Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
האיש משומקום
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 439
כילד, אוואן סמוק נלקח מבית־היתומים שבו גדל ואומן במסגרת פרויקט X – תוכנית ממשלתית סודית ביותר שאיש אינו יודע על קיומה. אך אוואן נמלט מהפרויקט וירד למחתרת, וכיום הוא משתמש ביכולותיו יוצאות הדופן כדי לעזור לאלה שאינם מסוגלים להגן על עצמם. אבל גם לאיש משומקום יש גבולות. יום אחד אוואן נכנס למלכודת ומוצא עצמו לכוד באחוזה מבודדת בלב הרים מושלגים, מנותק לחלוטין מהעולם. מיהו השובה המסתורי שלו ומה הוא רוצה ממנו? הזמן הולך ואוזל, ועל אוואן להפעיל את כל מיומנויות החשיבה והביצוע שלו כדי לגבור על יריבו ולצאת לחופשי. הוא חייב להציל את עצמו כדי להציל את אלה שחייהם תלויים בו...

גיבור הספר 'האיש משומקום', אוואן סמוק, היה בעברו תוצר של 'תוכנית היתומים'.
במסגרת התוכנית אותרו ילדים אבודים בבתי יתומים ואומנו למשימות על ידי ממשל ארה"ב, משימות חשאיות שאין רישום עליהם בשום מקום.
אוואן גויס כילד משכונת העוני של מרכז בולטימור והקדיש שבע שנים לאמונים מפרכים תחת עינו הפקוחה של המפעיל שלו-ג'ק ג'ונס ששימש לו כאב.
המשימות שלו נמשכו מעל לעשור והכינוי שלו היה: "האיש משומקום" מכיוון שהוא מעולם לא הותיר אחריו עקבות והוא נע בין הצללים.
לאחר שאוואן החליט לעזוב את עבודתו בממשל הוא הבין שיש עוד הרבה אנשים שזקוקים לעזרתו והחליט לעבוד באופן עצמאי למען הציבור.
כל קורבן שאוואן עזר לו היה צריך להעביר את מספר הטלפון שלו למישהו אחר שהיה זקוק לעזרה וכך כל קורבן הפך למושיע.
אוואן גילה ש'תוכנית היתומים' פורקה אבל 'היתומים' האכזריים ביותר ובראשם צ'רלס ואן סייבר (אחד היתומים שגדל איתו)  השתלטו על התוכנית ואוואן היה בראש רשימת החיסול שלהם מכיוון שראשו הכיל יותר מידי מידע רגיש.

במפגש הדמים האחרון ביניהם, דבר אחד היה ברור-ואן סייבר וה'יתומים' שלו לא ינוחו עד שיביאו למותו של אוואן.  בינתיים אוואן הקפיד להיעלם ולהישאר דרוך.

אוואן היה בדרכו למסע ההצלה הבא שלו-נערה בת 17 שהיתה לכודה בתוך מכולה ונשלחה מעבר לים כדי להמכר לאיש עשיר, כאשר כמה בריונים ירו בו וחטפו אותו.
הוא התעורר בתוך בית מפואר עם תנאים נוחים וכאבי תופת.
אוואן ניסה להבין מי מחזיק בו, האם מדובר במסע נקמה של ראש מיליציה צבאית כלשהי או מילארדר סעודי שאוואן חיסל בעברו את בנו הטרוריסט?
בזמן שאוואן לכוד בתוך הבית,  הנערה ששמה אליסון סיגלר עדיין כלואה בתוך מכולה באורך שישה מטרים והוא חייב למצוא דרך לברוח כדי לחלץ אותה ויש עוד ילדים שזקוקים לעזרתו.

הוא חשב על אליסון סיגלר, כלואה במכולה שלה על סיפונה של ספינה בקצה השני של העולם.  האם יש לה מספיק מזון?  מספיק אוויר?  אוואן חש את עפעפיו צונחים בכבדות. שני כלבים,  עשרה שומרים,  צלף אחד,  דקס והרשימה עדיין חלקית.  מחר הוא ייאלץ להרוג רבים מהם.

אוואן מנסה להבחין בכל פרט קטן כדי לגלות באיזה ארץ הוא נמצא כדי שיוכל לתכנן את הבריחה שלו.
שנים של שעורי הישרדות בטבע מחדדים את חושיו והוא מבין שהוא לא נמצא באירופה כמו שהשובה שלו מנסה לגרום לו לחשוב אלא בצפון אמריקה.
בין ניסיונות הבריחה שלו הוא מגלה לתדהמתו מה האיש שחטף אותו עושה בעזרת הצבא שמגן עליו והוא מזועזע מכך.
אוואן הצליח למשוך אליו הרבה מאד אויבים במהלך דרכו ויתכן שחוטפו חבר לעוד כמה אנשים שישמחו לראות אותו מת.

האם יצליח אוואן לחזור לחירותו גם אחרי שחוטפו יקבל את מבוקשו ממנו? ומה יעלה בגורלה של אליסון סיגלר והאם יצליח אוואן להציל אותה מגורל אכזר שמחכה לה?

דמותו האגדית של אוואן סמוק היא בעיני שילוב של ליסבת סלאנדר מהספר 'נערה עם קעקוע דרקון' וג'ק ריצ'ר: הוא חד, מחושב, קר רוח וחסר חום אנושי, לוחם אכזר שיודע בדיוק מה הן נקודות החולשה של יריביו אבל יחד עם זאת הוא רחמן ויעשה הכל כדי להושיע אנשים במצוקה ובעיקר ילדים בסכנה.
זהו ספרו השני של הסופר גרג הורביץ בסדרת ספרי 'פרוייקט x', הוא כתב עד היום שמונה ספרי מתח מוצלחים בכל העולם ועשה מחקר מעמיק בנושא זיהוי פלילי, כתב תסריטים לסדרות ויתכן שדמותו של אוואן סמוק תככב בהמשך בסרט קולנוע.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן