Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הדירה
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 319
מארק וסטף מנהלים חיי משפחה רגועים עם בתם הקטנה בקייפטאון, דרום אפריקה, עד שיום אחד פורצים לביתם שלושה גברים חמושים במסכות סקי ותוקפים אותם. מצולקים מהטראומה, הם מנסים להשאיר את צרותיהם מאחור ולצאת לדרך חדשה. כשחברתם קרלה מציעה להם להירשם לאתר אינטרנט של חילופי בתים, הם לוקחים את ההצעה בשתי ידיים בתקווה שחופשה בארץ אחרת תעזור להם להחלים. מארק וסטף פוגשים אונליין בזוג צרפתים אופנתי בשם פֶטיט שברשותם דירה מקסימה בפריז, ומסכימים להתחלף איתם למשך שבוע. אבל כשהם מגיעים לבירה הצרפתית, מתברר להם שפרסום לחוד ומציאות לחוד. כשהחופשה ה"מושלמת" מקבלת לפתע תפנית מאיימת ואלימה, גם הסדקים בחיי הנישואים שלהם הולכים ומתרחבים, וסודות אפלים מעברו של מארק מתחילים לצוץ אל פני השטח.

אדם לא יכול להימלט מהאירועים המעצבים של חייו.

מארק ואשתו הצעירה סטף הם הורים לילדה בת שנתיים בשם היידן ומתגוררים בקייפטאון.
מארק הוא מרצה לאנגלית לספרות ויקטוריאנית באוניברסיטה מזה עשרים וחמש שנה, הוא הכיר את סטף כאשר היא החלה לעבוד במשרה חלקית באוניברסיטה.
מארק נושא על גבו טרגדיה קשה שמלווה אותו ולא מרפה ממנו ורוחות מהעבר רודפות אותו לכל מקום אליו הוא הולך.
ערב אחד שודדים פורצים לדירה של מארק וסטף ומאותו רגע משהו בביטחון של הזוג מתערער.
מארק נמצא על הקצה, כל רחש הכי קטן מקפיץ אותו וזיכרונות מערב הפריצה לא נותנים מנוח לנפשו, הוא לא מצליח לשחרר את האימה ואת האנרגיה השלילית שעצורה בתוכו ולהתרפות ממה שקרה.
באחד הערבים כאשר הזוג מזמין אליהם את קרלה, חברתו הוותיקה של מארק ובן זוגה החדש דיימון, קרלה מציעה למארק ולסטף לצאת לחופשה מפנקת בחו"ל כדי להתגבר על הטראומה הקשה שחוו אבל מארק וסטף מצויים בלחצים כלכליים וחופשה רק תהווה מעמסה עליהם. דיימון מציע להם כפשרה לעשות החלפת בתים עם זוג אחר.
מארק לא מתלהב מהרעיון, הוא לא מעוניין שזוג זר יתאכסן בביתם וגם לא חסרות הוצאות מסביב שיכולות להכביד עליהם.
סטף חושבת שחופשה בארץ אחרת חיונית וחשובה לזוגיות המדשדשת שלהם בזמן שמארק רואה בכך מותרות. מארק בקושי ישן בלילה, אובססיבי לגבי האזעקה של הבית וכל הזמן נועל את כל החלונות והדלתות אבל עדיין לא מוכן לקבל עזרה מקצועית.
סטף מרגישה חנוקה והיא נרשמת לאתר החלפת בתים ללא ידיעתו של מארק.
היא חולמת להגיע לפריז ולהחליף אוירה בעיר האורות וכשזוג צרפתי נענע להודעה שלה באתר ומעוניין לעשות החלפת בתים, סטף מתעוררת לחיים ומתרגשת כמו שלא התרגשה כבר הרבה זמן.
היא מעדכנת את מארק לגבי הפרטים אבל הוא מצידו לא שותף לשמחה אבל מוכן לנסוע בתנאי שהוריה של סטף ישאירו אצלם את היידן בזמן שהזוג ייסע לחופשה שלהם.

מארק וסטף מגיעים לפריז כשהם שמחים ואופטימיים ומצפים להרפתקה מעוררת חושים אבל כשהם מגיעים לדירה של הזוג הצרפתי איתם הם עשו החלפה, עיניהם חושכות.
הדירה נמצאת בתוך בניין טחוב, מוזנח וקודר והדירה עצמה נראית כמו חורבה.
סטף כל כך מאוכזבת והיא לא מאמינה שתצטרך לבלות שבוע שלם במקום הנוראי הזה אבל כסף למלון אין להם אז את הנעשה אין להשיב.
כשהם מנסים ליצור קשר עם הזוג הצרפתי, מסתבר שהשניים אפילו לא הגיעו לדירתם בקייפטאון ומרגע לרגע דברים מתחילים להיות מוזרים ומפחידים והחופשה החלומית הופכת להיות החופשה מהגיהינום.
מרק וסטף קיוו שיוכלו להתקרב בחופשה הזאת אבל ההיפך קורה והם רק מתרחקים וגם דברים אפלים מהעבר מתחילים לצוף מעל פני השטח ולהרוס כל חלקה טובה.


ניתן גם להאזין לביקורת שמע על הספר 

העלילה כתובה בגוף ראשון מנקודת מבטה של סטף ומנקודת מבטו של מארק.
סטף היא קול ההיגיון ומארק הוא קול הטירוף ויחד שני הקולות יוצרים עלילה מתעתעת, אפילה ומצמררת. העבר וההווה נשזרים בעלילה לסיפור אחד ורסיסים מהעבר מעבירים מסרים ומרמזים על מה שעובר על מארק.
המתח בעלילה נבנה לאט כמו בספר: "לכודים" ספרם הקודם של שני הסופרים שרה לוטס ולואי גרינברג. כתיבת הספר הזכירה לי מאד את ספריו של סטיבן קינג ויש אפילו אזכור קל בספר על אחד מספריו.
מה שכן התיאורים של רחובות פריז בספר גרמו לי לגעגועים לעיר האורות שבה לא הייתי כבר עשרים שנה. אוהבי ספרי המתח והאימה יהנו מאד מהספר הזה.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן