Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
האשליה
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 326
סיפור מרגש עד דמעות ומצחיק לא פחות, על ילד שמאמין בכל דבר, על איש זקן שלא מאמין בשום דבר ועל הקשר המופלא שנוצר ביניהם. פראג, 1934. בן של רב בורח מהבית ומצטרף לקרקס גרמני, שם הוא מתאהב בשוליית הקוסם היפהפייה והופך בעצמו לאמן אשליות. בהמשך הוא עוזב את הקרקס וזוכה לתהילה בברלין בשם הבמה שלו: זבטיני הגדול, בה בעת שמלחמת העולם השנייה שוטפת את אירופה. אלא שהנאצים מגלים שזבטיני הוא בעצם מוישה גולדנהירש, יהודי מבטן ומלידה, והוא נשלח למחנה ריכוז ומנסה לשרוד בעזרת מזוודת הטריקים החבוטה שלו. לוס אנג'לס, 2007. מקס כהן בן העשר מוצא תקליט ויניל ישן ושרוט עם הקלטה ממופע של אמן האשליות זבטיני הגדול, שבו הוא ביצע את הטריקים הכי מדהימים שלו ובהם "קסם האהבה" המסתורי. מקס משתוקק למנוע את גירושי הוריו, ומשוכנע שזבטיני הוא היחיד שיכול לעזור לו. הוא מאתר את הקוסם הזקן ומתחנן לפניו שיבצע את "קסם האהבה" ביום הולדתו כדי להחזיר את הוריו זה אל זרועות זה. בין הזקן והילד מתפתחת ידידות מפתיעה ומתגלה קשר מפתיע לא פחות ששורשיו עוד בימים האפלים של המלחמה. האשליה הוא ספר בלתי-נשכח, שובר לב וגדוש הומור מושחז כשל בשביס זינגר. העלילה הסוחפת מספרת לנו דבר או שניים על חיים שאבדו ונמצאו מחדש. האשליה תורגם לעשרות שפות והיה לרב-מכר בכל רחבי העולם.

הספר האשליה מספר את סיפורם של שתי דמויות שבסופו של דבר נפגשות. הוא מדלג בין העבר להווה, בין תקופת מלחמת העולם השנייה לתקופה הנוכחית, כשבסופו של דבר הדמויות נפגשות ומתחברות, ונדמה כי המעגל נסגר.

שנת 1934- לאחר התייתמותו של מוישה גולדנהירש מאמו, (בערך בגיל 14-15) הוא מחליט לעזוב את אביו הרב, את ביתו ואת יהדותו ולהצטרף לקרקס ולעולם הקסמים והאשליות.
בתחילת דרכו כעובד קרקס, הוא מנקה פשוט, אך אט אט הוא לומד ממנהל הקרקס – הקוסם הגדול, את סודות הקסמים. הוא מתאהב ביוליה שוליית הקוסם ומשנה את שמו לזבטיני. השם שונה משתי סיבות: זבטיני הוא שם במה קליט והסיבה השנייה היא לצורך הסתרת יהדותו, עקב האנטישימיות ההולכת וגוברת.

לאחר תקופה מסוימת, מזדמן לו לעזוב את הקרקס והוא יוצא למופע עצמאי, הוא מתפרסם ברחבי ברלין וצובר מעריצים רבים, אך על אף התכחשותו למוצאו, בסופו של דבר יהדותו מתגלה והוא נשלח למחנה ריכוז.

שנת 2007 – במקביל מסופר סיפורו של מקס בן העשר המתגורר בלוס אנג'לס. הוריו מודיעים לו כי הם עומדים להתגרש, וכאשר אביו עוזב את הבית, מקס מוצא תקליט ישן של "זבטיני הקוסם הגדול" בין חפציו. מקס מחליט לנסות לאתר את זבטיני בכדי שיפעיל את קסם האהבה על הוריו על מנת למנוע את הגירושין ולגרום להם לחזור לאהוב ולחיות יחד.

בין השניים נרקמת ידידות מעט משונה. מקס בתמימותו הילדותית מאמין בקסמים, וזה היופי שבו, הוא חולם לאחד את משפחתו גם אם הדרך לכך היא על טבעית, ולעומתו זבטיני- מוישה מסתמן כדמות שקל לשנוא, הוא עצמו לא ממש חובב ילדים או אדם בכלל (אלא אם כן מדובר בנשים יפות), הוא טיפוס די אגואיסטי ואפילו נרגן, אך בסופו של דבר הוא מתרכך, מתגלה האמת עליו, ומבינים כי מעשיו ראויים להערכה רבה.

תדמיתו של הספר מבלבלת הן מבחינת הכריכה והן מבחינת העלילה המוצגת, ועל כן חשבתי בטעות בתחילה, כי מדובר בספר נוער, אך הוא בהחלט אינו עונה על ההגדרה הזאת.

הספר בעל עלילה מקורית ומעניינת, הכתיבה שלו שנונה ומיוחדת, והסיפור עצמו בהחלט מרגש.
עם כל זאת כשסיימתי אותו, נותרתי מלאת שאלות, יש הרבה קצוות שלא נסגרו בתום הספר, ויש הרבה פרטים מעניינים שלא סופרו, והרגשתי כי יש בו משהו מעט בוסרי.

לסיכום- עלילה מקורית שבסופה הצליחה להפתיע ולרגש.

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן