Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
האור מעל לונדון
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 311
הגיבורות של האור מעל לונדון הן נשים מרשימות ועוצמתיות המשחרות אחר מימוש עצמי, אהבה, חופש והאמת. 2017 – קארה הרגריווס מגלה יומן מתקופת מלחמת העולם השנייה אשר תוכנו עתיד לשנות את חייה לנצח. 1941 – לואיז קין רק בת תשע-עשרה, אבל מסלול חייה כבר נקבע עבורה. היא מתבקשת לחכות בבית הוריה בכפר בקורנוול עד שהמחזר האמיד שלה ישוב מהמלחמה ויבקש את ידה. אבל פגישה מקרית בין לואיז לטייס חיל האוויר המלכותי לויטננט פול בוסטון המקסים, המוצב בבסיס בקרבת מקום, טורפת את הקלפים. הקלפים נטרפים בשנית כאשר הטייסת של פול מועברת בפתאומיות לבסיס אחר. לואיז, המבקשת לצקת משמעות גדולה יותר לחייה, מתגייסת לזרוע הנשית של הצבא הבריטי ונהפכת לתותחנית ביחידת הנ"מ. בעודה מתצפתת על השמים האפלים של לונדון בחיפוש אחר מפציצים, היא מוצאת נחמה בכתיבת חלומותיה ביומן. עשרות שנים אחר כך, כשקארה קוראת את מילותיה של התותחנית הבריטית, היא לומדת שגם ברגעים הקשים ביותר ניתן למצוא שביב של תקווה ומבינה שכמו לואיז, גם עליה לאזור אומץ ולהסתכן. ברומן קסום ושובר לב לוקחת אותנו ג'וליה קלי ללונדון של מלחמת העולם השנייה וטווה קשרים בין הווה לעבר באמצעות אוצרות עתיקים שנשכחו, ניצחונות שנחרתו בזיכרון וקשרי משפחה איתנים.

זהו ספר על 2 נשים, שלכאורה אין קשר ביניהן, כל אחת חיה בתקופה שונה, אך יש ביניהן דמיון רב- שתיהן נשים אמיצות, חזקות, שחוות משבר ומחליטות לקחת עצמן בידיים ולא ליפול לתהומות הנשייה.

קארה מנסה להשתקם לאחר גירושין קשים, היא עוברת לגור במקום חדש וחוזרת לעבודה בעסקי העתיקות. במסגרת חיפושים בעיזבון של אישה שמתה, היא מוצאת יומן של אישה מתקופת מלחמת העולם השנייה. היא נשאבת לקריאת היומן ומחליטה לחקור אודותיו ולגלות את בעליו או לפחות את משפחתו.

לואיז היא כותבת היומן. ביומן היא מספרת את קורותיה בתקופת המלחמה: היא בת יחידה לאמא מלאת טרוניה וממורמרת, ולאבא רך ואוהב אליו היא קשורה יותר. אימה מייעדת אותה להתחתן עם בן העיירה , שנחשב לבחור הכי מבוקש – בחור משמים, צר אופקים שכרגע משרת בצבא. באחד הערבים קייט בת דודתה משכנעת אותה להצטרף למסיבת ריקודים בהשתתפות חיילים מחיל האוויר.
במסיבה היא פוגשת את פול הטייס ונרקמת ביניהם מערכת יחסים, אך פול נאלץ לעזוב עם הגדוד שלו הרחק משם.
היא איננה מסוגלת לשאת את הוויכוחים עם אימה ומחליטה לנצל את ההזדמנות לעזוב את הבית, להתגייס לחיל הנשים ולהירתם למאמץ המלחמתי.
בשל המרחק והתפקידים הצבאיים פול ולואיז כמעט ולא מתראים ומתנהלת ביניהם חלופת מכתבים לאורך הספר – אך האם אפשר לבנות מערכת יחסים על נייר?

קארה שסבתה גם שירתה בחיל הנשים ויודעת כי היא מסתירה סוד מתקופה זו סקרנית לגלות את הסוד של סבתה ולכן כל כך מתחברת ליומן הזה ומבינה את החשיבות במציאת בעלת היומן או קרוביה. מתגייס לעזרתה השכן החדש ויחד הם יוצאים למסע היסטורי בעקבותיו ומסע לנפש של עצמם, ובעיקר של קארה.

הרגשתי כי הספר ברובו מתנהל על מי מנוחות , עד סביבות השליש האחרון – אז הוא מעלה הילוך, והעלילה מסתבכת.
זהו ספר שהגיבורות בו הן נשים – נשים שנלחמות, נשים שבוחרות לא לוותר לעצמן, וכל זה כשברקע תמיד יהיו גברים שיתנהגו בשובינסטיות וינסו "לדרוך" עליהן.
יש בו מסר חשוב על גברים אלימים – (לא אלימות פיזית) גברים שקרנים, שתלטנים ונצלנים. גברים כריזמטיים ומלאי קסם ששובים את ליבה של האישה ואז רומסים אותו…

לסיכום – הספר הוא מהז'אנר ההיסטורי, אך העיסוק העיקרי שלו הוא דווקא אהבה, אבל ושיקום. לא נשאבתי אליו מהעמוד הראשון, אבל בשלב מסויים הסתקרנתי לגבי התקדמות העלילה ומשם כבר היה קשה לעצור אותי.
הפריעו לי כמה טעויות בהגהה לאורך הספר, אבל השתדלתי להעלים עין.. 🙂
סה"כ מומלץ לחובבי הז'אנר ולא רק.

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. זיוה זוהר

  זה קצת מעודד אותי חוות הדעת שלך, כי מנסה בכל הכוח להתקדם בקריאה וכמעט נטשתי.
  אנסה עוד קצת..
  גם לי מפריעות הטעויות בהגהה וגם משפט שלואיז מהרהרת בליבה: כל העולם ואשתו… לא היה משפט כזה ב-1941 .
  זו שפה שמדברים היום.

 2. חוי

  מעניין מה תחשבי כשתסיימי אותו… עדכני

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן