Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
הבית ההולנדי
קטגוריה:
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 296
מייב ואחיה הצעיר לא ידעו כמה מפואר הבית שהם גדלו בו. לא היה להם מושג כמה ייחודיים הקירות המעוטרים והתקרות המצוירות, אילו סיפורי אהבה החלו באולם הנשפים שבקומה השלישית או כיצד דלתות הזכוכית הכפולות מאירות את גני השכנים בלילה. עבורם היה זה המקום שהם נולדו בו, המקום שדני שיחק בו לעיני אחותו הגדולה והחכמה, אביהם ניהל את עסקיו בדממה, ואימם השכיבה אותם לישון. אך יופיו של הבית לא נעלם מעיני הסובבים, ולפני שהגיעו מייב ואחיה לבגרות הם כבר מצאו את עצמם בקרב משפטי מכוער, מנושלים מכול; אביהם מת, אימם איננה, אישה זרה נדחקה לביתם, והם משקיפים עליו ממכונית בשולי הרחוב. האם בית יכול לחרוץ את גורל דייריו? האם המקום שבאת ממנו קובע מי אתה ומי תהיה? מייב בת העשרים ודני בן השלוש עשרה חיים לבדם בעולם שדבר אינו מובטח בו, מלבד דאגתם זה לזה. כתיבתה הרגישה של אן פאצ'ט ידועה כל כך שמגזין טיים ציין את שמה ברשימת 100 האנשים המשפיעים ביותר בעולם. ספרה הקודם "כל המשפחות המאושרות", היה אחד הספרים הנמכרים בעולם בשנת צאתו לאור, והבית ההולנדי מועמד לפרס פוליצר ונחשב ספרה הטוב ביותר.

לבית ההולנדי לא קראו סתם כך, שמו ניתן לו לא בכדי. למרות שהיה ממוקדם בפילדלפיה הוא היה בנוי בהשראת הבתים בהולנד, הוא נבנה למשפחה הולנדית שהתעשרה מתעשיית הסיגריות עוד ממלחמת העולם הראשונה. הוא היה בנוי על גבעה, הבית היה מוקף זכוכיות כך שכולם יכלו להסתכל פנימה.

בבית גרו מייב, אחיה הצעיר, אביהם ועוזרות הבית הנאמנות. אימן עזבה את הבית כמה שנים קודם בנסיבות לא ברורות, מייב לקחה את אחיה הקטן תחת חסותה. אביהם ניהל את עסקיו הרבים ביד רמה, בניהם בתים רבים שהשכיר לאנשים אחרים.
חייהם משתנים כשאורחת מיוחדת הגיעה לאחוזה, אנדראה, החברה החדשה של אביהם. היא לא יצאה מגדרה להתחבר אליהם והיחסים איתה התחילו ברגל שמאל.
לא פחות ולא יותר אנדראה עברה לגור בבית ההולנדי ולא רק היא. התלוו אליה שתי בנותיה שהגיעו גם הן כעיסקת חבילה.
הכל היה טוב ויפה כשאביהם של האחים היה בחיים. היתה שגרה מבורכת וכולם חיו בהרמוניה יחסית ביחד עד ש… אביהם נפל ומת בפתאומיות כשהוא היה רק בן 53.
זמן קצר מאוד אחרי הלוויה אנדראה קוראת לאחים ומבשרת להם כי הבית ההולנדי שייך עכשיו לה, היא קיבלה אותו בירושה מאביהם וכעת היא מבקשת מהם לארוז בזריזות את חפציהם ולהסתלק מהבית. איך אפשר לעזוב את הבית בו נולדו? איך אפשר להשאיר את כל הזכרונות מאחור? איך אפשר להשלים עם אי צדק??

אנדראה טענה שהחוק לצידה והם יכולים להיוועץ עם עורך דין. לאחים אין ברירה והם אורזים את חפציהם, מה שהצליחו להכניס למכונית של מייב וגורשו מהבית בבושת פנים.

תם העידן הישן, ומתחיל עידן חדש לגמרי. בתחילה האחים דני ומייב בהלם ואט לאט מרימים את הראש מעל למים, משלימים עם מה שקרה ומתקדמים בחייהם. דני מתפתח בדרכו שלו ומייב בחלקת האלוהים הקטנה שלה.
הם ממשיכים בחייהם אבל לא שוכחים את הבית ההולנדי, את אביהם שמת ואת אמא שלהם שלא ידעו מה עלה בגורלה. הם ממשיכים הלאה אבל העבר מרחף מעליהם ומלווה אותם כל הזמן…

מה יעלה בגורל האחים? מה יקרה לבית ההולנדי המיוחד?

התשובות כמובן בספר "הבית ההולנדי". זהו ספר מיוחד שנקרא בשלוקים קטנים, הקריאה לא מהירה אך התענגתי על הכתיבה ועל הסיפור המיוחד של שני האחים שגדלו בלי מעורבות של אמא ובגיל צעיר היו צריכים לדאוג לעצמם. היה משהו מיוחד בתרכובת של כתיבה ועלילה ששבה את ליבי.
נהנתי לקרוא על הקשר המיוחד בין דני למייב, קשר אמיץ בין שני אחים שדאגו האחד לשניה ושהבינו שהם לבד בעולם. אם אין אני לי מי לי…
אהבתי את דמויות הגיבורים שהיו עצמאיות וחזקות, שלא ויתרו שהיה קשה, שהצליחו בחייהם למרות הכל.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן