Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הזכות לאהוב
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 400
"נלסון ספילמן שוזרת במיומנות את העבר וההווה עם תהפוכות עלילה אמנותיות שיגרמו לכם להמשיך לקרוא. ככל שמעמיקים בסיפור והסודות נחשפים, מייחלים שחייה של אמיליה ישתנו והיא תגלה את הפוטנציאל הטמון בה. יפהפה!" אדריאנה טריג'יאני, מחברת "אשת הסנדלר" מאז אותו יום שבו הטילה פִילוֹמֵנה פוֹנְטָנָה קללה על אחותה לפני יותר ממאתיים שנה, כל מי שנולדה שנייה במשפחת פונטנה לא הצליחה למצוא אהבה. חלק מהן, כמו אמיליה האופה השמחה בחלקה, טוענות שמדובר בצירוף מקרים משונה ותו לא. אחרות, כבת דודתה החושנית והרעבה לאהבה לוסי, מתעקשות שמדובר בקללה אמיתית. אבל שתיהן המומות כשדודתן המסתורית פופי, שאיתה נאסר עליהן להיפגש, מציעה להן הצעה מפתה: אם הן יתלוו אליה לארץ הולדתה איטליה לכבוד יום הולדתה השמונים, היא תפגוש את אהבת חייה על מדרגות קתדרלת רָווֵלוֹ והכישוף שרובץ על בנות המשפחה שנולדו שניות יוסר אחת ולתמיד. על רקע הנופים היפהפיים של טוסקנה, התעלות הקסומות של ונציה והכפרים המכשפים של חוף אמאלפי, הרומנטיקה מלבלבת, גורלות נחרצים וסודות משפחתיים נחשפים — סודות שיכולים לאיים על המשפחה הרבה יותר מקללה עתיקה. לורי נלסון ספילמן היא סופרת אמריקאית, מחברת רבי־המכר "רשימת המשאלות", "אבני הסליחה" ו"מחברת הלב".

לכל אחד יש את הזכות לאהוב ולהיות נאהב.

אהבה היא נתינה. נתינה שלא עולה דבר אך בכל זאת לפעמים מונעים את זה מאיתנו או אנחנו מונעים מעצמנו. תלוי איך מסתכלים על זה.

אמיליה ולוסי, שתי בנות דודות, יוצאות למסע. מסע לגילוי עצמי, מסע למציאת אהבה, מסע להסרת הקללה.

שתיהן בנות שניות והקללה העתיקה בת מאות השנים אומרת שבת שניה לעולם לא תמצא אהבה ואם תמצא, לא תוכל להחזיק בה.

התרגלנו לחשוב שאהבה משמעה זוגיות. ואם נדייק יותר אז זוגיות בין איש לאישה.

בספר שלנו בנות הדודות מגלות שפנים רבות לאהבה ולפני שמחפשים אהבה בחוץ, צריך למצוא אהבה בפנים. אהבה כלפי עצמנו ומי שאנחנו באמת. בלי פילטרים, בלי ניסיונות לרצות את החברה והמשפחה.

הן מקבלות הזמנה מדודתן, אחות סבתן, לבלות איתה באיטליה. אותה דודה רחוקה שנותקה והורחקה מהמשפחה ולאף אחד אסור לדבר איתה ולהיות איתה בקשר. לאחר שהן מקבלות את האומץ ונוסעות לאיטליה, הן פוגשות את דודתן פופי לקראת יום הולדתה השמונים. יחד איתה הן עוברות בתחנות חייה, נחשפות לסיפורים משפחתיים ולאמת מכאיבה, ובמיוחד נחשפות לאהבה. אהבה רבה שיש בדודה פופי לעולם כולו ואהבה של זוגיות, נישואין ויצירת קשר. כן, פופי הינה בת שניה כמוהן, וכל מטרתה היא להוכיח להן שאפשר אחרת. שמה שמגביל אותן באמת זו לא הקללה, האמונה הטפלה הזו, אלא האמונות הפנימיות שלהן. אלו הכבלים מהם הן צריכות להשתחרר.

"בסופו של דבר, החיים הם משוואה פשוטה. בכל פעם שאוהבים מישהו – אדם בוגר או ילד, חתול או סוס- מוסיפים צבע לעולם. וכשלא מצליחים לאהוב, מוחקים צבע." היא מחייכת. "האהבה, בכל צורותיה, היא שהופכת את המסע הזה מרישום עיפרון מטושטש ואפרפר לציור שמן מרהיב" (עמ׳ 319)

הספר מדלג בין הווה לעבר,  מראה לנו שהדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות, וחושף אותנו לשינויים שעוברות הנשים. שינויים חיצוניים ופנימיים. ניפוץ מוסכמות חברתיות ומשפחתיות ובעיקר התחברות לאני האמיתי שלהן ללא כפיפות למוסכמות חברתיות. גם במציאת זוגיות.

"…. אנשים כאלה בוחרים לעצמם בני זוג כאילו מדובר בתיק מעצבים: שיראה טוב על הזרוע וימשוך מבטי התפעלות. אבל מהר מאוד מתברר להם איזה מחיר יקר הם נאלצים לשלם על כך. כי יש להם תיק יד מהודר, כשבעצם הם צריכים תרמיל גב נוח." (עמ' 152)

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן