Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
האם המושלמת
תגיות: ,
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 323
זה היה אמור להיות לילה ניו־יורקי של שתייה, ריקודים ובעיקר חופש. הבילוי הלילי הראשון של קבוצת האימהות הטריות המכנות את עצמן אימהות מאי. אחרי שבועות ארוכים של התמודדות עם בכי מתמשך, הנקות אינסופיות והררי כביסה, הן החליטו לקחת פסק זמן של לילה אחד. הכול היה מתוכנן מראש: הבר, הבייביסיטר, האלכוהול, אבל תינוק שנעלם מהעריסה שבחדרו לא נכלל בתוכניות של אף אחת מהן. מידאס, תינוקה של ויני, נעלם בלי להותיר עקבות בעת שהיא יצאה לבלות עם חברותיה, וכל מי שבא איתו במגע הופך אוטומטית לחשוד. הבייביסיטר שישנה עמוק ברגע החטיפה, כל גבר שנצפה בסביבה ואפילו ויני עצמה. חברותיה מגלות כמה מעט הן יודעות עליה, ובעצם גם זו על זו. כאילו מרגע שהפכו לאימהות הן איבדו את זהותן. מכתבים אנונימיים שמגיעים אליהן חושפים סודות מעברן של חברות הקבוצה והופכים כל אחת מהן לחשודה. אבל הימים חולפים והחקירה לא מתקדמת. עד שאחת מהן מחליטה לקחת את העניינים לידיה, ולמצוא את התינוק הנעדר בכל מחיר. "האם המושלמת" הוא מותחן פסיכולוגי סוחף, שמצליח לשבור את כל חוקי הז'אנר.

מרגע שאנחנו הופכות להיות אמהות, כל חיינו משתנים ברגע אחד וכל תשומת לבנו מתמקדת בילד שלנו, החיים כמו שהכרנו אותם כבר לעולם לא יהיו אותם חיים ואנחנו לא עוד אינדיבידואל שדואג לעצמו ורואה רק את עצמו, עכשיו יש עוד יצור קטן וחסר אונים שתלוי בנו והסיוט הכי גדול שלנו הוא כשמשהו רע קורה לילד שלנו.

עלילת הספר "האם המושלמת"  מורכבת מארבע נשים: ויני, פרנסי, קולט ונל. ארבעתן מתגוררות בניו יורק והכירו דרך אתר אינטרנט להורות.
הנשים היו בהריון באותו הזמן והן הופכות לחבורת מאמות בלתי נפרדת ומעבירות את כל חווית ההריון והלידה יחד.
הן נרשמות יחד לשיעורי הכנה ללידה, לקורס החייאה וגם מבלות שעות בסטודיו ליוגה ובחודש מאי הן יולדות בזו אחר זו ובהמשך פותחות קבוצה שנקראת : אמהות מאי.
גם לאחר הלידה הן בלתי נפרדות ופעמיים בשבוע הן לא מוותרות על מפגשים בפארק עם התינוקות שלהן.
כל אחת מהנשים מייצגת משהו משלה: פרנסי היא הדמות המובילה וכולה אש ותמרות עשן, קולט היא היפה והנאמנה, נל היא הבריטית הצוננת והעוקצנית ואילו ויני מרגישה הכי קרובה אליה כי שתיהן מסתירות מאחורי החזות הקרה שלהן איזה שהוא סוד.
ויני היא סוג של אואטסיידרית ויש לה רגשות מעורבים כלפי הנשים האחרות, היא פחות אוהבת את השיפוטיות שלהן והסטנדרט הגבוה שהן הציבו כדי להקרא: האמא המושלמת, היא גם נרתעת מהלחץ שהן מפעילות לגבי הנקה ומהרצון העז שלהן להציג תמונה מושלמת לגבי המושג "אמהות" ומי כמוה יודעת שחייה של האם הצעירה מאד לא קלים ופשוטים אבל מצד שני היא נצמדת אליהן כי אין לה מישהו אחר בעולם שיכול לתמוך בה ולהבין אותה.

לא יודעת איך לעבור את זה. איך להתמודד עם זה. העצב המוחץ, הכישלון. תחושת האשמה שנובעת מכך שאני אימא כל כך לא מושלמת. (עמ' 175)

ויני מאד סגורה והאמהות האחרות מגלות ממש במקרה שהיא אם יחידנית לבנה מידאס והיא על סף קריסה, נל אפילו חושדת שאולי ויני נמצאת בדיכאון לאחר לידה.
האמהות מחליטות לתמוך בה ומציעות לחזק אותה בכך שייצאו ערב אחד כולן לבלות בבר ללא התינוקות בני החודשיים כדי לשנות אווירה.
במהלך הערב ויני נעלמת פתאום כשהיא משאירה מאחור את התיק שלה והפלאפון והאמהות שמתייאשות מלחפש אותה מחליטות לחזור הביתה בלעדיה.
בעודן מדדות הביתה חצי שתויות, נל מקבלת טלפון בהול והיסטרי מאלמה הבייביסיטר, שמידאס נעלם מעריסתו, הנשים שועטות לכיוון הבית של ויני ומוצאות אותה שם נסערת יחד עם שני שוטרים שחוקרים את המקרה.
מאותו רגע העלילה נכנסת למחול שדים מטורף שאי אפשר לעצור אותו.
האמהות נסערות מאד מהמקרה של התינוק מידאס ומנסות לשחזר מה השתבש באותו ערב ואף לחקור בעצמן את המקרה, בינתיים ויני נעלמה לגמרי ואף אחד לא יודע מה עובר עליה ואיך היא מתמודדת עם העלמותו של בנה ומה באמת קרה לה בערב שבו הוא נעלם.

אז מי חטף את התינוק מידאס והאם הוא חי? ומה יעלה בגורל האמהות הנואשות?

כל פרק מתואר מנקודת מבטה של אמא אחרת עם חיבוטי הנפש שלה עם עצמה, קשיי האמהות, משברים בזוגיות והדילמה שמוצבת בפני כל אם, האם לחזור לעבודה או להשאר בבית עם תינוק צורח.
אף אחת מהאמהות לא באמת חיה חיי שלווה ונחת למרות שזה מה שהיא מנסה להציג כלפי חוץ והדשא של השכן ממש לא ירוק יותר.
העלילה אפופה מסתורין וכאמא הוא היה מאד מצמרר בעיני והצלחתי להזדהות עם הרבה סיטואציות שהאמהות עברו בעלילה.
אני מודה שהספר הזה הצליח לגמרי לתעתע בי, הייתי בטוחה שאני יודעת איך הוא הולך להסתיים אבל הופתעתי מהסוף שלו – רוצו לקרוא את הספר מורט העצבים הזה.

קריאה מהנה.


ניתן גם להאזין לביקורת שמע על הספר 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן