Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הגיע הזמן להדליק את הכוכבים
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 309
אנה‭ ‬קמה‭ ‬בכל‭ ‬בוקר‭ ‬לאותה‭ ‬שגרה:‭ ‬היא‭ ‬מארגנת‭ ‬את‭ ‬הדירה,‭ ‬יוצאת‭ ‬לקניות,‭ ‬מתעסקת‭ ‬עם‭ ‬החשבונות,‭ ‬מכינה‭ ‬אוכל,‭ ‬משאירה‭ ‬לבנות‭ ‬פתק‭ ‬לרוקן‭ ‬את‭ ‬המדיח,‭‬‭ ‬יוצאת‭ ‬לעבודה,‭ ‬חוזרת‭ ‬מהעבודה,‭ ‬משאירה‭ ‬לבנות‭ ‬פתק‭ ‬שהן‭ ‬לא‭ ‬רוקנו‭ ‬את‭ ‬המדיח,‭ ‬מרוקנת‭ ‬את‭ ‬המדיח‭.‬   אך‭ ‬כאשר‭ ‬הבוס‭ ‬שלה‭ ‬מפטר‭ ‬אותה‭ ‬מהמסעדה‭ ‬שבה‭ ‬היא‭ ‬עובדת‭ ‬14‭ ‬שנים‭ ‬כדי‭ ‬לתת‭ ‬את‭ ‬התפקיד‭ ‬למאהבת‭ ‬שלו,‭ ‬אנה‭ ‬מחליטה‭ ‬שהגיע‭ ‬הזמן‭ ‬לשינוי‭ ‬גדול‭ ‬ומודיעה‭ ‬לבנות‭ ‬שיארזו‭ ‬מזוודה:‭ ‬הן‭ ‬יוצאות‭ ‬למסע‭ ‬בקרוואן‭ ‬של‭ ‬אביה‭ ‬לראות‭ ‬את‭ ‬הזוהר‭ ‬הצפוני!‭   ‬לילי,‭ ‬בת‭ ,‬12‭ ‬מצחיקה‭ ‬וטובת‭ ‬לב,‭ ‬וקלואי‭ ‬בת‭ ‬ה־17,‬ מחוננת‭ ‬ורגישה,‭ ‬חושבות‭ ‬שאימן‭ ‬יצאה‭ ‬מדעתה‭ ‬אבל‭ ‬נדבקות‭ ‬במהרה‭ ‬בהתרגשות‭ ‬לקראת‭ ‬ההרפתקה‭ ‬הצפויה‭.‬   במסען‭ ‬הן‭ ‬יצטרפו‭ ‬לאב‭ ‬שמטייל‭ ‬עם‭ ‬בנו‭ ‬האוטיסט,‭ ‬לזוג‭ ‬שיצא‭ ‬לירח‭ ‬דבש‭ ‬ומאז‭ ‬לא‭ ‬הפסיק‭ ‬לטייל,‭ ‬לשני‭ ‬אלמנים‭ ‬שיצאו‭ ‬לטיול‭ ‬ההרפתקני‭ ‬האחרון‭ ‬של‭ ‬חייהם‭ ‬ולזוג‭ ‬הורים‭ ‬שהחליטו‭ ‬להראות‭ ‬לילדיהם‭ ‬את‭ ‬"החיים‭ ‬האמיתיים".‭ ‬בין‭ ‬בני‭ ‬החבורה‭ ‬יירקמו‭ ‬קשרים‭ ‬וחברויות‭ ‬שישנו‭ ‬את‭ ‬חייהם‭.‬ הרפתקאות,‭ ‬נופים‭ ‬מרהיבים,‭ ‬מריבות,‭ ‬גילויים‭ ‬וחשיפות‭ - ‬כמו‭ ‬מטפורה‭ ‬של‭ ‬החיים‭ ‬עצמם,‭ ‬המסע‭ ‬הזה‭ ‬יאפשר‭ ‬לאנה‭ ‬ולבנותיה‭ ‬לגלות‭ ‬זו‭ ‬את‭ ‬זו‭ ‬מחדש,‭ ‬להתחבר,‭ ‬להתבגר,‭ ‬להתגבר‭ ‬על‭ ‬פחדים‭ ‬ולאהוב‭.‬   "הגיע‭ ‬הזמן‭ ‬להדליק‭ ‬את‭ ‬הכוכבים"‭ ‬הוא‭ ‬ספר‭ ‬רגיש‭ ‬וחכם,‭ ‬שמצליח‭ ‬לרגש,‭ ‬להצחיק‭ ‬ולהכאיב‭ ‬בו‭ ‬זמנית‭.‬ ב־2018 וב־2019‭‬ דורגה‭ ‬וירז‭'‬יני‭ ‬גרימאלדי‭ ‬ברשימת‭ ‬הסופרים‭ ‬הנקראים‭ ‬ביותר‭ ‬בצרפת,‭ ‬וספריה‭ ‬תורגמו‭ ‬ליותר‭ ‬מעשרים‭ ‬שפות.‭ ‬זהו‭ ‬ספרה‭ ‬הראשון‭ ‬הרואה‭ ‬אור‭ ‬בעברית‭.‬

 

סיפורן של אנה ושתי בנותיה, לילי וקלואה שגרות יחד כשאנה מפרנסת אותן בצמצום ובקושי, האבא לא בתמונה.

אנה עבדה הרבה שנים בתור מלצרית במסעדה מקומית, הרוויחה שכר זעום כך שהצליחו להחזיק מעט את הראש מעל המים, משפוטרה החובות עלו ועלו והמשפחה נכנסה למצוקה.
אנה לא מצאה עבודה, קלואה הידרדרה בלימודים ובעיקר בהתנהגות שלה ולילי הקטנה ספגה את האוירה הקשה וגם לה היו קשיים משלה.
אנה המסכנה ניסתה להכיל ולטפל בהכל אבל הרגישה שזה מעבר ליכולתה. בביקור אצל סבתה הזקנה עלה לה הרעיון! לעזוב הכל ולצאת לטיול, לצאת להרפתקאה, לראות את הזוהר הצפוני בסקנדינביה.
היא ארזה את הבנות, לקחה את הקראוון של אבא שלה ויצאה לדרך, למסע.

אנה יוצאת למסע כשהיא חדורת מטרה להגיע לזוהר הצפוני, לא רק להגיע לזוהר הצפוני אלא לברוח מהמציאות הקשה של חייה, מהחובות ומהבדידות. היא יוצאת למסע בקראוון עם שתי הבנות שלה ונתקלת בקשיים אופרטיביים בדרך. לא רק הקשיים והבלת"מים בטיול דרשו ממנה תעצומות נפש, העובדה שהיא לא ממש יכולה לברוח מהחיים האמיתיים שלה ריחפה מעל ראשה וליוותה אותה כל הטיול. היא הבינה שמדובר בבריחה זמנית ובחזרה עליה יהיה להתמודד עם הכל.

הן יוצאות לטיול כשהיעד הוא נורווגיה. באחד ממתחמי הקרוואנים הן פוגשות בקבוצת מטיילים שנוסעת יחד גם הם לנורווגיה, אסופה של משפחות קטנות מכל מיני גילאים וסוגים והן בוחרות להתחבר אליה ולטייל איתם יחד. בהתחלה הן היו סקפטיות לגבי הקשרים אל חברי הקבוצה אך מהר מאוד נוצרו קשרים מקסימים והתפתחו רגשות כאלו ואחרים, כך הן חוו מסע אחר כשטיילו במשותף.

באמצע המסע, כשאביהן של הבנות מתקשר מידי פעם עולה השאלה מצידן של הבנות, מה הוביל לפרידה של הוריהן. אנה ניסתה ככול יכולתה לשמור עליה בסוד, היא תעשה הכל בשביל הבנות. אבל יש סיטואציות שלא תלויות בה והאמת יצאה לאור, לפחות קלואי הוכתה בתדהמה.

מה תחווה המשפחה הקטנה במסע שלה? מה יגלו על הדרך? האם יראו דברים באור שונה?

הספר מסופר לסירוגין מקולה של אנה, מתוך הבלוג האנונימי כביכול של קלואה ומתוך היומן האישי של לילי. כל קול מביא גוון אחר לסיפור ונקודת ראות שונה מה שמביא את העלילה להיות מגוונת ומעניינת.

סיפור מקסים וקליל על מסע של משפחה קטנה שעוזבת את הכל מאחור, יוצאת להגשים חלום ולאסוף חוויות. הן אספו חוויות אך הגיעו להמון תובנות אישיות על חייהן במסע הזה. כנראה שזה מה שהיו צריכות כדי לאסוף את עצמן ולהתמודד עם הקשיים שלהן בחיים האמיתיים. רק בסיום המסע, עם כל החוויות ובעיקר עם התובנות הן הרגישו שעכשיו אפשר להדליק מחדש את הכוכבים! הן חזקות יותר מתמיד ויכולות להתמודד עם מה שמחכה להן בבית.

"כל חיינו אנחנו שופטים את מה שקורה לנו, בין שאנחנו נהנים ובין שאנחנו סובלים. ובכל זאת, רק ברגע האחרון נדע אם הייתה סיבה ליהנות או לסבול. שום דבר לא קבוע, הכול משתנה. אל תהיי עצובה היום, כי יכול להיות שמה שקורה לך יוביל לאושר גדול."

נהנתי מהספר, עפתי על הדמות המתוקה והמצחיקה של לילי, הכתיבה אותנתית וזורמת. תיאור הנופים והחוויות גרמו לי לרצות לעזוב הכל וצאת למסע דומה. אמנם הספר לא היה מושלם מבחינתי אבל התובנות והמחשבות שהוא עורר בי חיפו על הרבה דברים שהפריעו לי בו.

ובנימה אישית: בכל קיץ (חוץ מבקורונה), אני אורזת את משפחתי ואנחנו יוצאים למסע משלנו כל פעם ביחד אחר באירופה. שוכרים רכב גדול (שיכיל אותנו ואת הפקלעות הרבות), דירות ולפי תוכנית שאני מכינה חודשים קודם אנחנו מטיילים.
אין תחליף לטיולים הללו, אין להם מחיר!! הערך שלהם גדול כל כך מההנאה, מהחוויות הרבות, מההתמודדות עם סיטואציות על הדרך, מהנופים, מהאטרקציות, מהספיגה של תרבות אחרת… להמשיך?
כל מסע כזה תורם לי כאדם, לנו כמשפחה ולי ולבעלי כזוג. זהו חופש מהחיים, התנתקות, מילוי מצברים שגורם לי לחזור אדם טוב יותר ובעיקר להעריך את מה שיש לי.

קראתי ונהנתי באתר "עיברית":

https://www.e-vrit.co.il/Product/18354/%D7%94%D7%92%D7%99%D7%A2_%D7%94%D7%96%D7%9E%D7%9F_%D7%9C%D7%94%D7%93%D7%9C%D7%99%D7%A7_%D7%90%D7%AA_%D7%94%D7%9B%D7%95%D7%9B%D7%91%D7%99%D7%9D

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן