Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
האדריכל מפריז
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2014
מס' עמודים: 350
פריז, 1942. לוסיין ברנאר, אדריכל פריזאי, מתוודע אל איש עסקים עשיר המציע לו, תמורת סכומי כסף גדולים, להערים על הגסטפו ולתכנן מקומות מסתור ליהודים. לוסיין מסכים לעשות זאת אף שידוע לו היטב שאם ייתפס על ידי הגסטפו ויואשם בעזרה ליהודים יעונה למוות. הסכנה עוד גוברת כשבמסגרת עבודתו מוצע לו גם תכנון בית חרושת גרמני לייצור נשק, פרויקט שעליו לבצע תוך שיתוף פעולה עם קצין גרמני חובב אדריכלות ואמנות. חייו של לוסיין משתנים לגמרי: הוא מתאהב באישה יפהפייה, מציל ילד יהודי ויוצר קשר עם כמה מהאנשים שהציל. התאווה לכסף מפנה אט–אט את מקומה לרצון בנקמה. הרומן מיטיב לתאר את החיים בפריז תחת הכיבוש הנאצי- הפחד המתמיד של התושבים, מעשי האלימות כלפי היהודים, הלשנות השכנים, המחסורהחמור במזון, והמחירים המופקעים בשוק השחור. צ׳רלס בלפור, אדריכל במקצועו, פרסם ספרים ומאמרים רבים על ההיסטוריה של האדריכלות. הוא בוגר מכון פראט ואוניברסיטת קולומביה והוא לימד בפראט ובגוצ׳ר קולג׳ בבולטימור, מרילנד.

לוסיין, אדריכל פריזאי בתחילת שנות הארבעים של המאה הקודמת הוזמן לפגישה עיסקית. הוא התקיים בקושי והיה זקוק לעבודה. בדרך לפגישה, זוג גרמנים יורה ביהודי ממש לידו, אפילו החליפה שלו מתלכלכת בדמו של היהודי, לוסיין נחרד.

הפגישה התקיימה בדירה פריזאית, יפה, גדולה ומודרנית. השאלה הראשונה שהוא נשאל היתה מה יחסו ליהודים. הוא חשב לפני שענה וענה שהם כמו כל בני האדם. את השלב הראשון הוא עבר… ואז קיבל את ההצעה. הוא יכול לשפץ ולעצב את הדירה תמורת סכום כסף אסטרונומי, אבל יש אבל… עליו לתכנן בתוכה מקום מיסתור ליהודי חשוב, כך יהיה שותף לסוד ומן הסתם יסכן את חייו. עליו להחליט תוך שעות ספורות, עליו לחשוב טוב טוב מאחר ולכל בחירה שלו יהיו השלכות על חייו. החלטה קשה…

לוסיין מקבל על עצמו הצעות עבודה נוספות של תכנון מקום מחבוא בתוך דירות או אפילו אחוזות עבור יהודים. בתחילה הוא היסס אך עם הזמן זרם יותר והכיר בחשיבות המעשים שלו. כמובן שהכל נשמר בסוד יחד עם המפעיל שלו שהכניס אותו גם לפרוייקטים אחרים וגדולים יותר כסיפור כיסוי, הוא תכנן בתי חרושת ובניינים עבור הגרמנים ועל הדרך ביצע את ה "עבודות הצדדיות" הללו. כמות העבודות עלתה ועלתה ולוסיין שכר עוזר שיעזור לו עם התכנונים והשרטוטים. העוזר החדש שלו היה קרוב משפחה של קצין בגסטפו שעקב אחריו וגילה את השרטוטים האסורים. האם יחשוף אותו?

הסיפור ממשיך עם עוד ועוד מקרים של יהודים הסתתרו, יהודים שנתפסו, יהודים שניצלו ועם כל מה שקורה ללוסיין. הסיפור מסתבך כשאחד המחבואים שתכנן התגלה במקרה והגרמנים מתחילים לחקור ולנסות להגיע לאחראים לכך. האם יצליחו להגיע ללוסיין?

המתח עולה ועולה, סיפור רודף סיפור והופ, הספר נגמר. למרות שזהו אינו ספר מתח בהגדרתו אבל מאמצע הסיפור נשאבתי ולא יכולתי להניחו מהיד, הייתי חייבת לגלות מה יהיה הסוף, הייתי במתח ובחרדה לגורלו של לוסיין. הכל התחיל בהצעה נדיבה אחת והוא רק רצה להרוויח כסף, אך הסיפור רק הלך והסתבך יותר ויותר, כל כך הרבה דברים קרו לאחר מכן. הרבה מאוד סבל של היהודים המסכנים אבל מחמם את הלב לדעת שהיו גם לא מעט אנשים טובים שעזרו להם תוך הקרבה של החיים שלהם. לא מעט, אך לא מספיק. כמה יהודים נרצחו בכל זאת… לפנינו סיפור מדהים נוסף על עלילות היהודים בשואה, ספר חזק שנכנס לי עמוק אל תוך הלב. תקראו!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. דליה צלאח

  מקסים..קניתי את הספר לפני מספר שנים ולא זרם..אחזור אליו.תודה..

  1. שרון בצלאל

   לכי על זה!
   קריאה נעימה
   שרון

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן