Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הבציר האבוד
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 336
אישה חוזרת אל הכרם המשפחתי בבורגונדי וחושפת במפתיע יומן אבוד, בת-משפחה עלומה וסוד שהוסתר מאז מלחמת העולם השנייה. קייט רוצה להצטרף לקבוצה המובחרת של מוסמכים ליין בעולם. לשם כך עליה לעבור את מבחן המאסטר ביין שאין קשה ממנו. חודשים ספורים לפני המבחן הגורלי היא נוסעת לבורגונדי לבלות את האביב באחוזה המשפחתית, שם תוכל להתמחות ביינות בורגונדי ולחדש את הקשר עם בן דודה ניקו ואשתו הת'ר, שמנהלים את הכרם והיקב. האדם האחד שקייט מקווה להתחמק ממנו הוא ז'אן-לוק, יינן צעיר ומוכשר ואהבתה הראשונה. עם בואה היא מצטרפת לניקו בפינוי המרתף הענקי המלא פריטים נשכחים מדורות. כשמתגלה לה שם חדר נסתר ובו מיטה, עלונים של הרזיסטנס ומצבור אדיר של יין יקר-ערך, הדמיון שלה משתולל, והיא מתחילה לחפור בהיסטוריה המשפחתית – חיפוש שמחזיר אותה אל הימים האפלים של מלחמת העולם השנייה ומציג בפניה בת-משפחה לא ידועה, שהיתה נערה בתקופת הכיבוש הנאצי. אט-אט מיטשטש הקו שבין התנגדות לשיתוף-פעולה עם הנאצים, וקייט המטולטלת תוהה למי בדיוק סייעה משפחתה בשנות המלחמה הקשות? הבציר האבוד הוא סיפור בלתי נשכח, אלגנטי ומלא חמלה, על חיפוש אחר איזון בין אומץ-לב למציאות קשה מנשוא שיש לשרוד בה, על אהבה במשפחה נוכח אכזבה מרסקת, ועל ניסיון ליישב בין עוולות העבר לחיים ההווה.

"כמו הגפנים הזקנות והקשוחות האלה. כל צמח אחר היה מת באדמה הסלעית הקשה הזאת. אבל אלה מתות עליה – לא אכפת להן לעבוד קשה. הן ממש משגשגות בה. לא, הגפנים לעולם לא יכזיבו" (עמוד 131)

קייט רוצה להגשים את חלומה ולהיות "מאסטר ביין", קבלת התואר הזה תשייך אותה לחוג מצומצם ויוקרתי של ייננים בעולם, בכדי לקבל את התואר הנכסף עליה לעבור מבחן טעימות קשוח בפעם השלישית לאחר שני כישלונות, וזאת למעשה ההזדמנות האחרונה שלה.

על מנת להתמקצע ולהבין טוב יותר את היין לסוגיו השונים, היא מחליטה לנסוע למשפחתה המגדלת כרמים מזה דורות רבים בבורגונדי שבצרפת. בעת שהותה בצרפת היא מתגוררת אצל בן דודה ניקו ואישתו – חברתה הת'ר, שם היא נענית לבקשתם לסיוע במשימת פינוי המרתף העמוס מחפציו שנראה כי שנים רבות איש לא נגע בהם…

בין בגדים מתפוררים ופריטים שאין להם צורך, קייט מגלה מזוודה ומחברות שהיו שייכים לאישה בשם אלן – שם שאינו מוכר לאיש מהם.
עם כל יום שעובר נחשפים עוד תגליות, והרצון להתעמת עם דודה הנוקשה והקשוח, אביו של ניקו, הולך ומתעצם, ומנסה לגבור על החשש ממנו ומהסודות שאולי הוא מנסה להסתיר.

במהלך שהותה בצרפת קייט נאלצת להתמודד גם עם זיכרונות העבר שלה, עם החלטות שקיבלה, עם אהבתה הראשונה, ועם ההיסטוריה המשפחתית שלה. שהותה בבורגונדי מתמשכת – יום הופך לשבוע, שבוע לחודש, ומעל הכל מרחפת עננת חוסר הוודאות של עתידה בתחום היין.

הספר משלב בין ההווה של קייט ובין פרקים מתוך יומנה של אלן המסתורית המתרחשים בתקופת מלחמת העולם השנייה. השילוב בין הסיפורים מרתק והוא מספר גם על הצדדים היפים והפחות יפים שהיו במלחמה ואחריה.

זהו רומן המשלב רומנטיקה, דרמה והיסטוריה יחד. זהו ספר על אומץ לב, על דבקות במטרה ורצון לעשות צדק.
בספר מתוארת תורת היין –  תהליך הבציר, בחירת הענבים, סחיטתם והכנת היין ולמבינים ביין זאת חגיגה אמיתית.

בשורה אחת: לעתים כאשר מתעמתים עם האמת מתגלים צדדים חדשים וטובים. ספר על נאמנות למשפחה ולשורשים.

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן