Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הוכחה אדומה
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 368
ארבע יריות באירוע חטיפת בני ערובה מטלטלות את חייו של סגן מפקד היחידה ללוחמה בטרור, גדעון מגן. הזוגיות שלו עם רונה איתן מתפוררת, ולמורת רוחו היא פותחת בקריירה חדשה ונסחפת לרומן עם גבר מסתורי. גדעון שוקע בדיכאון. כאשר משפחת פשע שהיתה מעורבת בחטיפה פותחת במסע נקמה – קולעת שיחת טלפון אנונימית את גדעון לשרשרת אירועי דמים. האם הוא ורונה יצליחו להחזיר לעצמם את חייהם הקודמים? הוכחה אדומה הוא רומן מתח קצבי ועוצר נשימה המתרחש בירושלים המושלגת. דורון מאירי היה במשך 12 שנה כתב לענייני משטרה ופלילים בעיתונים "מעריב", "חדשות" ו"ידיעות אחרונות" שבו הוא משמש היום כעורך. ככתב סיקר גם את בתי הכלא ונפגש עם רוצחים ופושעים. בעברו היה חקלאי, ימאי ומורה. המותחן הראשון שלו, "נקמת הסיירת", זכה להצלחה ולשבחי הביקורת.

איכשהו יצא שבדרך כלל ספרי מתח פחות מעניינים אותי. כן. אני גבר. ולמרות זאת. אני מעדיף את הספרים שלי בדרך כלל רגועים עם עלילה מעניינת שכתובה טוב ופחות ספר שכולו דם יזע וחקירות. אולי זה כי ספרי המתח הראשונים שקראתי לא היו טובים מספיק או שמא מפחידים מידי לגילי. אבל ככה יצא.

אבל הפעם זה היה שונה. העובדה שהסיפור מתרחש בירושלים המושלגת, שהסיפור הוא כל כך ישראלי ורלוונטי משכה אותי בכל זאת לספר. ואכן הוא אפילו הרבה יותר ישראלי ממה שזה נראה בהתחלה. וכן. יש סטיגמה כזו שבארץ לא יודעים לכתוב ספרים טובים ובטח לא אם מדובר על ספרי מתח. אז כאמור אין לי המון ספרים להשוות את "הוכחה אדומה" אליהם אבל הוא בהחלט ספר שעשוי מחומר טוב ומעניין.

קשה מאוד לכתוב על ספר כזה בלי ספויילרים אבל אנסה. בגדול מדובר על גדעון, מפקד בימ"מ שרואה את הקידום הקרוב לנגד עיניו אך שוהה כבר זמן בבית בשל פציעה בהיתקלות מבצעית. לפתע הוא שומע בחדשות על השתלטות של מישהו (שנחשד כמחבל אך די מהר מתגלה שהוא עומד בראש משפחת פשע) על מורים ותלמידים בבית ספר לא רחוק מביתו. הוא עוזב הכל, עולה על מדים, וקופץ לשטח. מה שקרה שם זה המניע לכל העלילה שכן בעקבות הפעולה שמסתבכת גדעון נאלץ לפרוש מהיחידה נכנס לדיכאון ועל הדרך גם חברתו רונה עוזבת ובוגדת בו (ולא רק עם גבר זר… וכמובן שלא עם סתם גבר כפי שמתגלה בסוף). היא מתחילה קריירה חדשה בתחום התקשורת ככתבת לענייני משטרה, ולמעשה בדרך לתהילה "דורכת" עליו. במקביל, משפחתו של החוטף, מנסה כל העת לנקום בו וביתר הגורמים שגרמו לתוצאות ההיתקלות הקשות מבחינתם. זרוע שלישית של הסיפור הוא וילי, חבר ילדות של גדעון, שבעקבות "מה שקרה" החליט לחזור בתשובה ועובר לגור גם כן בירושלים, לא רחוק מגדעון כך שהקשר שלהם מתחדש. ה"מה שקרה" הזה הוא מעין קוד לאירוע מסתורי שמלווה את הספר לכל אורכו בכל הנוגע לוילי, כשלמעשה בפרקים האחרונים מתגלה שהוא גם עמד מאחורי המניעים של דברים רבים בעלילה, ובפרט בזה שגדעון גם הוא חוזר לעצמו לאט לאט.

כפי שפתחתי, ספרי מתח הם פחות לחם חוקי, ולכן אולי זו הסיבה שבתחילת הספר הכרחתי את עצמי לשבת ולקרוא אותו. נכון, שזה לא מסוג הספרים שתופסים אותך מהעמוד הראשון, מסמרים את שערך, ואי אפשר להניחם עד העמוד האחרון. הוא מעט יותר קליל מזה. יש בו גם לעיתים יותר מידי תיאורים דרמטיים ומוגזמים של אירועים שלטעמי לא מעצימים את העניין המתואר אלא דווקא פוגעים בו. או שיש יותר מידי משפטים שהקורא הנבון יכול להבין לבד ולא צריך שהסופר יכתיב לו אותם בציטוט כזה או אחר של עיתונאי או מישהו אחר שמנסה לחקור את אותו אירוע. מצד שני, אהבתי את תיאורי הרקע בספר. את המקומות, את העובדות הקטנות והלא חשובות שמוטמנות פה ושם. מודה שלא הבנתי למה חלק מהעלילה צריכה להתרחש דווקא בשלג (והלוואי אגב שהעיר היתה מתפקדת בשלג כמו שמתואר בסיפור כי בתכל'ס היא לחלוטין משותקת), גם לא בטוח שהכרחי שהיא תהיה בירושלים. אבל על זה אין לי מה להתלונן באמת…

לסיכום, העלילה עצמה מעניינת. הסוף בהחלט מפתיע וצפוי רק בחלקו. יש בו לא מעט אלמנטים יצירתיים ומעניינים. הרמה שלו, בדומה לספרי מתח אחרים לעיתים, ממש לא ירודה או זולה. רואים שכותב הספר, עיתונאי פלילי בעבודתו היומיומית, מביא כאן לא מעט מחיי היום יום שלו ומהידע שצבר במהלך השנים. וגם, אחרי הכל, הוא מביא ביקורת מאוד חריפה על המשטרה (שכל מה שמעניין אותה זה לשמור על התדמית שלה) ועל מערכת המשפט בישראל (שאף פעם הנאשמים לא מקבלים בסוף את העונש האמיתי שמגיע להם) שרק זה שווה התייחסות נפרדת לדעתי. כך שלפני שזה ספר מתח, הוא ספר ישראלי מאוד. הוא מעניין. הוא כתוב טוב בדרך כלל. לגבי המתח? יש בו את כל המרכיבים שאמורים להיות בספר מתח, אני רק לא בטוח שהתבשיל התבשל עד הסוף. או שמא התבשל טיפה יותר מידי.

דוד פרוידיגר

דוד, 36, ירושלמי בנשמה, מכור למילה הכתובה- לקרוא, לכתוב ומה שביניהם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן