Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הדיר ברחוב אמלי
קטגוריה:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 363
"סיפור מרתק על חשיבותם של תקווה ואומץ לב בתקופות חשוכות" – בוקליסט כשרובי הנדרסון נישאה לצרפתי מרסל בנואה, היא הייתה בטוחה שמצאה את האושר. היא עוזבת את קליפורניה ועוברת להתגורר בעיר חלומותיה פריז, בדירה ברחוב אמלי המשקיפה אל מגדל אייפל. אבל חייה החדשים והמאושרים מקבלים תפנית מטרידה עם פרוץ מלחמת העולם השנייה וכיבוש פריז בידי הגרמנים. בצל ענני המלחמה יוצרת רובי קשרים אמיצים עם שרלוט, בת השכנים היהודיה, ויחד הן נשבעות לעשות כל שביכולתן על מנת לעזור לכוחות הטוב לנצח את כוחות הרשע. בתוך כך הן מגלות שגם באחת התקופות הקשות והאפלות בהיסטוריה, מצליחים האור והאהבה לחדור מבעד לסדקי החשיכה ולאחות לבבות שבורים. הדירה ברחוב אמלי הוא רומן היסטורי עשיר, מרגש וסוחף המבוסס על דמויות היסטוריות אמיתיות ונשאר עם הקוראים זמן רב אחרי סיומו. זהו ספרה החמישי של קריסטין הרמל הרואה אור בעברית, וקדמו לו רבי המכר המתיקות שבשכחה, החיים שנועדו לי, כשניפגש שנית ורק עוד יום אחד.  

זהו סיפור מרתק על תקווה גדולה בצל מלחמה עקובה מדם, על אומץ לב על אנשים טובים לצד הרעים ואנשים מעוררי השראה.

הרגע הזה שאני מגלה, נשים חזקות שתרמו למלחמה שהיו שותפות לרשת הברחה של טייסים, מעצימה ומחזקת אותי כל פעם מחדש.

הפעם אנחנו נחשפים לאישה בשם רובי אמריקאית, כל חייה חלמה לגור בפריז בעיניה היתה זאת עיר ציורית ומלאת אומנים. לימים במפגש אקראי בבית קפה היא פוגשת את בעלה מרסל נואה וכבר במבט הראשון היא מבינה שהם ינשאו. היא תעתיק את מגוריה אחריו לפריז באהבה עיוורת. לעיר או אליו אין לדעת! הם נישאים ועוברים לגור ברחוב אמלי שמחלון ביתה משקיף מגדל אייפל, חייה מלאים באושר ועושר בעלה מרסל כסוחר אומנות מקורב לחוגים הגבוהים בפריז והיא רואה את העתיד פתוח בפניה.

כל הסימנים מראים שהמלחמה מתקרבת בצעדי ענק גם לפריז מרסל נואה, בעלה מתרחק מרובי אישתו. היא מרגישה כל כך בודדה ערב אחד, היא פוגשת את בת השכנים היהודייה שארלוט היא רק בת 10 וכבר עם בגרות והבנה מעל ומעבר למצופה הן מתידידות ובין השתיים נוצר קשר מיוחד.

לימים התגלה שבעלה של רובי פעיל ברשת הברחה של טייסים וכשהיא מבקשת ממנו לעזור ולהיות פעילה גם כן, הוא לא סומך עליה. רובי נפגעת מיחסו כלפיה מחליטה שבכל מחיר היא תתרום למאבק המחתרתי, היא מצטרפת לרשת ההברחות גם כן מצילה ומוכיחה שגם היא יכולה, סקרנותה של שארלוט לא מותירה בפני רובי ברירה והיא משתפת את הילדה בחלק מהדברים עד כמה שהיא חושבת שמתאים לגילה אבל, רובי מופתעת מכך ששארלוט מתגלה כערנית במיוחד בדברים שהיא עצמה לא ידעה, ביחד השניים נשבעות לעזור אחת לשניה במטרה אחת לעזור לטוב ולנצח את הרוע.

לפעמים את פוגשת אנשים שנועדו להיות חלק מעולמך לעד, ולפעמים אנשים שנועדו רק לשנות את מסלול חייך וללכת לדרכם (עמוד 167)

המלחמה מתרחבת ועל היהודים מוטלת גיזרה לענוד טלאי צהוב ברחובות פריז, שארלוט ואביה חווים השפלה הם לא מוכנים להיכנע הם נשארים בראש מורם אבל חוששים, ובהחלטה משותפת הוריה מפסיקים לשלוח את שארלוט לבית הספר ולהגן עליה בביתם. כשהמצב מחמיר ומתבצעת פשיטה בבניין הגרמנים מחפשים יהודים ובהחלטה של רגע הוריה מפקידים את שרלוט בידי רובי שמבטיחה לשמור עליה עד שיחזרו האם יחזרו ומה יעלה בגורלם?

אנחנו צריכות למצוא את הדרך שלנו אל האור. אנחנו חייבות ללכת בעקבות הלב ולהשלים עם הסכנה. (עמוד 250)

לאורך הספר כולו הדמויות מתפתחות ומגלות בתוכן דברים, שרק בשעת מצוקה אנשים יכולים לגלות את תעצומות הנפש שלהם.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן