Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
הבית ההולנדי
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 296
מייב ואחיה הצעיר לא ידעו כמה מפואר הבית שהם גדלו בו. לא היה להם מושג כמה ייחודיים הקירות המעוטרים והתקרות המצוירות, אילו סיפורי אהבה החלו באולם הנשפים שבקומה השלישית או כיצד דלתות הזכוכית הכפולות מאירות את גני השכנים בלילה. עבורם היה זה המקום שהם נולדו בו, המקום שדני שיחק בו לעיני אחותו הגדולה והחכמה, אביהם ניהל את עסקיו בדממה, ואימם השכיבה אותם לישון. אך יופיו של הבית לא נעלם מעיני הסובבים, ולפני שהגיעו מייב ואחיה לבגרות הם כבר מצאו את עצמם בקרב משפטי מכוער, מנושלים מכול; אביהם מת, אימם איננה, אישה זרה נדחקה לביתם, והם משקיפים עליו ממכונית בשולי הרחוב. האם בית יכול לחרוץ את גורל דייריו? האם המקום שבאת ממנו קובע מי אתה ומי תהיה? מייב בת העשרים ודני בן השלוש עשרה חיים לבדם בעולם שדבר אינו מובטח בו, מלבד דאגתם זה לזה. כתיבתה הרגישה של אן פאצ'ט ידועה כל כך שמגזין טיים ציין את שמה ברשימת 100 האנשים המשפיעים ביותר בעולם. ספרה הקודם "כל המשפחות המאושרות", היה אחד הספרים הנמכרים בעולם בשנת צאתו לאור, והבית ההולנדי מועמד לפרס פוליצר ונחשב ספרה הטוב ביותר.

מייב ודני הם אחים שגרים עם אביהם בבית ההולנדי, שהוא למעשה מבנה מגורים מיוחד ויפה מבחינת ארכיטקטונית שקרוי כך על שם מוצאם של הבעלים הקודמים. אימם של מייב ודני עזבה אותם ונסעה לעזור לנזקקים בהודו והם נותרו עם אביהם ועם שתי עובדות נאמנות.

אביהם הוא איש מאופק ומופנם מאוד. יש לו עסקים רבים בתחום הנדל"ן אך הוא לא מרבה לשתף אותם על כך. הוא לא מביע חיבה רבה כלפי ילדיו ולכן מייב נאלצת לקחת את אחיה תחת חסותה ולטפל בו. מייב היא האחות הגדולה שיודעת הכל, חכמה וחדה. דני הוא ביישן יותר, שקט ובעל אבחנה טובה. הוא עושה כל מה שאחותו אומרת לו.

יום אחד נכנסת לבית מישהי חדשה ומשנה את כל התמונה. אב המשפחה מתחתן עם אנדיראה שמגיעה עם 2 בנותיה. למרות אופייה הקשה והחיים שמתנהלים בהרמוניה יחסית, אט אט נדחקים מייב ודני לפינה. השיא מגיע כשאביהם נהרג ואנדריאה מגרשת אותם מהבית שלהם בטענה שעכשיו הכל שייך לה באופן בלעדי.

מה יעלה בגורלם של דני ומייב? האם הם יחזרו לבית ההולנדי או שמא יוותרו וימשיכו בחייהם?

דעתי על הספר:

"הבית ההולנדי" הוא אחד הספרים המיוחדים שקראתי לאחרונה. הוא קטן ורגיש והזכיר לי קצת את אגדת סינדרלה ואת "עמי ותמי". כן, האימא החורגת שמתעללת בילדיה החורגים והקשר החזק בין האחים. יש לי 2 שני אחים שחשובים לי מאוד ולכן הצלחתי להתחבר למערכת היחסים בין דני למייב. הם היו הכל זה עבור זו, לא היה משהו שהתעלה על הקשר ביניהם.

העלילה מסופרת דרך נקודת מבטו של דני לאורך תקופה ארוכה בחייהם – מילדות לבגרות. כתיבתה של פאצ'ט מלאה ברגש וחמלה ונוגעת ללב. בהתחלה הוא נשמע כספר פשוט אך הוא נוגע בנושאים חשובים: משפחה, אימהות וחרטה. הוא מנסה לענות על השאלה מה הוא בית ואיפה הוא נמצא, והתשובה שהוא מספק לא ברורה מעליה.

אני מאוד אהבתי את הדרמה המשפחתית הזו בעיקר בגל הפשטות שלה והדמויות שנכנסו לי עמוק ללב.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן