אז זהו שלא. כי הכתיבה של לורי נלסון ספילמן קלילה, לעיתים קלילה מדי. היא לא נכנסת לעובי הקורה אבל גם לא מותירה את הנושא מופשט מדי.

אני אומנם הבכורה אבל תמיד הרגשתי כמו בת שנייה שכן אני לא האחות הדומיננטית במשפחה. הזדהיתי עם אמיליה שמעדיפה לחיות חיים שקטים ובטוחים אך עמוק בפנים קיוויתי שמשהו בה ישתנה, ושהיא תתפוס קצת יותר אומץ. הרי גם אני בסופו של דבר התאהבתי והתחתנתי למרות הפחד והחשש משברון לב.

"הזכות לאהוב" כמו כל ספריה של נלסון ספילמן עוסק בנושא פילוסופי באופן מופשט יחסית ונעים. הוא ספר כיפי שזורם טוב ומתאים לימי הקיץ הקלילים.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן