Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
האקר סטדנרטי
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 248
"אל תפחדו מהפחד", מייעץ ההאקר המצליח עידו נאור, בספר החושף את עולמם המרתק של ההאקרים שהם "כובעים לבנים". סיפור חייו של עידו, עד שמצא את עצמו פורץ לרשתות ממשלתיות וחוקר תקיפות בין מדינות, לא ניווט אותו מלכתחילה למקומות האלה. ילדות קשוחה בפריפריה בשנות התשעים, מעבר ללימודים בפנימייה צבאית בגיל ארבע עשרה בלבד והעובדה שנאלץ לעזור בכלכלת הבית לפני גיל שמונה עשרה - כל אלה עיצבו וחישלו את אופיו, או כפי שהוא עצמו אומר: "יכולתי בקלות להפוך לפושע-על". למרות הקשיים והתגובות מהסביבה הקרובה, עידו שירת ביחידת מודיעין מיוחדת בצה"ל, סיים בהצלחה תואר ראשון במדעי המחשב ואף הפך למרצה במכללה למנהל. במהלך הקריירה, חבר לוחש לו על פורום האקרים, ועידו נחשף לראשונה למרתון בלתי נתפס מול גדולים וטובים ממנו. הוא מגלה את העולם המסתורי של ההאקרים ומחליט לחבוש את ה"כובע הלבן" שמסווג אותו כהאקר טוב, המגן על חברות ועל ארגונים מפני פושעי סייבר. אז הוא גם בוחר לעצמו 'שם במה' - האקר סטנדרטי. עידו עובד במקביל כמרצה בין־לאומי, שכיר ביחידת חוקרי וירוסים מיוחדת באחת החברות הטובות בעולם, ובלילות מייצר הכנסות אסטרונומיות כשהוא נקרא למשימות מיוחדות במחשב העומד על שולחן איקאה קטן ורעוע בדירה בהוד השרון, שבה אשתו ושלוש בנותיו הקטנות ישנות בשקט בחדר הסמוך. ללא נקודת פתיחה מיוחדת או הכוונה להצלחה, ורק בזכות אנשים טובים שסייעו וכיוונו אותו, משפחה תומכת ואומץ לטעות ולהיכשל, הצליח עידו להגיע לתחום מאתגר ומסובך, השייך לכאורה רק ליחידי סגולה. עידו נאור, בן 35, הוא המנכ"ל והבעלים של חברת Security Joes, חברה המתמקדת בתגובה לאירועי סייבר משמעותיים בחברות ובתאגידים בין־לאומיים, שבה עובדים מומחי סייבר מכמה מדינות בעולם. עידו נולד בקיבוץ כברי אך גדל והתחנך בעפולה. הוא בוגר יחידת מודיעין מיוחדת 504, בעל תואר ראשון במדעי המחשב, מרצה בין־לאומי המתראיין לערוצי החדשות על בסיס קבוע ומקים הרשת החברתית הראשונה לחוקרי וירוסים - Virusbay. עידו הוא גם בעל חגורה שחורה, דן 1, באומנות לחימה משולבת "הישרדות". עידו נשוי לאורטל, סמנכ"לית כספים בחברה המשותפת שלהם, והזוג מתגורר בהוד השרון עם שלוש בנותיהם - אופיר, ליאור ואורי, שגם הן מתאמנות בקרב מגע. "האקר סטנדרטי" הוא ספרו הראשון.

האקר סטנדרטי – קצת ניגוד לא?  סטנדרטי זה רגיל ושבלוני אבל האקר, זה עולם קסום בעיניי. עולם האקרים גם הוא נחלק לטובים ורעים. יש את אלו שרוצים לפגוע בשביל כסף או סתם בשביל הכיף ויש את אלו שמחפשים ומתקנים כשלים על מנת שאנשים וחברות לא יפגעו. עידו, המחבר, שייך לסוג השני.

אבל לפני השלב של האקר נתחיל מהתחלה. הספר הוא סיפור חייו של עידו. מילדותו עד השלב הזה של חייו כמנכ"ל ובעלים של חברת אבטחת מידע. מבחינתי הספר מתחלק לשניים בדיוק בסדר הזה. הילדות, ממש מגיל הגן למול עלילותיו כהאקר בארץ ובעולם.

היה לי קצת מוזר לקרוא את הפרקים על הילדות שלו אך הייתה לכך מטרה. עידו מעיד על עצמו כילד פורץ גבולות, שובב, ילד שחוטף ומחטיף, מבריז ואוהב לכייף עד שלב מסויים שבו הוא מתאפס ולוקח את עצמו בידיים, בגרות טובה, גיוס ליחידה מובחרת ולימודי תואר ראשון בהנדסת המחשב. עידו מאמין שאם הוא עשה את זה, למרות ילדותו הסוערת והמגוונת, כל אחד יכול.

"כמו כל דבר בחיים, אני מאמין שהסיפוק מגיע מיזע ודמעות, מלחץ ומלילות ללא שינה, מכישלון אדיר להצלחה קטנה. שם, בכור ההיתוך הזה נולד לו הסיפוק, ששונה בין אדם לרעהו. כל אחד נמצא בשלב אחר, ממש כמו באומנויות לחימה. הציפייה שלך מעצמך היא אבן הבסיס לסיפוק הרב שתחווה כאשר תצליח."

עידו הוא הטיפוס שחולם ושואף קדימה. הוא משקיע מאמצים ושובר את הראש איך להגיע ליעדים שהציב לעצמו הן מבחינה מקצועית בתחום הסייבר והן בתחום האישי, כמו חגורה שחורה בקראטה. ועם כל השאיפות המקצועיות והאישיות שלו הוא לגמרי איש משפחה. אוהב להיות בבית ואוהב את הבנות שלו.

לאורך הספר עידו חושף אותנו לכל מיני אירועי סייבר שהוא השתתף בהם. תקלות שזיהה ובעיות שטיפל כמו למשל השתלטות על רשת אתרי אינטרנט בארץ, פירצה בתוכנה של תחנות הדלק שמאפשרת לשנות את מחיר הדלק ועוד ועוד. תחשבו על זה, היום הכל ממוחשב. להכל יש שליטה מרחוק. מצלמות, הקופות המהירות בסופר, תחנות דלק, בנקים, משרדים ממשלתיים וכמובן מחשבים פרטיים.כולם יכולים להיות נתונים למתקפת האקרים. לאו דוקא כדי להזיק אלא אפילו סתם כדי לעצבן.

"אני חושב שלא צריך להירתע משיתוף הידע, מפני שאנשים מחפשים מודל לחיקוי לא רק בגלל הידע שהוא יכול להנחיל להם, אלא בעיקר בגלל מי שהוא"

עידו בעל הצלחות בארץ ובעולם. הוא מוכר וידוע בתחום ומאמין ששיתוף, הסברה, והקניית ידע יכולים לעזור ולמנוע את תקיפת ההאקרים הבאה.

אני עוקבת אחרי עידו כבר תקופה ארוכה הן בפייסבוק והן בטלגרם, כך גם נחשפתי לספר, ומתעדכנת  בכל מיני אירועי סייבר בארץ ומסביב לעולם, צורת חשיבה של האקרים ומה מניע אותם ועוד. לפוליטיקה בין מדינות יש גם כאן מקום נכבד. אז אם התחום מעניין אתכם או סתם בא לכם להוסיף לידע הכללי אתם מוזמנים לקרוא את הספר ולחפש את עידו ברשתות החברתיות, תחת השם, האקר סטנדרטי. 

קריאה מהנה.

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן