Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
הבציר האבוד
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 336
אישה חוזרת אל הכרם המשפחתי בבורגונדי וחושפת במפתיע יומן אבוד, בת-משפחה עלומה וסוד שהוסתר מאז מלחמת העולם השנייה. קייט רוצה להצטרף לקבוצה המובחרת של מוסמכים ליין בעולם. לשם כך עליה לעבור את מבחן המאסטר ביין שאין קשה ממנו. חודשים ספורים לפני המבחן הגורלי היא נוסעת לבורגונדי לבלות את האביב באחוזה המשפחתית, שם תוכל להתמחות ביינות בורגונדי ולחדש את הקשר עם בן דודה ניקו ואשתו הת'ר, שמנהלים את הכרם והיקב. האדם האחד שקייט מקווה להתחמק ממנו הוא ז'אן-לוק, יינן צעיר ומוכשר ואהבתה הראשונה. עם בואה היא מצטרפת לניקו בפינוי המרתף הענקי המלא פריטים נשכחים מדורות. כשמתגלה לה שם חדר נסתר ובו מיטה, עלונים של הרזיסטנס ומצבור אדיר של יין יקר-ערך, הדמיון שלה משתולל, והיא מתחילה לחפור בהיסטוריה המשפחתית – חיפוש שמחזיר אותה אל הימים האפלים של מלחמת העולם השנייה ומציג בפניה בת-משפחה לא ידועה, שהיתה נערה בתקופת הכיבוש הנאצי. אט-אט מיטשטש הקו שבין התנגדות לשיתוף-פעולה עם הנאצים, וקייט המטולטלת תוהה למי בדיוק סייעה משפחתה בשנות המלחמה הקשות? הבציר האבוד הוא סיפור בלתי נשכח, אלגנטי ומלא חמלה, על חיפוש אחר איזון בין אומץ-לב למציאות קשה מנשוא שיש לשרוד בה, על אהבה במשפחה נוכח אכזבה מרסקת, ועל ניסיון ליישב בין עוולות העבר לחיים ההווה. אן מא היא סופרת מסעות ואוכל המתגוררת בפריז ובוושינגטון, בוגרת בית הספר הגבוה ליין ואלכוהול בלונדון. מאמרים פרי עטה מתפרסמים בשלל עיתונים וכתבי עת, כולל מדור קבוע בניו יורק טיימס. זהו הרומן השני פרי עטה לאחר Kitchen Chinese. "סאגה משפחתית מרתקת שמזכירה לנו את כוחה של הרוח האנושית ואת מסתרי הלב האנושי." בוקליסט "כוחו האמיתי של הספר המותח והעסיסי הזה טמון בתיאור הרגיש והאנושי של אמיתות כואבות." הניו יורק טיימס "אך הולם שהסיפור מתרחש בבורגונדי: הרבדים, העומק, הניואנסים והמבנה – כולם עולים בקנה אחד עם יין האזור." מיניאפוליס סטאר טריביון

"נכנס יין – יצא סוד", ביטוי שהשתרש בשפה העברית וכמעט כל ישראלי שנגיד לו משפט זה יבין ישר על מה מדובר.
ובכן, סיפורה של קייט נותן זווית מעניינת מאוד לביטוי הנ"ל.

למשפחתה של קייט ישנה בעלות על כרם ובית אחוזה יפייפה בבורגונדי. קייט לא הייתה בבית האחוזה במשך עשרות שנים, אך מבחן מאסטר ביין מוביל אותה חזרה לבית האחוזה ולסודות המשפחה. בית האחוזה כיום שייך לניקו והת'ר בן דודה של קייט ואשתו, שהיא גם במקרה אחת החברות הכי טובות של קייט.

הת'ר וקייט מתחילות לפנות את המרתף הישן בבית האחוזה שעמוס בחפצים ישנים עד שהן נתקלות לפתע בארזים ישנים של דודה רבא של קייט שמשפחתה מעולם לא הזכירה. קייט נרעשת מהגילוי מנסה לגלות עוד סודות הקשורים לאותה דודה רבא, סודות אשר מובילים אותה לגילויים משמעותיים לגבי החלק של משפחתה במלחמת העולם השנייה.

הגילויים במרתף כאמור מביאים את קייט והת'ר לחקור לעומק את הנושא, קייט מבלה שעות על גבי שעות בפינוי המרתף ובגילוי רמזים נוספים על הדודה רבא שלה כאשר 2 גילויים מרעישים מטלטלים אותה;
1. מרתף יין סודי אשר הוסתר ע"י קיר ובו אוסף היינות הטובים ביותר שידעה צרפת.
2. דודתה הייתה משתפת פעולה.

בשלב זה הת'ר נוטשת את הסדר במרתף, העובדה שמישהי ממשפחתו של בעלה הייתה משתפת פעולה עם הנאצים הכביד על עולמה, זאת לאור העובדה שהיא יהודייה. קייט ממשיכה בחקירתה יחד עם בן דודה, עד שהם מחליטים לחשוף את הממצאים בפני דודם, אחד האנשים הכי מפחידים במשפחה ואחד השרידים היחידים מתקופת המלחמה.

סודות המשפחה מתגלים ומגלים שהאמת כלפי הדודה רבא אחרים לחלוטין ממה שהיה נראה בהתחלה.

עלילת "הבציר האבוד" פשוט יפיפייה, נהנתי כל כך לקרוא את הספר. הספר כתוב בצורה כזאת שהוא משלב בין העבר להווה ובעצם מגולל לפנינו שני סיפורים שונים שבסופם משתלבים לכדי סוף שלם. סיפורה של קייט שמלבד החיפוש אחר תשובות על העבר, מחפשת תשובות גם על עצמה בהווה וסיפורה של אלן צעירה בתקופת מלחמת העולם השנייה שרואה איך עצמאותה של המדינה שכה אהבה נלקחת ממנה בצורה כה אכזרית.

לא יכולתי להניח את הספר מהיד, הרגישות שבה אן מא כתבה את העלילה, פשוט וואו, מומלץ בחום!

תהל רוזיליו

כל ספר טוב יתקבל אצלי בברכה. אוהבת לטייל בארץ ובעולם. "הדבר המדהים בספרים הוא שהם נותנים לך לטייל מבלי להזיז את הרגליים שלך."

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן