Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
האיש שלא היה שם
סוגה:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 192
רומן ואני היינו זוג צעיר בתחילת הדרך, היו לנו חיים רגילים ושאפנו להקים משפחה חמה ושמחה. הספקנו להגשים חלום גדול – בסוף אוקטובר 2006 נולד בננו הבכור, לאון. היינו מאושרים מהזכות העצומה להיות אבא ואימא. זו הייתה התקופה הכי יפה בחיינו. חודש וחצי לאחר לידתו של לאון, רומן התבקש להגיע לתחנת המשטרה כדי למסור עדות. היה זה בעקבות רצח מזעזע שהתרחש כמה ימים קודם לכן בבית הספר שבו הוא הועסק בעבודת ריצוף, "נופי גולן". רומן שיתף פעולה עם חוקריו באופן מלא, וסיפר כל שהיה ידוע לו. לאחר החקירה הוא נבדק בפוליגרף ועוכב לתשאול נוסף. לאון הקטן ואני ישבנו בבית וחיכינו בסבלנות לשובו. אבל רומן לא זכה לחזור הביתה. הוא נעצר בחשד לרצח הנערה תאיר ראדה ז"ל. באמצעות תחבולות, חצאי אמיתות ושקרים גלויים נרקמה נגדו עלילה מכפישה ומזעזעת. תמימותו של רומן, תשישותו, שטיפת המוח שעבר והפחד שהטילו עליו לובשי המדים הובילו אותו להודות במעשה שלא ביצע. אף שלא נמצאה שום ראיה הקושרת את בעלי לביצוע הפשע ולזירת הרצח עצמה – הוא הורשע ונשלח למאסר עולם. לאחר שגיליתי שוב ושוב כיצד המערכת מנסה לכסות את מחדליה, כיצד אנשים חסרי מוסר דורכים על זכויותיהם הבסיסיות של אזרחים תמימים, כיצד אנשי החוק והמשפט שותקים בזמן שאדם חף מפשע, אב לילדים קטנים, יושב בכלא על לא עוול בכפו, בעוד הרוצח האמיתי מעולם לא נתפס – החלטתי לכתוב את הספר הזה. אולגה זדורוב – רעייתו של רומן זדורוב ואם ילדיו. מאז מעצרו של רומן היא נלחמת על חפותו ופועלת כדי להביא לידיעת הציבור את הדברים שאנשי המשטרה והפרקליטות מתאמצים להסתיר. אתם עתידים להיחשף לפרטים דרמטיים מחדרי החקירות, לשיטותיהם המתוחכמות והמניפולטיביות של חוקרי משטרה רודפי פרסום וחסרי מצפון, לדברי מומחים בעלי שם עולמי ההופכים את ההרשעה על פיה, לממצאים ולעדויות שלא נחקרו ולסימנים נוספים המעידים על כך שברצח הנורא שזעזע מדינה שלמה הואשם האיש שלא היה שם.
זהו ספר נוסף שהאזנתי לו באפליקציית אייקאסט, בדרך לעבודה וכל יום ובחזרה הביתה. בסיום כל קטע האזנה הייתי יותר מדוכדכת, אני זוכרת את הרצח המזעזע בקצרין לפני יותר מ 12 שנים, ראיתי כמו רבים את התוכניות בטלוויזיה, השחזורים והחקירות שנעשו לרומן זדורוב, חצאי אמיתות האם זה נכון או לא נכון, אשם או זכאי לכן הסתקרנתי לגבי הספר הזה.
על העלילה
כמו לכל זוג צעיר לרומן ואולגה זדורוב, היו חלומות להקים משפחה חמה ואוהבת הכל לפי הספר הם נישאים ומקימים משפחה, חודש וחצי לאחר הולדת בנם לאון, הכל מתהפך.
רומן מתבקש למסור עדות במשטרה על רצח של הילדה תאיר ראדה, באותו היום הוא היה קבלן השיפוצים בבית הספר שבו נרצחה תאיר, רומן משתף פעולה ומטרתו לעזור למשטרה ללכוד את האשם ברצח, לימים זה מה שסיבך אותו, חקירתו מוארכת הוא עובר מסכת התעללות פיזיות ונפשיות, איומים והכפשות, לאורך כל הסיפור מבינים שנתפר לו תיק עפ"י מידותיו, כל הממצאים מוכיחים שלא ייתכן שרומן הוא הרוצח אבל החקירות מתישים אותו ומכניסים לתאו מדובב, שסוגר אתו שכדאי לו להודות וכך יקבל הקלות רומן מתוסכל הוא מבולבל ונשבר, הוא מודה זה רק שיעזבו אותו לנפשו, מצבו הנפשי מידרדר הוא לא בטוח בעצמו, הוא גם לא מבין מה רוצים ממנו יש לחוקרים שבלונה, יש להם חשוד עכשיו כל מה שניתן זה להתאים את חלקים.
אולגה זדורוב שולפת ציפורניים, בספר דרמטי ומצמרר על פרשת הרצח שהסעירה את המדינה כולה, בעקבותיה נשפט בעלה רומן זדורוב למאסר עולם.
שורה תחתונה 
הספר זועק את זעקתו של אדם חף מפשע, שחירותו נשללה ממנו באי צדק מוחלט, ותפילותיה היא שזעקתו תשמע היטב בדורנו, ותהדהד גם לדורות הבאים.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

לפוסט הזה יש 4 תגובות

 1. דוד ארוון

  אני מקווה בשבילו שאם הוא באמת חף מפשע – שהאמת תצא לאור. אם הוא הרוצח – שיירקב עד נשימתו האחרונה.

  1. סוזן צדוק

   כל הממצאים מראים שהוא זכאי, היו מקרים שתפרו תיק של רצח על חפי פשע, ביום שיוכח שהוא זכאי מדינת ישראל תשלם הרבה כסף על המחדל הזה.

 2. יעל ברוך

  מסכימה איתך שאכן יש מקום למשפט חוזר של זדורוב. הסיפור דרך עיניה של אשתו אכן מעורר עניין ומצדיק בירור מעמיק יותר לאמת על רוצח תאיר .

  1. סוזן צדוק

   כן, אני חושבת שיש פה מחדל ויפה שעה אחת קודם לפתוח שוב, את הדיון מחדש! מקווה בשביל רשויות החוק שיצאו צודקים, אחרת עצוב יהיה לגלות שיש אנשים חזקים שמושכים בחוטים!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן