Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
האיש שמחק את העולם
קטגוריה:
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 232
לגיבור ספרו החדש של עוזי וייל יש בעיה מאוד מוזרה: הוא זוכר דברים שלא קרו מעולם. הוא זוכר אותם היטב, לפרטי פרטים, ומה שיותר גרוע - זכרונותיו הבדויים הופכים למציאות. רדוף ומעורער, הוא מגיע עד למרפאה בלתי חוקית בלונדון, שם הוא פוגש ברופא שרשיונו נשלל לפני שנים רבות, שמציע לו טיפול בלתי שגרתי: גלולה, שתאפשר לו לצלול אל תוך נבכי זכרונותיו, ולעצב אותם כרצונו. אבל אז הוא מגלה את הדבר האחד שהרופא המסתורי ניסה לגלות כל חייו: את היכולת לשנות הרבה, הרבה יותר מאשר את זכרונותיו הפרטיים. אלא שהיכולת הזו מגיעה עם מחיר נורא. האיש שמחק את העולם הוא יצירה שמסתחררת בכישרון מרהיב ובאומץ גדול, בלונה־פארק של הלב האנושי. היא תרה את המלכות שכולנו נתיניה – העבר - בחיפושה אחר הרגע החומק של ההווה. ובדפים האינטימיים ביותר שכתב וייל מעודו, היא מתחקה אחר אותה התערות עדינה בתולדותיו של אדם אחר, שאנו מכנים אהבה. עוזי וייל הוא סופר, תסריטאי ומתרגם. מספריו: 'ביום שבו ירו בראש הממשלה', 'חמישה חלומות', 'אושר', ועוד.

את השם של גיבור הספר אנחנו לא יודעים, אבל אנחנו יודעים שהוא זוכר דברים שמעולם לא קרו, בטוח שהם מציאות של ממש. אבל אחרי מספר אירועים שנויים במחלוקת הוא מגיע לרופא שנוי במחלוקת עוד יותר, אשר נמצא בלונדון. כדי לפתור את הבעיה הוא מקבל גלולה, והיא הולכת לשנות את חייו, להפוך את הזיכרונות למציאות, אבל היא עלולה לעשות דברים הרבה יותר גרועים, ממש כמו בשם הספר שלנו, היא יכולה בטעות גם למחוק את העולם.

אוקיי, אני בכלל לא יודעת איפה להתחיל, כשראיתי את הספר על הבמה בחנות הספרים, הוא תפס לי את העין בעיקר בגלל הכותרת שלו, אבל התקציר שלו היה נשמע לי מוזר מידי. אחר כך קראתי המלצה עליו, והבנתי שזה ספר שאני צריכה לקרוא. ואז הגיעה הקורונה, שהיא בכלל לא מזל, אבל איתה גם הגיעו מבצעים מיוחדים בהוצאות, וזה כבר מזל. אז רכשתי לעצמי את הספר ישירות מההוצאה, ותוך יומיים הוא כבר היה אצלי מוכן לקריאה. כיוון שבדרך כלל אני קוראת את הספרים לפי סדר, הוא המתין בסבלנות, אבל הוא לא הפסיק לקרוא, אז כשבאתי להתחיל ספר חדש, פשוט שלפתי אותו ממקומו והרגשתי איך הוא מוציא לשון וזוקף את גבו בהתנשאות מול שאר הספרים.

הספר הזה כל כך שונה, הוא פשוט מיוחד, משהו בכתיבה שלו סוחף כל כך, שקשה להוריד אותו מהיד, וסיימתי אותו בשעות ספורות, בזמן שהייתי צריכה לעשות דברים אחרים. אמנם הכתיבה בהתחלה קצת מבלבלת, כשהיא קופצת ממקום למקום, אבל כך פועל ראשו של הגיבור, וכשנכנסים פנימה, מתרגלים, ומבינים שזו פשוט השפה.

קראתי את הספר הזה במוצאי יום השואה, ואולי אתם לא תבינו למה (ובעיקר בשביל זה אתם צריכים לקרוא בספר) אבל הוא היה לי פשוט מדויק בדיוק באותו הרגע, כל עניין הזיכרון הוא מאוד הפכפך, וספר שלם שמדבר על זיכרון, ועל כאב, ועל ההרחקה שלו, ומה שהיא עושה לנו, הוא ספר פשוט מושלם למוצאי יום השואה.

בעיניי הספר הזה גאוני, הוא לא פרוזה רגילה, אבל הוא גם לא ספר פנטזיה או מדע בדיוני, הוא פשוט ז'אנר משל עצמו. למען האמת, הוא נכנס לי באותה קטגוריה עם הספר 'נשמות' של רועי חן. הספר, כמו גם ספרו של רועי חן, יצא בסדרת כתר מקור, סדרה נפרדת בהוצאת כתר. יצא לי כבר לקרוא שלושה ספרים מוצלחים מהסדרה (כולל הספר הזה) וחוץ מספרות המקור המשובחת, והכתיבה יוצאת הדופן, השדרה של כל הספרים בסדרה צבועה בצבעי שחור ולבן, ובדוגמאות שונות, שפשוט עושות את מדף הספרים יפה יותר.

הספר מתאים לכל מי שאוהב לקרוא ספרות מקור ייחודית, לאנשים שלא מפחדים מספרים קצת שונים, ולכל מי שרוצה להיכנס עמוק פנימה לתוך נבכי הזיכרון. משהו בספר הזה הזכיר לי קצת את הרעיונות של יואב בלום, ומאמינה שחובבי יואב בלום יאהבו גם את הספר הזה.

שורה תחתונה: כשהזיכרון מתעתע בנו, התוצאות עלולות להיות הרסניות!

רעות אסתר פנקוס

לומדת חינוך, עובדת בסטימצקי ומכורה לריח של ספרים וגם לקריאה בהם.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. מאיר

    ספר מיוחד. אחד הטובים בעיני.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן