Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ההחלפה
סוגות: , ,
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 392
מייקל טאנר חוזר מנסיעת עסקים ובטעות לוקח בשדה התעופה את המחשב הנייד הלא־נכון. הטעות מתגלה רק כשהוא מגיע הביתה, והמצב מסתבך באמת כשהסקרנות משתלטת עליו ומתברר לו שהמחשב שייך לסנאטורית אמריקאית ומכיל קבצים סודיים. כשהסנאטורית סוזן רובינס מגלה שחזרה עם המחשב הנייד הלא־נכון היא מתקשרת בפאניקה לראש הצוות שלה, ויל אבוט. שניהם יודעים שהיא עברה על החוק בכך ששמרה מסמכים מסווגים במחשבה האישי. אם הקבצים האלה יגיעו לידיים הלא־נכונות, זו עלולה להיות פרשת סנודן 2.0 והקריירה הפוליטית שלה תבוא אל קִצה. היא חייבת להשיג את הלפטופ בחזרה לפני שיהיה מאוחר מדי. כשוויל לא מצליח לגרום לטאנר לשתף פעולה, הוא מבקש את עזרתו של מתווך חסר מצפון ובעל כושר שכנוע. בד בבד גם לסוכנות שהמסמכים המסווגים שייכים לה יש שיטות משלה, אפלות יותר, ולפתע טאנר מוצא את עצמו במנוסה, כשגם משפחתו נתונה בסכנה. הוא מוכרח לחשוב על תוכנית, ומהר, ואסור לו לבטוח באיש.

ג'וזף פיינדר חוזר עם ספר חדש, שעומד בפני עצמו ואינו חלק מסדרה. על כריכת הספר נכתב כי הוא "סופר המתח הטוב בעולם" וכל מה שיש לי לומר לאחר הקריאה הוא שלא יכולתי להסכים עם כך יותר. קראתי את רוב ספריו שתורגמו לעברית, ומה שאני הכי אוהבת בהם היא הטכנולוגיה. פיינדר מקפיד להתאים את עצמו לזמן שבו הוא כותב, ולעדכן את ספריו באמצעים הטכנולוגיים החדישים ביותר, אני מכנה את הספרים שלו מתח.קום. עוד דבר שאהוב עלי במיוחד היא העובדה שספריו מתרחשים במקומות עבודה ובסביבה עסקית, מה שגורם להזדהות עם העלילה, שהרי את רוב חיינו אנחנו מבלים במקום העבודה שלנו.

גיבור הספר הוא מייקל טאנר. מייקל בשנות ה-30 לחייו מתגורר בבוסטון ובעל עסק עצמאי לקליית קפה. הוא הפך את האהבה שלו לעבודה שלו, והוא מקפיד לספק ללקוחותיו את הקפה האיכותי ביותר. במסגרת עבודתו כבעלים ומנכ"ל של טאנר קליית קפה, הוא מרבה לטוס ברחבי ארה"ב לצורך שיווק ומכירות. כשהוא חוזר מנסיעה עסקית ללוס אנג'לס ועובר את הבידוק הביטחוני, הוא לוקח בטעות בשדה התעופה LAX מחשב נייד שאינו שלו. הוא שם לב לכך רק כשהוא פותח את המחשב, שחיצונית זהה לחלוטין למחשב שלו. להפתעתו הוא רואה ששם המשתמש הוא ס. רובינס.

מייקל מקבל שיחת טלפון מאדם בשם סם רובינס שטוען שהמחשב שייך לו. משהו בקולו ובטון השיחה מעורר במייקל חשד ואי נוחות, והוא מכחיש שהמחשב נמצא אצלו. הוא מצליח לאתר את סיסמת הכניסה, שנשמרה באופן רשלני, ומגלה שלא רק שהמחשב שייך לסנאטורית סוזן רובינס ולא לסם, כי אם שנשמרו בו מסמכים סודיים ומסווגים ביותר ששייכים לתוכנית סודית של הסוכנות לביטחון לאומי.

הגיבור השני של הספר הוא וויל אבוט. וויל הוא ראש הצוות של הסנאטורית, והוא זה שלמעשה העתיק עבורה את המסמכים המסווגים שלא היו אמורים לצאת מדלתות הסקיף. כך שבעצם, הוא עבר על החוק עבורה ויש לו הרבה מאד מה להפסיד. וויל יעשה הכל כדי להחזיר את המחשב לרשות הבוסית שלו, גם אם זה אומר לכופף כמה חוקים. מכאן מתחיל מרדף חתול ועכבר של וויל אחרי מייקל טאנר, ובמקביל רודפים אחרי מייקל אנשים נוספים מהסוכנות לביטחון לאומי והוא כבר אינו בטוח למי עליו להחזיר את המחשב. מצד אחר הוא מרגיש שהפך לאויב המדינה, אך מצד שני הוא קרא חלק מהמסמכים ויודע יותר מדי, כך שאם יחזיר את המחשב הוא מסכן את חייו וחיי הקרובים לו.

פסק הדין:
יש מעט מאד סופרים שמסוגלים לשבות אותי על בסיס קבוע. ג'וזף פיינדר הוא אחד מהם. העמדות המעוצבות שלו על החיים והניסיון הרב שלו – מהווים יתרון גדול, שכן המותחנים שלו הם לא רק ספרי מתח, הם עוסקים בסוגיות חברתיות ומוסריות לא פשוטות, שרלוונטיות לעולם שבו אנו חיים. גם הפעם הוא מעמיד במרכז את האדם הפשוט שרק רוצה לחיות את חייו, במאבק עם חובתו האזרחית. אהבתי והזדהיתי מאד עם דמותו של מייקל טאנר ויחד איתו התלבטתי מה הדבר הנכון לעשות. לפעמים אני שואלת את עצמי, מהיכן מביא ג'וזף פיינדר את הרעיונות שלו? מאיזו באר הוא שותה ושואב את הדמיון והיצירתיות שלו? הסופר הזה אף פעם לא מאכזב וההחלפה הוא עוד ספר מצוין מפרי עטו. לרוץ ולקרוא.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן