Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
הבציר האבוד
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 334
אישה חוזרת אל הכרם המשפחתי בבורגונדי וחושפת במפתיע יומן אבוד, בת-משפחה עלומה וסוד שהוסתר מאז מלחמת העולם השנייה. קייט רוצה להצטרף לקבוצה המובחרת של מוסמכים ליין בעולם. לשם כך עליה לעבור את מבחן המאסטר ביין שאין קשה ממנו. חודשים ספורים לפני המבחן הגורלי היא נוסעת לבורגונדי לבלות את האביב באחוזה המשפחתית, שם תוכל להתמחות ביינות בורגונדי ולחדש את הקשר עם בן דודה ניקו ואשתו הת'ר, שמנהלים את הכרם והיקב. האדם האחד שקייט מקווה להתחמק ממנו הוא ז'אן-לוק, יינן צעיר ומוכשר ואהבתה הראשונה. עם בואה היא מצטרפת לניקו בפינוי המרתף הענקי המלא פריטים נשכחים מדורות. כשמתגלה לה שם חדר נסתר ובו מיטה, עלונים של הרזיסטנס ומצבור אדיר של יין יקר-ערך, הדמיון שלה משתולל, והיא מתחילה לחפור בהיסטוריה המשפחתית – חיפוש שמחזיר אותה אל הימים האפלים של מלחמת העולם השנייה ומציג בפניה בת-משפחה לא ידועה, שהיתה נערה בתקופת הכיבוש הנאצי. אט-אט מיטשטש הקו שבין התנגדות לשיתוף-פעולה עם הנאצים, וקייט המטולטלת תוהה למי בדיוק סייעה משפחתה בשנות המלחמה הקשות? הבציר האבוד הוא סיפור בלתי נשכח, אלגנטי ומלא חמלה, על חיפוש אחר איזון בין אומץ-לב למציאות קשה מנשוא שיש לשרוד בה, על אהבה במשפחה נוכח אכזבה מרסקת, ועל ניסיון ליישב בין עוולות העבר לחיים ההווה. אן מא היא סופרת מסעות ואוכל המתגוררת בפריז ובוושינגטון, בוגרת בית הספר הגבוה ליין ואלכוהול בלונדון. מאמרים פרי עטה מתפרסמים בשלל עיתונים וכתבי עת, כולל מדור קבוע בניו יורק טיימס. זהו הרומן השני פרי עטה לאחר Kitchen Chinese.

מה שלחמנו למענו הוא הצדק והחמלה, שהם אבני היסוד של התרבות.

קייט אליוט היא חוקרת יין שמתגוררת בסן פרנסיסקו ועובדת כאוצרת יין במסעדה יוקרתית ואף מקדישה כל רגע פנוי מחייה ללימוד על יינות וחקירתם.
במסגרת לימודיה קייט החליטה לעשות סטאג' בבורגונדי ולהתנדב בבציר הענבים ביקב ששייך לחברתה הטובה ביותר הת'ר ובעלה ניקו שהוא בן דודה של קייט אותם לא פגשה עשר שנים.
הת'ר וקייט הכירו בברקלי כאשר למדו יחד בחוג ללימודי צרפתית והחליטו להירשם לאותה שהות לימודית בחו"ל במסגרת התואר.
הת'ר וקייט הגיעו יחד לפריז ולהת'ר היה קשה להתאקלם שם, אבל אז קייט הכירה לה את בן דודה הצרפתי ניקו וכל השאר היה היסטוריה.
שבעה חודשים והריון מפתיע לאחר מכן שם חותמת על הזוגיות שלהם והם הפכו בהמשך להורים מאושרים לשני ילדים והתגוררו ביקב המשפחתי שבו עבד ניקו יחד עם אביו פיליפ.
כשקייט היתה ילדה היא ביקרה הרבה ביקב עם הוריה אבל לאחר שהוריה התגרשו, אמה מצאה עבודה בסינגפור והביקורים פסקו.
עכשיו קייט חוזרת לבורגונדי בפעם הראשונה אחרי הרבה שנים כדי לעבור את הסטג' ולזכות בתואר המיוחל לו היא משתוקקת – מאסטר ביין.
בשביל לזכות בתואר קייט צריכה לעבור מבחן מעשי קשה מאד שאליו היא ניגשה כבר פעמיים בעבר ונכשלה. נותר בפניה ניסיון אחרון שאם היא תכשל גם בו, המכון הבריטי למאסטרים ביין יאסור עליה לגשת למבחן שוב לתמיד.

קייט יודעת שעקב אכילס שלה הוא היינות הצרפתיים וכשהמנטורית שלה מציעה לה לנסוע לצרפת כדי להעמיק את הידע שלה, היא מהססת כי יש לה משקעי עבר משלה בדמות גבר בשם ז'אן לוק שאותו היא הותירה מאחור בנערותה.
בסופו של דבר הגורל נותן את אותותיו וקייט בכל זאת מוצאת את עצמה בדרכה לצרפת.
בבורגנדי קייט מעבירה את ימיה בעזרה להת'ר בסידור המרתף של הבית ושם בין כל הבגדים הישנים והרהיטים השבורים הן מוצאות מזוודה עתיקה עם בגדים ותמונות משנת 1938.
באחת התמונות יש תמונה של אישה שמסקרנת אותן ואחרי חקירה מעמיקה הן מגלות ששמה: אלן מארי שרפאן.
אלן גדלה כל חייה ביקב של המשפחה והיא חלמה ללמוד באוניברסיטה בסבר ונלחמה כדי להגיע לשם אבל מלחמת העולם השניה גנזה את כל התוכניות ואלן מצאה את עצמה במלחמת הישרדות.
סיפורה של אלן פותח תיבת פנדורה וחושף סוד אפל וכתם שכולם במשפחה מעדיפים לקבור עמוק בארון וקייט לא תשקוט עד שלא תגלה את האמת סביב הסיפור המשפחתי.

הספר מחולק לשלושה חלקים והפרקים נעים בין חייה של קייט בשנת 2015 לבין יומן שניהלה אלן על חייה בשנת 1940 וחייה בצרפת תחת הכיבוש הנאצי.
אהבתי את דמותה של קייט והזדהיתי עם הדילמות שהיא עברה לגבי עתידה הרחוק ומשקעי העבר שהיא נאלצה להתמודד איתם: אהבה ישנה, דוד רגזן וסודות משפחה שמוסתרים מפניה, וכל הזמן הייתה טבועה בה התחושה של חוסר שייכות, כמו עץ חסר שורשים.
הסיפור של אלן הזכיר לי מאד את העלילה בספר "הזמיר" והציג נערה אמיצה וחזקה. הספר חשף צדדים נוספים במלחמה הארורה שבה אנשים נאלצו לעשות הכל כדי לשרוד.
זהו ספר על אמון ובגידה, הקרבה ומחויבות, אהבה ומלחמה ובעיקר קשרי משפחה שמוכיחים שדם סמיך יותר ממים וסודות שבניגוד ליין לא משתבחים ככל שהם מתיישנים.
הספר הזה גרם לי לרצות לצאת לחופשה בצרפת, במיוחד עכשיו בימי הקורונה הקשים כשכולנו מסוגרים בבתים. נשאבתי לתוך הנופים, המאכלים, התרבות והשפה הצרפתית, כמו כן הכתיבה הייתה סוחפת, מרתקת, זורמת ומרגשת ונהנתי ממנו מאד.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן