Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הבת היחידה
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 165
ברעננות ומתוך חדווה מוליך אותנו יהושע ברומאן־הקצר הקרנבלי הזה אל גיבורה ומקום חדשים אצלו. רקֶלֶה לוצאטו האיטלקייה־יהודייה – בת יחידה ילדותית ומפונקת, שחיה עם משפחתה האמידה בעיר קטנה ליד ונציה – נושאת על כתפיה העדינות את מלוא העלילה, הווה הנמשך פחות משלושה חודשים. אלה נפתחים בימי ההיערכות לחג־המולד ולחגיגות של ערב השנה החדשה, שנת אלפיים – ימים של אווירת נצרות מתוגברת. אווירת החג מלבה את בלבול הזהויות של רקֶלֶה, נכדתם של קתולי אדוק (הסב האהוב עליה) ושל יהודי ניצול מלחמת־העולם (שבימי המלחמה לבש זהות מדומה וכיהן ככומר בכנסייה כפרית נידחת). בעודה עסוקה בלימודי תפילות, מצוות ועברית לקראת חגיגת הבת־מצווה שלה באביב, מוצאים אותה מוריה מתאימה ביותר למלא את תפקיד אם־האלוהים בהצגת חג-המולד בבית־הספר, אך למגינת־לבה אוסר עליה אביה להשתתף בהצגה. קריאת התיגר על כלובי ה"זהות" וה"שייכות", המאפיינת את הסיפורת של יהושע, מזינה בספר זה מבט קנטרני בזהות האתנית־דתית. יהושע מתגרה בה באמצעות בלילתה המגחיכה בניגודיה. לאורך כל הספר מתהלכת רקֶלֶה בין אינספור מראות אירוניות צבעוניות, שנשקפות מהן זהויות מעורבלות, עם "תוספת" של פרטים זרים. כושר ההמצאה המדהים של יהושע עולץ וחוגג כאן במיוחד בערבולים הללו. רקֶלֶה, שעל ילדותה הולכת ומעיבה אֵימתה שתישאר לבד בעולם, בשל הגידול שהתגלה במוחו של אביה ("התוספת"), תסב את רוח־הקודש היהודית־נוצרית־פגאנית אל חייה האישיים, וכך "תמיד תישאר אני".

רקלה ישבה לתומה בכיתה כשאחד הבנים מהכיתות הגבוהות הפריע לשיעור וקרא לה לחדר המנהלת. המנהלת ביקשה להעביר לה הודעה מהוריה שהם מתעכבים בבית החולים ועליה להגיע לסבא שלה.

נשמע פשוט אבל לא כשמדובר בילדה צעירה ובמרחק לא קטן בין בית הספר למקום העבודה של הסבא.
רקלה יוצאת מבית הספר בטוחה בעצמה, ממוקדת מטרה, היא לא יודעת את הכתובת המדוייקת, היא זוכרת את הרחובות עצמם…

היא הצליחה להגיע ליעדה, אחרי שפגשה בדרך אופה נחמד שנתן לה לחמניה לדרך ואחרי שנכנסה לכנסיה וראתה את החזרות להצגה שהיא רצתה להשתתף כל כך.
רקלה היתה ילדה יהודיה שהוריה לא הרשו לה להכנס לכנסיה ולחגוג את החגים הנוצריים, משהו עמד מאחורי זה, היסטוריה משפחתית ורצון לשמור על הדת שלהם.

הוריה חזרו מבית החולים ורקלה מבינה שאביה חולה במחלת הסרטן, היא שואלת אותו שאלות בנושא, היא דואגת לו והוא מצידו מתחמק מהנושא ומשדר לה שהחיים כרגיל. הם מתארגנים לחופשת קריסמס בצפון איטליה מה שישכיח מהם מעט את ההתמודדות עם המחלה. הם כיהודים יכולים להנות מחופשה ללא מחוייבויות, יוצאים לחופשת חורף בהרים.

כיף גדול, חופשה בדולומיטים, בשלג, בהרים, כמה שרקלה חיכתה לה. היא יוצאת לגלוש יחד עם אביה, הם הולכים יחד לבקר בכפר שאביה נולד ולבסוף רקלה מגיעה לסבתה שבונציה לנשף מסיכות. המון חוויות רקלה חוותה, כל אחת מהן מעצבת אותה, בונה אותה ומהווה חלק מתהליך ההתבגרות שלה.

כל מה שקורה לרקלה במהלך הסיפור הוא חלק מהתהליך. ההליכה לבד לבית הסב, התהיות סביב הדת וההתמודדות עם המחלה של אביה.

אומנם היא רק ילדה בת 12, אבל היא חכמה, מלאת תושיה, סקרנית ועומדת על שלה. היא לא ילדה ממוצעת ומשום כך תהליך ההתבגרות שהיא עוברת הוא אחר.

בסיפור עולה לא פעם הדילמה של הדת. המשפחה היא חצי יהודיה אבל הם חיים בסביבה נוצרית ולא מתכוונים לעלות לישראל. הם בוחרים לחיות באיטליה ויחד עם זאת לשמור על הדת שלהם גם כמורשת.

מה יהיה סוף הסיפור? האם אביה של רקלה יחלים?

לאורך הסיפור כאב לי על רקלה שהיתה בת יחידה ושהביאו לה כלבה כדי למלא את החסר. כאב לי עליה שאבא שלה חלה והעתיד לא היה ידוע. כאב לי עליה שבזמן שאביה נבדק או טופל היא עברה מבית סבתה, למורה שלה לשעבר, לנהג שלקח אותה לבית אחר, לא היתה לה יציבות, היא עברה ממקום למקום כי לא היה לה איפה להיות.

הסיפור מספר את סיפור ההתבגרות של רקלה סביב שנת בת המצווה שלה, סיפור צבועני ומצחיק לעיתים שלוקח את הקורא הרחק.
הספר אינו ארוך והוא כתוב בשפה עשירה וקולחת, התיאורים ציבעוניים ומוחשיים כך שהרגשתי שאני ממש באיטליה, בגשם, שטה בגונדולה בונציה. כריכת הספר מקסימה ומושכת ומתאימה היטב לגוון של הספר, אין ספק שיהושע הוא רב אומן.

הספר נקרא בהנאה באפליקציה עברית:

https://www.e-vrit.co.il/Product/20049/%D7%94%D7%91%D7%AA_%D7%94%D7%99%D7%97%D7%99%D7%93%D7%94

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן