Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ההחלפה
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 392
מייקל טאנר חוזר מנסיעת עסקים ובטעות לוקח בשדה התעופה את המחשב הנייד הלא־נכון. הטעות מתגלה רק כשהוא מגיע הביתה, והמצב מסתבך באמת כשהסקרנות משתלטת עליו ומתברר לו שהמחשב שייך לסנאטורית אמריקאית ומכיל קבצים סודיים. כשהסנאטורית סוזן רובינס מגלה שחזרה עם המחשב הנייד הלא־נכון היא מתקשרת בפאניקה לראש הצוות שלה, ויל אבוט. שניהם יודעים שהיא עברה על החוק בכך ששמרה מסמכים מסווגים במחשבה האישי. אם הקבצים האלה יגיעו לידיים הלא־נכונות, זו עלולה להיות פרשת סנודן 2.0 והקריירה הפוליטית שלה תבוא אל קִצה. היא חייבת להשיג את הלפטופ בחזרה לפני שיהיה מאוחר מדי. כשוויל לא מצליח לגרום לטאנר לשתף פעולה, הוא מבקש את עזרתו של מתווך חסר מצפון ובעל כושר שכנוע. בד בבד גם לסוכנות שהמסמכים המסווגים שייכים לה יש שיטות משלה, אפלות יותר, ולפתע טאנר מוצא את עצמו במנוסה, כשגם משפחתו נתונה בסכנה. הוא מוכרח לחשוב על תוכנית, ומהר, ואסור לו לבטוח באיש. ג'וזף פיינדר הוכתר על ידי "הבוסטון גלוב" בתואר "אמן המותחנים המודרניים". ספריו היו כולם לרבי־מכר בינלאומיים וחלקם זכו בפרסים חשובים ואף עובדו למסך הגדול.

מייקל טאנר בעל עסק בית קליית קפה. העסק שלו בסכנת התמוטטות. הוא חוזר מנסיעת עסקים שיגרתית לכאורה, אבל שגיאה אחת מובילה לשרשרת של אירועים בלתי צפויים. הוא לוקח בשוגג מחשב נייד של הסנטורית סוזן רובינס במקום את מחשב המק שלו. המחשב מכיל מידע רגיש ומסווג ביותר, מסמכים של הסוכנות לביטחון לאומי, מסמכים שאסור שיחשפו לאזרחים מן השורה – רק לאנשים בעלי סיווג בטחוני גבוה ביותר!!
טאנר מחפש זיהוי כלשהו, לעשות מעשה טוב ולהשיב את האבדה לבעליה. במקרה מודבק פתק ממו עם הסיסמה של המחשב וכשהמחשב מתעורר לחיים טאנר מבין שיש לו חומר נפיץ ביד, אבל יצר הסקרנות גובר עליו והוא מחליט להעביר את החומר לחברו העיתונאי לני, לבדיקה שייתכן שלא תהיה דרך חזרה ממנה. בטנו מתכווצת מהמהלך הנמהר שעשה והוא בעצם לא מבין למה הכניס את עצמו ומה הוא צריך עוד צרות על הראש, העסק העצמאי שלו נמצא בקשיים כלכליים ובנוסף מידע מסווג זה יכול לסבך אותו מאוד.
התפנית במדרגה עולה כאשר הוא וחברו לני הכתב מבינים שיש להם פצצה מתקתקת ביד בשם "גולם הפרפר". הסיכון גבוה ועליהם לנקוט באמצעי זהירות.

‏ויל אבוט, הוא יד ימינה של סוזן רובינס הסנטרית פוליטיקאית אמריקאית שמטילה עליו לאתר את המחשב האישי שלה שהוחלף והוא ומכיל קבצים סודיים – וכל האמצעים כשרים, אבל כשויל לא מצליח לגרום לטאנר לשתף פעולה הוא מפעיל קשרים לא חוקיים והכל בכדי להרגיע את מצפונה של סוזן ובעיקר לדאוג שמא הקריירה שלה לא תגיע אל קיצה, ועוד עלולים לגלות את מי שעבר על החוקים, העתיק את המסמכים ואחסן אותם במחשב חיצוני ולא מאובטח –  עלול גם כן לשלם מחיר במאסר בפועל. הוא חייב להשיג את הלפטופ בחזרה לפני שיהיה מאוחר מדי. ויל מערב את ארתור קלינס חוקר פרטי שבעבר שירת בשירות החשאי של סוכנות הביון. האם ממנו תבוא הישועה?!

הספר ההחלפה מעלה את השיח הציבורי והידיעה בכך שבואו ונדבר בצורה רצינית על רשתות חברתיות. כלומר בעיקר על פייסבוק, אינסטגרם ואולי גם על טוויטר. ההבדל בין סיגריות, אלכוהול ובתי קזינו לבין פייסבוק הוא שהמשווקים של שירותים ומוצרים ממכרים מהעידן שלפני הסמארטפון והפלטפורמות הדיגיטליות לא יכלו לעקוב בצורה כה מדויקת אחר המשתמשים, לאסוף עליהם מידע כה מפורט, ולהגיש לכל אחד שירות שמותאם בדיוק לאופי, לנטיות או לחולשות שלו.
מכירים את המושג "אלוגריתם"? זה לא  אלרגיה או מחלה – אלגוריתם זה בעצם סוג של קוד שפייסבוק מפתחת ומשפרת בכל רגע נתון, הוא יודע ללמוד אותנו כמשתמשים, ואת הפוסטים שאנו מפרסמים מדי יום. בעזרת כל המידע שהוא שואב ומעבד, הוא יודע להגיש לנו בדיוק מה שאנו צריכים או מחפשים – חבר אמת.
פייסבוק / גוגל/ אינסטגרם אפילו יודעים מתי אנחנו גולשים, ובאיזה מהירות אנו גולשים – לפיכך ידעו גם אם להציג לנו תוכן פשוט כמו טקסטים ותמונות.
היזהרו במידע ובתמונות שאתם מפרסמים האח הגדול מאחוריכם.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן