Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הבת היחידה
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 165
ברעננות ומתוך חדווה מוליך אותנו יהושע ברומאן־הקצר הקרנבלי הזה אל גיבורה ומקום חדשים אצלו. רקֶלֶה לוצאטו האיטלקייה־יהודייה – בת יחידה ילדותית ומפונקת, שחיה עם משפחתה האמידה בעיר קטנה ליד ונציה – נושאת על כתפיה העדינות את מלוא העלילה, הווה הנמשך פחות משלושה חודשים. אלה נפתחים בימי ההיערכות לחג־המולד ולחגיגות של ערב השנה החדשה, שנת אלפיים – ימים של אווירת נצרות מתוגברת. אווירת החג מלבה את בלבול הזהויות של רקֶלֶה, נכדתם של קתולי אדוק (הסב האהוב עליה) ושל יהודי ניצול מלחמת־העולם (שבימי המלחמה לבש זהות מדומה וכיהן ככומר בכנסייה כפרית נידחת). בעודה עסוקה בלימודי תפילות, מצוות ועברית לקראת חגיגת הבת־מצווה שלה באביב, מוצאים אותה מוריה מתאימה ביותר למלא את תפקיד אם־האלוהים בהצגת חג-המולד בבית־הספר, אך למגינת־לבה אוסר עליה אביה להשתתף בהצגה. קריאת התיגר על כלובי ה"זהות" וה"שייכות", המאפיינת את הסיפורת של יהושע, מזינה בספר זה מבט קנטרני בזהות האתנית־דתית. יהושע מתגרה בה באמצעות בלילתה המגחיכה בניגודיה. לאורך כל הספר מתהלכת רקֶלֶה בין אינספור מראות אירוניות צבעוניות, שנשקפות מהן זהויות מעורבלות, עם "תוספת" של פרטים זרים. כושר ההמצאה המדהים של יהושע עולץ וחוגג כאן במיוחד בערבולים הללו. רקֶלֶה, שעל ילדותה הולכת ומעיבה אֵימתה שתישאר לבד בעולם, בשל הגידול שהתגלה במוחו של אביה ("התוספת"), תסב את רוח־הקודש היהודית־נוצרית־פגאנית אל חייה האישיים, וכך "תמיד תישאר אני".

ספר מיוחד קצר, עדין ומעט שונה, מפרי עטו של א.ב יהושע.

הפתעה כבר משלב הכריכה הצבעונית המתכתבת נפלא עם הסיפור.

בשפה קסומה וציורית המתאימה למקום בו מתרחש הסיפור –  צפון איטליה בערב חג במולד אנו מגלים את רקלה לוצאטו. ילדה יחידה, לפני חגיגת בת המצווה, בת למשפחה אמידה ומעורבת. אביה וסבה עורכי דין אך היא חולמת להיות שופטת. תקופת חג המולד משמעותית לרוב האיטלקים בעיר הולדתה של רקלה וגם לסבה וסבתה הנוצרים.

הסיפור נפתח ביום האחרון ללימודים, רגע לפני היציאה לחופשת החג. מורה שזהו השיעור האחרון שלה, לפני הפרישה לפנסיה מקריאה מהספר הלב של דה אמיציס. נער נכנס אל הכיתה ורקל נקראת למשרד המנהל. לפני היציאה מהכיתה המורה נותנת לרקלה משימה, שעליה להשלים את הקריאה בספר, לבוא לבקרה על מנת לדון בסיפור.  רקלה חכמה, מוכשרת ויצירתית, היא רוצה להשתתף בהצגת חג המולד בכנסיה, אך אביה מסרב למורת רוחה. היא רוצה להיות יהודייה ואף הולכת לשעורים עם הרב הישראלי ומצד שני נהנת ממאכלי החג ובמיוחד מהמתנות שמפנקים אותה, הסבים והסבתות. המשפחה נוסעת לחופשה שבסיומה יאלצו להתמודד עם מחלתו של אביה הדורשת ניתוח. הגידול זוכה לכינוי הציורי : "תוספת של המוח" והוא מסביר מדוע רקלה עוברת בין בתי המשפחה, נוסעת עם אביה לגלות את הכפר בו נולד בדולומיטים, חוגגת עם סבתה בקרנבל בונציה, מגיעה לבית המשפט עם סבה ופוגשת את השופטת.

הסיפור מרגיש כאילו הוא מתנהל בעבר הרחוק בשל השפה הציורית ( והמעט מיושנת ) שאינה דומה לשפה העכשווית, אך זהו קיסמו וייחודו של הסיפור. בהבזקים קצרים אנו מגלים שמדובר בתחילת שנות האלפיים, יעל היא הווטרינרית של כלבת המשפחה דיאנה (הגיעה כפיצוי על כך שהיא ילדה יחידה), הרב אזולאי, מחפש שידוך ואף מוכן לרגע קצר לשקול להמתין לרקלה שתתבגר ותהיה אשתו. הספר רווי בהומור שמקנה לחלק מהסיטואציות נופח קליל.

נושא הדת חשוב ומרכזי בסיפור, יש דיאלוג בין יהודים לנוצרים, אתאיסטים ומאמינים ברוחות השמיים. למרות שהם חיים באיטליה, ארץ הקודש היא בחלומות ולשם תגיע חברתה ושותפתה ללימודי הדת, לאחר שהוריה יסיימו את לימודי הרפואה. רקלה תוהה לגבי זהותה היהודית ומסבירה לסבתה החיה בונציה, שהיא שומרת כשרות עד חגיגת בת המצווה, אחרי זה כבר לשיקול דעתה.

מה הקשר בין התוכים על כריכת הספר לבין רקלה? האם אביה יחלים? האם רקלה חוזרת לבקר את המורה שיצאה לפנסיה? מה קרה לרקלה ולרב בקרנבל במסכות של ונציה?

את הספר הזה אפשר לקרוא במהירות תוך כמה שעות או להתענג עליו ולהנות מכל רגע.

רוצו לקרוא, בעיניי זהו ספר חובה.

לרכישת הספר דרך אתר עברית, לחצו כאן

יעל גילת נוי

יעל גילת נוי, קוראת כמו אוויר לנשימה. מטיילת בעולם מעל דפי הספרים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן