Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
הגברת ממלון ריץ
תגית:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 345
בלאנש, אשתו של מנהל המלון היוקרתי "ריץ" בפריז, יש סוד שהיא מסתירה שנים רבות. כשהנאצים כובשים את פריז, ביוני 1940 , ומשתלטים על המלון שמנהל קלוד בעלה — בלאנש מבינה שחייה בסכנה. אבל עליה להעמיד פנים שהחיים הטובים ממשיכים: להשתכר עם חבריה המפורסמים בבר של המלון ולפטפט עם לקוחות עשירות בסלון הגברות. גם בעלה, קלוד אוֹזֶלוֹ, נמצא במלכוד: הוא ממשיך לנהל ביד רמה ובמקצוענות את ה"ריץ", אחד ממלונות היוקרה הידועים בעולם, לשביעות רצונם של הלקוחות העשירים ובעלת המלון. אבל המשימה נעשית קשה יותר ויותר: המלחמה ברחובות מחריפה, המלון שורץ לוחמי מחתרת ומרגלים, ועליו לדאוג לשלומם של עובדיו ולהיענות לדרישותיהם הקפריזיות של הקצינים הגרמנים הבכירים ביותר (שפלשו למלון והסבו אגף שלם למפקדה נאצית) — וזאת בהחלט משימה מייסרת לפטריוט צרפתי כמו קלוד. בנוסף, חיי הנישואים שלו עם בלאנש מעורערים, בגלל סודות, בגידות ואכזבות. "הגברת ממלון ריץ" הוא רומן היסטורי סוחף, מלא אווירה ומתח, שבמרכזו דמויותיהם הבלתי נשכחות של בלאנש וקלוד אוזלו: שחקנית אמריקאית וגבר צרפתי שניהלו את ה"ריץ" בפריז בימי הכיבוש הנאצי, ומאז הפכו לאגדה. זהו סיפור על בגידה ונאמנות, על חברות נשית מעצימה, על אומץ גדול ופחד נורא — וכולו מתרחש בין כותלי המלון המפואר, על אורחיו העשירים והמפורסמים (בהם קוקו שאנל, מרלן דיטריך וארנסט המינגוויי), ובסמטאותיה הבוערות של פריז.

קלוד אוזלו, עוזר מנהל מלון קלארידג' ראה לראשונה את בלאנש כשהגיעה להתארח במלון המפואר בפריז של 1923. בלאנש היתה יפה, צעיר ובעיקר אמריקאית, עובדה שקסמה לקלוד. היא מצאה חן בעיניו מהרגע הראשון והוא הבטיח להראות לה את העיר.

כדי להציל אותה מבעלה לעתיד הם התחתנו תוך ימים ספורים והפכו לבעל ואישה. לקלוד ולבלאנש היה חלום לגור במלון ריץ המפואר. קלוד חלם לנהל אותו ואילו בלאנש לחיות בו ולהנות מהנוחיות שהמלון יכול להציע (אוכל כביסה, סלון יופי, חברה ועוד). יותר מהר ממה שהם חושבים הם מגשימים את החלום, קלוד מתחיל כעובד פשוט ובהמשך עבר לגור במלון יחד עם אישתו הטריה. המלון הפך להיות כל עולמם, קלוד היה מסור לעבודה שלו ואילו בלאנש נהנתה משירותי המלון ובמיוחד להתחכך עם כל המי ומי שהגיעו לבקר ולהשתכן במלון המפואר.

הספר מתאר את האוירה ואת המלון לאחר הפלישה של הנאצים. הם השתלטו עליו לחלוטין והאופי שלו השתנה מקצה אל הקצה, הם היו נתונים לשלטון נאצי. המלון הפך למפקדה של הנאצים, לא עוד בית של כל האורחים המכובדים שחלקם היו קבועים ובני בית.
הספר מספר גם את סיפורם של בני הזוג שהתחתנו בנישואי בזק כשהכירו ימים ספורים כדי להציל את בלאנש מנישואים עם עלי הזקן. הם השתנו כאנשים וכזוג ובעיקר כשגרמניה השתלטה על צרפת ועל המלון שהפך לביתם.

זה היה ידוע שקלוד נעלם בערבים, לא תמיד בלאנש ידעה להיכן נעלם. מאידך הוא היה בעל קנאי שרצה לדעת היכן אישתו מסתובבת ועם מי ובעיקר מה היא עושה. בערבים כשהתחילה בלאנש להעלם, הוא היה חייב לדעת למה. החברות שלה והבילויים שלה היו מסווה בלבד. היא חששה לספר לו ושמרה אותו בסוד אפילו מבעלה…

היו הרבה סודות בחיי הנישואים שלהם שהתגלו רק בסוף המלחמה ואז הנישואים שלהם השתנו.

לאן נעלמו בני הזוג בערבים אחד לשניה? מה יעלה בגורל הנישואים שלהם? האם ישרדו את הנאצים שהשתלטו על המלון?

מבחינתי לספר שלפנינו יש פוטנציאל לא ממומש. התקופה מרתקת, הסופרת יכלה לפתח את הסיפור לכל כך הרבה כיוונים מעניינים שהיו גורמים לסיפור להיות רומן היסטורי משובח. לצערי, הוא התרומם מעט קצת אחרי מחציתו, אך לא התרומם מספיק מבחינתי. לא היה אקשן, לא היו התרחשויות מיוחדות, הדמויות לא היו עגולות מספיק, אני התאכזבתי.
הקריאה כמובן לשיקולכם.

הספר נקרא דרך אתר עברית וזה הקישור לרכישה שלו דרך האתר.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן