Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הבציר האבוד
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 334
אישה חוזרת אל הכרם המשפחתי בבורגונדי וחושפת במפתיע יומן אבוד, בת-משפחה עלומה וסוד שהוסתר מאז מלחמת העולם השנייה. קייט רוצה להצטרף לקבוצה המובחרת של מוסמכים ליין בעולם. לשם כך עליה לעבור את מבחן המאסטר ביין שאין קשה ממנו. חודשים ספורים לפני המבחן הגורלי היא נוסעת לבורגונדי לבלות את האביב באחוזה המשפחתית, שם תוכל להתמחות ביינות בורגונדי ולחדש את הקשר עם בן דודה ניקו ואשתו הת'ר, שמנהלים את הכרם והיקב. האדם האחד שקייט מקווה להתחמק ממנו הוא ז'אן-לוק, יינן צעיר ומוכשר ואהבתה הראשונה. עם בואה היא מצטרפת לניקו בפינוי המרתף הענקי המלא פריטים נשכחים מדורות. כשמתגלה לה שם חדר נסתר ובו מיטה, עלונים של הרזיסטנס ומצבור אדיר של יין יקר-ערך, הדמיון שלה משתולל, והיא מתחילה לחפור בהיסטוריה המשפחתית – חיפוש שמחזיר אותה אל הימים האפלים של מלחמת העולם השנייה ומציג בפניה בת-משפחה לא ידועה, שהיתה נערה בתקופת הכיבוש הנאצי. אט-אט מיטשטש הקו שבין התנגדות לשיתוף-פעולה עם הנאצים, וקייט המטולטלת תוהה למי בדיוק סייעה משפחתה בשנות המלחמה הקשות? הבציר האבוד הוא סיפור בלתי נשכח, אלגנטי ומלא חמלה, על חיפוש אחר איזון בין אומץ-לב למציאות קשה מנשוא שיש לשרוד בה, על אהבה במשפחה נוכח אכזבה מרסקת, ועל ניסיון ליישב בין עוולות העבר לחיים ההווה. אן מא היא סופרת מסעות ואוכל המתגוררת בפריז ובוושינגטון, בוגרת בית הספר הגבוה ליין ואלכוהול בלונדון. מאמרים פרי עטה מתפרסמים בשלל עיתונים וכתבי עת, כולל מדור קבוע בניו יורק טיימס. זהו הרומן השני פרי עטה לאחר Kitchen Chinese.

קייט אוהבת יין. היא חוקרת יינות, עובדת כסומליה (אוצרת יין) במסעדה יוקרתית ושואפת לעבור את מבחן המאסטר ביין על מנת לקבל את התואר הנכסף ביותר בתחום. זו הפעם השלישית שהיא מנסה לעבור את המבחן, וזו ההזדמנות האחרונה שיש לה. אין זה מפליא מכיוון שיין ממלא תפקיד חשוב במשפחתה, הוא זורם אצלה בגנים. אמה במקור צרפתייה המגיעה ממשפחת ייניים מוכרת בבורגונדי.

חודשים ספורים לפני המבחן הגדול, מגיעה קייט ליקב המשפחתי בבורגונדי אותו מנהלים כיום בן דודה ניקו ואשתו האמריקאית, שהיא גם חברה טובה של קייט, הת'ר. ניקו ואשתו מבקשים מקייט לעזור להם בפרוייקט סודי – פינוי מרתף ביתם על מנת שבעתיד יוכלו להסב אותו לאכסנייה. במהלך הפינוי מתגלים חפצים ורהיטים ישנים. כמו כן מתגלה מזוודת בגדים השייכת לאלן מארי שרפאן, נערה צעירה וחכמה שחיה בבית בזמן מלחמת העולם השנייה וכיבוש צרפת על ידי הגרמנים.

סיפורה של אלן מגלה סוד אפל ואוצר קסום במרתף. אלן הינה כתם ובושה במשפחה המיוחסת, אך קייט תעשה כל שביכולתה על מנת לטהר את שמה של הבחורה הנבונה שניסתה לשרוד ולעזור למשפחתה בתקופה הקשה.

דעתי על הספר

"הבציר האבוד" הוא ספר שמצד אחד עוסק בנושא ידוע ומוכר – צרפת בזמן מלחמת העולם השנייה. מהבחינה הזו הוא לא חידש לי הרבה והזכיר לי ספרים אחרים בנושא כמו "הזמיר" שהיה יותר מטלטל ממנו. מצד שני הוא עוסק בעולם היין, נושא שאני לא בקיאה בו בלשון המעטה. כל כך לא בקיאה עד כי היו מושגים (למשל סומליה) שהייתי צריכה לחפש בגוגל על מנת להבין מה משמעותם וכיצד הם קשורים לעלילה. חבל שהמתרגמת לא הוסיפה הערות ופירושים מתחת לכל דף.

דמותה של קייט חביבה, אך לא עוברת תהליך התפתחות מיוחד ולכן היא לא תישאר חקוקה בזיכרוני הרבה. מי שכן הרשימה אותי ונגעה לליבי היא בעצם אלן. היא צעירה אמיצה שבעקבות התקופה הקשה שעוברת על מולדת, נאלצת לעשות ויתורים כואבים ולהחליט מה ומי חשוב לה יותר בחיים. היא מתמודדת עם דילמות שאני לא יודעת מה הייתי עושה במקומה.

הספר עוסק בחשיבות המשפחה והמסר העיקרי הוא שלכל סוד יש 2 צדדים ושדם סמיך יותר ממים וגם מיין. סודות, לצערנו, מטבעם רק מחריפים עם הזמן ולא משתבחים כמו יין ישן וטוב.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן